Višina minimalnega zneska za regres v letu 2025 je enaka višini minimalne plače, in sicer 1277,72 evra. Izplačan mora biti najkasneje do 1. julija, mnoga podjetja pa so ga že izplačala. Preverili smo, ali si s tem zneskom dejansko lahko privoščimo dopust.
Katera podjetja so pri izplačilu regresov bila najbolj radodarna?
Javni uslužbenci bodo letos v mesecu maju prejeli višji regres kot lani, znašal pa bo 1341,61 evra. V zasebnem sektorju pa se zneski razlikujejo od podjetja do podjetja, morajo pa biti vsaj v višini določene minimalne plače. Če delavec ni zaposlen celo koledarsko leto, mu pripada le delno izplačilo regresa, in sicer za vsak polni mesec, ko je zaposlen. O zneskih, ki jih bodo izplačala posamezna podjetja, pa se je pozanimal Forbes.
Najvišje zneske bodo prejeli pri večjih zavarovalnicah in bankah, in to več kot dvakratni znesek regresa, ki čaka uslužbence v javnem sektorju. NLB in OTP banka sta zaposlenim namenili več kot 2803 evre, prav tako tudi Javni holding Ljubljana (JHL) in Sava Re / Zavarovalnica Sava. Skoraj toliko (2800 evrov) so prejeli tudi zaposleni pri Fotoni in Generaliju; pri Elektro Ljubljana, Maribor, Gorenjska, Primorska in Celje pa so jim namenili 2700 evrov.
Kot prvi so regres že februarja izplačali pri Telekomu Slovenije (2518 evrov), junija pa ga bodo prejeli tudi zaposleni v trgovinah Hofer (1800 evrov) in Lidl (2000 evrov). Uslužbencem DARS-a so namenili 2340 evrov, na Pošti Slovenije 2350 evrov, na Petrolu pa 2400 evrov.
Izračun dopusta z minimalnim regresom
Po zbranih podatkih o višini regresov v nekaterih podjetjih zasebnega sektorja lahko rečemo, da se znesek povprečnega prejetega regresa v omenjenih podjetjih giblje nekje okoli 2500 evrov, s čimer si lahko brez odrekanj privoščimo dopust. Lahko enako brezskrbno storimo tudi z zneskom minimalnega regresa?
Če predpostavljamo, da bi na dopust v paru želeli oditi na morje za dva tedna, imata skupaj na voljo približno 2555 evrov, v primeru, da obema izplačajo minimalni regres (1277,72 evra).
Dvotedenski dopust na Hrvaškem
Cene seveda variirajo glede na zahteve, lokacijo ter izbrane termine dopustovanja, vendar v povprečju bi za dvotedenski dopust na Hrvaškem v sredini julija odšteli nekje med 800 in 2000 evrov. Recimo, da izberete cenejšo rešitev in za nastanitev v apartmaju porabite okoli 1400 evrov, tako vam potem ostane 1155 evrov.
Za pot od Maribora do na primer Biograda na Moru in nazaj (vinjeta, cestnine, gorivo) pa boste odšteli še približno 150 evrov, kar vas pusti s približno 1000 evri. V primeru, da na dopust vzamete otroke, se pravi, da greste kot štiričlanska družina, se cena nastanitve v večini primerov ne spremeni kaj preveč, se pa povečajo ostali stroški.
Kljub visokim cenam hrane in pijače v trgovinah, boste vseeno prihranili, če si kuhate sami. V primeru, da greste vsak dan enkrat jest v restavracijo, in da za štiri obroke porabite približno 50 evrov dnevno, boste za hrano v povprečju odšteli 700 evrov, kar vas pusti s 300 evri, od katerih še morate odšteti nakupe v trgovini (zajtrk, večerja).
Dopustovanje "doma"
Če namesto dopustovanja pri južnih sosedih izberete slovensko obalo, boste odšteli približno enako kot v prvem primeru. Lahko pa se odločite za dopustovanje v gorah in namesto morja izberete na primer Kranjsko Goro, kjer boste za nastanitev enakega ranga odšteli manj, prav tako pa boste manj porabili za prevoz. Če si kuhate sami, pa prihranite še toliko več.
Cene dopusta pri nas so torej primerljive s Hrvaško, tako da vam ob varčnem dvotedenskem dopustovanju minimalni regres zadostuje. Če pa si želite v bolj oddaljene kraje, pa regres najverjetneje žal ne bo dovolj.