Spomnimo, da je Zavod RS za blagovne rezerve 18. marca 2020 sklenil pogodbo s podjetjem Geneplanet za dobavo 220 ventilatorjev SiriusMed R30. Do 29. aprila je bilo dobavljenih 110 ventilatorjev.
Nato je ministrstvo za zdravje v mesecu maju na podlagi strokovne ocene, da zadostuje 90 ventilatorjev, predlagalo, da se 90 že razdeljenih respiratorjev Siriusmed R30 obdrži, za 110 nedobavljenih respiratorjev pa prekine oz. razdre pogodba, vrne pa se tudi 20 nerazdeljenih respiratorjev Siriusmed R30 iz skladišča Blagovnih rezerv v Rojah. Cena enega ventilatorja je bila 39.858 evrov z DDV, za 90 so torej odšteli 3,59 milijona evrov.
Ministrstvo konec septembra ocenilo, da potrebujemo 64 ventilatorjev
21. septembra je Zavod RS za blagovne rezerve s strani Ministrstva za zdravje RS na podlagi njihove strokovne ocene prejel poziv, da je potrebnih 64 ventilatorjev Siriusmed R30 za zagotovitev zadostnega števila ustreznih ventilatorjev za zdravljenje bolnikov s Covid-19 v Sloveniji, za katere je Zavod nemudoma sprožil postopek nabave dodatne opreme.
Za ventilatorje Siriusmed kupili dodatno opremo
V prejšnjem tednu smo izvedeli, da je Zavod za blagovne rezerve od podjetja Medicotehna vendarle kupil dodatno opremo za ventilatorje Siriusmed. Posel, vreden skoraj 97.000 evrov, so sklenili po postopku pogajanj brez predhodne objave. Kot razlog navajajo skrajno nujnost nakupa, saj ventilatorji brez opreme niso primerni za oskrbo covidnih bolnikov, na kar je stroka opozorila že aprila.
21. septembra je Zavod RS za blagovne rezerve s strani Ministrstva za zdravje, na podlagi njihove strokovne ocene prejel poziv, da je potrebnih 64 ventilatorjev Siriusmed R30 za zagotovitev zadostnega števila ustreznih ventilatorjev za zdravljenje bolnikov s Covid-19 v Sloveniji.
V pogodbi med Zavodom za blagovne rezerve in Medicotehno je zapisano, da je zavod šel v postopek javnega naročanja s pogajanji brez predhodne objave zaradi “skrajne nujnosti, saj ventilatorji Siriusmed R30 zaradi pomanjkljivosti niso primerni za zdravljenje bolnikov s covidom-19”. Ministrstvo za javno upravo je zavodu zapisalo, da lahko izvedejo tak postopek, če zavod presodi, da obstajajo razlogi za skrajno nujnost. Zavod je presodil, da obstajajo, in sicer je to nepredvidljiva situacija glede naraščanja bolnikov s covidom-19. Tako so za 64 ventilatorjev kupili vlažilnike, sonde in vmesnike grelne žice, skupna vrednost podpisane pogodbe je 96.819,19 evra z DDV.
Zdravstveni zavodi niso šli v nakup dodatne opreme
Po končani spomladanski epidemiji so sicer pristojnost za nakup te dodatne opreme z Zavoda RS za blagovne rezerve prenesli na zdravstvene zavode, ki pa v nakup dodatne opreme niso šli. Zdaj so se očitno pristojni odločili, da bo vendarle zavod nakupil dodatno opremo. Na vprašanja o razlogih so za STA v zavodu pojasnili, da so se odločili za nakup te opreme oktobra na podlagi mnenja Ministrstva za javno upravo s 24. septembra in ker so ugotovili, da je tak nakup nujen, saj obstaja možnost nepredvidljivega povečanja hospitaliziranih bolnikov s covidom-19.
Tako so na podlagi strokovne ocene Ministrstva za zdravje za 64 ventilatorjev kupili vlažilnike, sonde in vmesnike grelne žice, skupna vrednost podpisane pogodbe je 96.819,19 evra z DDV. Vseeno pa ne bodo nakupili opreme za vseh 90 ventilatorjev, ki so jih razdelili v bolnišnice.
Vseeno pa ne bodo nakupili opreme za vseh 90 ventilatorjev, ki so jih razdelili v bolnišnice. Kot so pojasnili na zavodu, je bilo “to število definirano na podlagi strokovne ocene ministrstva za zdravje o ustreznem številu primernih ventilatorjev za zdravljenje covidnih bolnikov”.
Dodatne opreme denimo tako ne bodo kupili za 20 ventilatorjev v celjski bolnišnici, kjer so že pred časom pojasnili, da vedno uporabljajo univerzalni cevni sistem z ustreznimi filtri, ki preprečujejo prehod bakterij in virusov, zato ne potrebujejo nobene dodatne opreme. Prav tako ne bodo dobili dodatne opreme za dva tovrstna ventilatorja, ki so ju dobili v Splošni bolnišnici Brežice, za tri od šestih ventilatorjev, ki jih je dobila bolnišnica Topolšica, in za enega, ki ga je dobila Kirurgija Bitenc. Pri slednji tudi ne bodo zdravili covidnih bolnikov, ampak so marca zaprosili ministrstvo za ventilator, saj bolnike po denimo operaciji raka pljuč, ki potrebujejo intenzivno zdravljenje s podporo ventilatorja, premestijo v kliniko Golnik. Ker v kliniki Golnik zdravijo covidne bolnike, niso želeli tvegati, da bi njihovi bolniki prišli v stik z okužbo.
Medtem pa so po drugi strani nakupili dodatno opremo tudi za 11 ventilatorjev, ki so jih dobili v murskosoboški bolnišnici, kjer so v juniju za STA zatrdili, da so prejeli vso dodatno opremo, ter za 10 ventilatorjev v UKC Ljubljana, kjer so pred meseci zatrdili, da so skupaj z aparati dobili tudi vlažilce.
Ventilatorje že uporabljajo nekatere bolnišnice, a predvsem za necovidne bolnike
V preteklih mesecih so v nekaterih bolnišnicah ventilatorje Siriusmed že začeli uporabljati – denimo v UKC Ljubljana, trboveljski bolnišnici, v Celju. Večinoma so jih uporabljali na bolnikih, ki ne potrebuje dolgotrajne mehanske ventilacije, torej na bolnikih, ki niso imeli covida-19.
V jeseniški bolnišnici so za STA pojasnili, da jim je Ministrstvo za zdravje zagotovilo, da bodo dodatno opremo za ventilatorje prejeli predvidoma do sredine novembra. Takrat bodo bolnišnice te ventilatorje uporabljale za vse bolnike.
Za umetno predihavanje bolnikov s covidom-19 so namreč potrebni ventilatorji z ogrevanimi cevmi, ker se sicer na ceveh, po katerih kroži zrak, nabira kondenz. Če se ta nabere, ga morajo sčasoma odstraniti, kar pa pomeni, da odprejo zaprt sistem ventilatorja, ki zagotavlja, da virus, ki prihaja iz bolnikovih dihal, ne uide v okolico, je junija na novinarski konferenci pojasnil Marko Noč, ki je skupaj s kolegi tudi ocenjeval primernost posameznih ventilatorjev.
Zavod RS za blagovne rezerve trenutno nima na zalogi nobenega ventilatorja
Ker pa se število bolnikov, ki potrebujejo predihavanje z ventilatorji, povečuje, se bolnišnice obračajo na Zavod RS za blagovne rezerve po nove ventilatorje, ki jih na Zavodu v tem trenutku ni. Z Zavoda Republike Slovenije za blagovne rezerve so nam namreč na naša novinarska vprašanja odgovorili, da v tem trenutku nimajo na zalogi več nobenega ventilatorja.
Zdravstvene ustanove se zaradi povečanega obsega števila okuženih in posledično povečanja hospitaliziranih bolnikov s Covid-19 obračajo na nas s potrebo po dodatnih ventilatorjih za zdravljenje bolnikov s Covid-19.
Nazadnje je Zavod RS za blagovne rezerve ventilatorje ob prevzemu predal Upravi Republike Slovenije za zaščito in reševanje. Prav tako so nam povedali: »Zdravstvene ustanove se zaradi povečanega obsega števila okuženih in posledično povečanja hospitaliziranih bolnikov s Covid-19 obračajo na nas s potrebo po dodatnih ventilatorjih za zdravljenje bolnikov s Covid-19.«
Kakšno je stanje glede ventilatorjev v UKC Maribor?
V UKC Maribor so povedali, da so uspeli, zaradi večjih potreb, zagotoviti še dodatne ventilatorje, ki pa še vsi niso kompletirani, saj, kot je znano, ventilatorji za potrebe covid bolnikov potrebujejo še dodatno opremo, ki jo zdaj iščejo na trgu. Težava pa je tudi pri dobaviteljih, ki niso tako hitri pri dobavi. Potrebno je čakati tudi kakšen mesec ali več, saj se vse države soočajo z enormnim povečanjem števila obolelih in posledično tudi povečanjem intenzivnih postelj.
V UKC Maribor zagotavljajo okoli 30 ventilatorjev, deset pa jih, potem ko so se obrnili na blagovne rezerve, še pričakujejo v teh dneh.
V tem trenutku v UKC Maribor zagotavljajo okoli 30 ventilatorjev, deset pa jih, potem ko so se obrnili na blagovne rezerve, še pričakujejo v teh dneh. Tako da bodo v mariborskem UKC razpolagali z maksimalno 40 ventilatorji. »S strani blagovnih rezerv smo jih sicer že prejeli 4 do 5, čakamo pa še na dodatno opremo. Za nekaj ventilatorjev smo zaprosili tudi v Nemčiji, tudi te pričakujemo v nekaj dneh«, je pojasnil vodja Centra za odnose z javnostmi in marketing UKC Maribor Janez Lencl in na vprašanje, ali so na voljo še kakšne druge možnosti za pridobitev ventilatorjev, odgovoril: “Ne, saj smo postrgali vse, nekaj manevrskega prostora je le še v začasnem posojanju ventilatorjev med bolnišnicami, za nekaj dni. Tudi izven krize si bolnišnice na tak način pomagamo.”
Celjska bolnišnica odpira še četrti covid oddelek
Preverili smo, kakšno je stanje glede ventilatorjev v Splošni bolnišnici Celje. Sporočili so nam, da imajo trenutno 43 ventilatorjev za dolgotrajno ventilacijo in 19 covidnih bolnikov na covid intenzivnih posteljah, s tem, da niso vsi ventilirani. To pomeni, da so vse postelje, namenjene covidnim bolnikom, zasedene. Še 80 covidnih bolnikov imajo na navadnih oddelkih.
Splošna bolnišnica Celje ima trenutno 43 ventilatorjev za dolgotrajno ventilacijo in 19 covidnih bolnikov na covid intenzivnih posteljah, s tem, da niso vsi ventilirani.
Strokovni direktor bolnišnice Franc Vindišar je še pojasnil, da imajo v celjskem urgentnem centru še nekaj čakajočih covidnih bolnikov, v četrtek pa so odprli še tretji covidni oddelek. Vindišar je tudi napovedal, da bodo v prihodnjih dneh odprli še četrti covid oddelek s 30 do 40 posteljami. Postregel je tudi s podatkom, da je v bolnišnici okuženih 127 zdravstvenih delavcev, od tega je 22 zdravnikov, 23 zaposlenih je v karanteni, več kot 100 medicinskih sester pa je v bolniškem staležu.
Na vprašanje, ali so se v zadnjem času obrnili na Zavod Republike Slovenije za blagovne rezerve in zaprosili za dodatne ventilatorje, so nam odgovorili, da so jim posredovali zgolj informativno povpraševanje po ventilatorjih.
Za odgovore smo se obrnili tudi na Ministrstvo za zdravje
Kot je razvidno iz odgovorov bolnišnic, te, nekatere samo informativno, povprašujejo po novih ventilatorjih. Tudi na Ministrstvu za zdravje so nam potrdili, da so po ventilatorjih informativno povpraševale bolnišnice UKC Maribor, Golnik in UKC Ljubljana . Razdeljenih je bilo 13 ventilatorjev (8 UKC MB, 4 UK Golnik in 1 SB Izola).
Na naše vprašanje, koliko ventilatorjem manjkajo dodatni deli, da bi lahko bili ustrezni za covid bolnike, na ministrstvu odgovarjajo: “46 ventilatorjev tipa Bella vista 1000 je trenutno v postopku pri Javni agenciji Republike Slovenije za zdravila in medicinske pripomočke in jih bolnišnice začasno ne smejo uporabljati, ker so bili certificirani za kitajski trg. Postopek naj bi bil predvidoma zaključen v prvi polovici novembra, potem pa bodo ventilatorji sproščeni za uporabo”.
Na Ministrstvu za zdravje so nam potrdili, da so po ventilatorjih informativno povpraševale bolnišnice UKC Maribor, Golnik in UKC Ljubljana.
Kar zadeva ventilatorje Siriusmed R30 so, kot smo že zapisali, bolnišnice ” javile potrebo po dodatni opremi za 64 (od 90) ventilatorjev. Dobavitelj je 29. 10. 2020 dobavil 60 dobav dodatne opreme za ventilatorje tipa Siriusmed 30. Vsem uporabnikom je na razpolago dodatna tehnična pomoč”.
Tudi na ministrstvu potrdili, da je Zavod za blagovne rezerve brez zalog neuporabljenih ventilatorjev
Tudi na Ministrstvu za zdravje so nam potrdili, da v tem trenutku v skladišču Zavoda za blagovne rezerve ni neuporabljenih ventilatorjev.
“Vsi ventilatorji se nahajajo v slovenskih bolnišnicah”.
Dodajajo še, da Ministrstvo za zdravje ne izvaja naročanja ventilatorjev, temveč postopek nabave glede na potrebe bolnišnice izvajajo same.