Poslabšanje vremena naj bi nam prineslo padavine in, zlasti v prihodnjem tednu, nižje temperature. Mišo Pušenjak, specialistko za zelenjadarstvo in okrasne rastline s Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor, smo vprašali, kaj ta sprememba pomeni za vrtnine in na kaj naj bodo vrtičkarji v tem času še posebej pozorni.
Preverimo, ali je krompir že primeren za izkop
Najprej omeni krompir. Tisti, ki ga še imajo v zemlji, naj čimprej preverijo, ali je morebiti pognal nove poganjke in ali na starem gomolju naredil kakšnega novega. Če je prišlo do tega, je potrebno cime porezati in krompir čimprej izkopati. Večjih težav s plesnijo, ker je bilo presuho in prevroče, v zadnjem času ni bilo, lahko pa se pojavijo po dežju. "Naj pogledajo, če je krompir že primeren za izkop. Tudi srednje in pozne sorte bodo letos zrele prej kot običajno."
Rjava žametna paradižnikova pegavost
Glede paradižnika svetuje, da zrele plodove še pred dežjem poberemo, saj ti obremenjujejo rastline. V rastlinjakih pa se je na sadikah paradižnika začela pojavljati žametna plesen oziroma rjava žametna pegavost. "Preverimo, če se na listih pojavljajo živo rumene lise, ki so nerazločne, na spodnji strani pa imajo zelenkast žametni videz - od tam tudi ime. Prizadetim rastlinam lahko pomagamo, na način, da v rastlinjak postavimo ventilator, s čimer zmanjšamo količino zračne vlage, od ekoloških pripravkov pa bolezen upočasni baker ali domači pripravek iz sode bikarbone."
[[image_1_article_79320]]
Kumar in bučk ni smiselno reševati
Od pršic in plesni prizadetih kumar in grmičastih bučk ni smiselno reševati, je pa zdaj še pravi čas, da vzgojimo nove sadike in jih znova posadimo. Velja pa tudi napotek, da rastline pred padcem temperatur poškropimo s pripravki na osnovi alg in aminokislin.