V SDS so v zakonodajni postopek vložili predlog novele zakona o dolgotrajni oskrbi, s katerim želijo ukiniti načrtovani prispevek za dolgotrajno oskrbo in preprečiti dodatno obremenitev gospodarstva. Hkrati bi predlog omogočil, da bi bili oskrbovalci družinskega člana lahko tudi upokojenci, so zapisali.
Skrbi, da bo vlada pobirala prispevek in ne bo zagotovila obljubljenega
Kot so navedli, zakon o dolgotrajni oskrbi predvideva prispevno stopnjo v višini enega odstotka, prispevek pa bi plačevali tako delavci in delodajalci kot tudi upokojenci, ob tem pa sistem dolgotrajne oskrbe še vedno ni ustrezno vzpostavljen. Po njihovem mnenju se upravičeno pojavljajo dvomi, ali bo pravica do dolgotrajne oskrbe na domu, ki naj bi začela veljati 1. julija, dejansko zaživela ali bo ostala zgolj mrtva črka na papirju. Pri tem pa bo vlada pobirala prispevek, ne da bi zagotovila izvajanje uzakonjenih pravic.
Poleg tega se domovi za starejše po njihovem opozorilu soočajo z resnimi finančnimi in kadrovskimi težavami, ki jih vlada ne rešuje.
Ob tem so navedli, da je med tistimi, ki skrbijo za svoje družinske člane, največ prav upokojencev, ki pa po novem zakonu ne morejo dobiti statusa oskrbovalca in pripadajočih pravic. Če pa bi ostal v veljavi zakon prejšnje vlade Janeza Janše, bi bil upokojeni partner, ki skrbi za ženo ali moža, upravičen do tega statusa. Zakon je torej enemu od upokojenih partnerjev omogočal pridobitev statusa oskrbovalca družinskega člana, česar zakon vlade Roberta Goloba ne omogoča, so kritični.
Vlada uvaja le več novih davčnih obremenitev
Po njihovi ugotovitvi Golobova vlada uvaja le več novih davčnih obremenitev, vključno z obveznim zdravstvenim prispevkom, ki dodatno poslabšujejo socialni in gmotni položaj državljanov, še posebej upokojencev. Obvezni zdravstveni prispevek v višini 35 evrov mesečno se bo prvič uskladil 1. marca in bo predvidoma znašal 37,17 evra. Poleg tega so navedli, da bo prispevek za dolgotrajno oskrbo dodatno obremenil plače zaposlenih in delodajalce. Vse te poteze v SDS vidijo v nasprotju z obljubami o razbremenitvi dela in v škodo ljudi in gospodarstva.
Poleg tega so spomnili, da vlada načrtuje uvedbo nepremičninskega davka, ki bo obremenil drugo in vsako naslednjo nepremičnino, in sicer "pod pretvezo povečanja dostopnosti stanovanj in razbremenitve dela".
Obljube, da bodo vključeni tudi upokojenci
Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je sicer na neformalnem srečanju z novinarji konec januarja dejal, da na ministrstvu pripravljajo predlog novele zakona o dolgotrajni oskrbi, po katerem bodo status oskrbovalca družinskega člana lahko dobile tudi upokojenke in upokojenci. Predlog naj bi jim omogočil oddajo vloge s 1. julijem.
Upokojenec, ki bo oskrbovalec, bo po njegovih besedah obravnavan tako kot vsi drugi upokojenci, ki znova vstopijo na trg dela. Glede na to mu bo bo poleg izplačila 1,2 minimalne plače v državi v skladu s pokojninskim zakonom za določeno obdobje pripadlo izplačilo dela pokojnine, ki bi jo prejemal, če se ne bi znova aktiviral. Upravičen bo do 21 dni dopusta, oskrbovana oseba pa bo v tem času v socialno-varstveni ustanovi.
STA