Zagovornik načela enakosti Miha Lobnik ugotavlja, da je takšno izključevanje diskriminatorno in za to krivi ministrstvo za zdravje in zavod za transfuzijsko medicino, ki ju je varuh človekovih pravic že leta 2018 opozoril na potencialno neustreznost veljavne ureditve.
Zavod zagotavlja, da naj bi z letom 2022 krvodajalce izbirali na podlagi tveganosti njihovega spolnega vedenja, ne glede na njihov spol ali spolno usmerjenost.
Lobnik je med ugotavljanjem diskriminacije ugotovil, da je bila prepoved uveljavljena, ker so istospolno usmerjeni moški glede na statistiko odkritih primerov okužb z virusom HIV izpostavljeni večjemu tveganju za okužbo. S trajno prepovedjo darovanja krvi zanje je zavod za transfuzijsko medicino poskušal zagotoviti, da bi bila darovana kri varna.
Darovanje krvi bi morali prepovedati tistim, ki imajo več partnerjev
Podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje za obdobje 2009-2018 sicer kažejo, da je 16 % okuženih virus dobilo ob heteroseksualnem odnosu, 14 % jih je neuvrščenih. Zato Lobnik ocenjuje, da takšna prepoved ni ustrezna za zagotavljanje varnosti darovane krvi. Izključi se namreč samo del tistih, ki bi lahko imeli katerega od krvno prenosljivih virusov. Rešitev bi bil milejši ukrep, in sicer začasna prepoved darovanja krvi tistim, ki imajo več partnerjev ali tvegane spolne odnose.
Po Lobnikovi oceni takšna ureditev ni skladna z načelom sorazmernosti. Ne samo, da ne zagotavlja večje varnosti v krvodajalstvu, temveč ohranja in širi predsodke o istospolnih odnosih in utrjuje stigmatizacijo istospolne usmerjenosti.
V Evropski uniji takšne prepovedi niso pogoste. Poleg Slovenije jo imajo še Hrvaška, Grčija in Litva. Pri ostalih državah trajne prepovedi darovanja krvi za vse iz te skupine oseb ni ali pa je zgolj začasna in temelji na vprašanju, če je imel potencialni krvodajalec v določenem časovnem obdobju pred darovanjem krvi tvegan spolni odnos.