Letošnji podatki kažejo presenetljive razlike in rušijo nekatere stereotipe o povezavi med gospodarskim razvojem in občutkom varnosti.
Slovenci drugi najbolj varni, pred nami le sosedi Hrvati
Na vrhu lestvice se je letos znašla Hrvaška, kjer se prebivalci ponoči počutijo najbolj varne, saj je kar 75,9 % vprašanih občutek varnosti ocenilo zelo visoko. Takoj za njo je Slovenija z rezultatom 73,7 %. Sledijo Islandija, Črna gora in Estonija. Vsem pa je skupno to, da jih zaznamuje močan občutek skupnosti in socialne povezanosti, ki pogosto prispevata k večjemu zaupanju v okolje.
Na dnu lestvice so, sicer precej nepričakovano, zahodnoevropske države: Francija, Belgija, Združeno kraljestvo in Irska. V Franciji se varno ponoči počuti le 35,2 % ljudi, podobno nizek rezultat beležijo še v Belgiji in Veliki Britaniji. Kljub visokemu BDP-ju in razviti infrastrukturi prebivalci teh držav očitno nimajo občutka, da bi bile njihove ulice varne, kar po mnenju raziskovalcev lahko izhaja iz poročanja medijev o kriminalu, socialnih napetosti ali manjše prisotnosti policije na terenu.
Nemčija in Švedska pod povprečjem
Med državami, ki jih sicer pogosto povezujemo s socialno stabilnostjo, sta na presenečenje mnogih pod povprečjem tudi Nemčija in Švedska. V Nemčiji se ponoči varno počuti le dobra polovica prebivalcev (50,9 %), na Švedskem pa komaj 43,6 %.
Podatki tako kažejo, da se v balkanskih in baltskih državah ljudje ponoči počutijo bistveno bolj varne kot v bogatejših zahodnoevropskih državah.