Vlada Republike Slovenije je določila besedilo Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o pravilih cestnega prometa. Predlagane spremembe predvidevajo strožjo obravnavo voznikov, ki ne vzpostavijo reševalnega pasu ali vozijo po njem, s čimer intervencijskim vozilom preprečujejo izvedbo nujnih nalog, kjer je ključnega pomena vsaka sekunda.

Sledenje ciljem Resolucije o nacionalnem programu varnosti cestnega prometa

Novela, ki je bila predlagana tako sledi ciljem Resolucije o nacionalnem programu varnosti cestnega prometa v obdobju 2023 do 2030. Hkrati pa gre pobuda tudi Zavodu reševalni pas. Prvi posredovalci na kraju prometnih nesreč so namreč še vedno prevečkrat soočeni z nedopustnim ravnanjem voznikov, ki ne ustvarijo reševalnega pasu in tako otežujejo reševanje življenj.

V predlogu novele so predvidene naslednje kazni:

  1. Nevzpostavitev reševalnega pasu: 500 evrov in 3 kazenske točke.
  2. Vožnja po reševalnem pasu: 500 evrov in 3 kazenske točke.
  3. Priključitev intervencijskemu vozilu na nujni vožnji: 500 evrov in 3 kazenske točke.

Predlagana novela je tako predvidena kot strožje obravnavanje voznikov, ki se priključijo vozilom s prednostjo, za spremstvo in v spremstvu ali jih prehitijo, strožja obravnava voznikov, ki ne vzpostavijo reševalnega pasu ali vozijo oziroma se ustavijo na vzpostavljenem reševalnem pasu in s tem vozilom, ki so na intervencijski vožnji, preprečuje izvedbo nujnih nalog, potrebnih za reševanje življenja ali premoženja oziroma za preprečitev nastanka velike materialne škode. Za navedene kršitve se zato predlagajo globe v vrednosti 500 evrov ter dodatne 3 kazenske točke. S to novelo tako želi vlada pozivati k odgovornem ravnanju v prometu, da bi bilo takšnih kazni in prekrškov manj.

[[image_1_article_73536]]

Izjema tudi za vozila javne veterinarske higienske službe

Vlada je med drugim predlagala razširitev izjem za vožnjo ter ustavitev na odstavnem pasu. Gre predvsem za vozila javne veterinarsko higienske službe, ki sedaj niso imele dovoljenja voziti na odstavnem pasu. Prav tako bodo delavci VHS lahko hodili po hitri cesti ter avtocesti pri odstranjevanju povoženih oziroma poginulih živali.

Sedaj je bila kazen za vse voznike, ki ne vzpostavijo reševalnega pasu ali pa vozijo po že vzpostavljenem reševalnem pasu 200 evrov. Za priključitev vozilu s prednostjo, vozilu za spremstvo ali vozilu v spremstvu ali za prehitevanje teh vozil pa globa v višini 300 evrov.

Po seji je ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek dejala, da čeprav gre na prvi pogled morda za manjšo, vendar zelo pomembno spremembo. 

Bratuškova je med drugim dejala še, da ni glavni cilj polnjenje državne blagajne, temveč zavedanje ljudi, da vožnja po odstavnem pasu ter onemogočanje vožnje vozilom s prednostjo ogroža življenja reševalcev, policistov, gasilcev, ki gredo reševat druga življenja, nesprejemljivo. ''Da ne rečem zavržno dejanje. Upam, da bo že določba v zakonu dovolj, da se bodo ljudje zavedali, da se te stvari ne smejo dogajati,” je še dodala.

Vlada je predlog novele zakona o pravilih cestnega prometa za obravnavo in sprejetje po skrajšanem postopku posredovala DZ.