Kljub pozivanju k čim višji precepljenosti, cepivo ne more biti edino orožje v bitki zoper Covid, ljudje namreč še vedno zbolevajo in terapevtska sredstva so pomemben dejavnik na poti do ozdravitve, je konec meseca ob podpisu dogovora Evropske komisije s farmacevtskim podjetjem Eli Lilly 21. septembra dejala pojasnila komisarka za zdravje Stella Kyriakides.

V Sloveniji novega zdravila ne bomo prejeli

Skupnemu naročili za 220 tisoč odmerkov se je pridružilo 18 držav članic Evropske unije. Slovenije ni med njimi. “Slovenija se po posvetovanju s stroko, v tistem času ni odločila za pristop k javnemu naročilu,” so za Žurnal24.si pojasnili na ministrstvu za zdravje, pod vodstvom Janeza Poklukarja, za nadaljnja pojasnila pa so jih celo napotili na infekcijsko kliniko.

Premajhna občutljivost na delta različico?

Koktajl podjetja Eli Lily ni bil izbran zaradi takrat znanih podatkov o manjši občutljivosti delta različice na bamlanivimab, ki je del tega koktajla,” je za Žurnal24.si pojasnila predstojnica infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc.Glede na to, da imamo v državi 100 odstotno prisotnost delta različice, sem mnenja, da je bolje uporabiti tista monoklonska protitelesa, ki so aktivna tudi proti delti, saj gre končno dejansko za aplikacijo bioloških zdravil.

V Evropi sicer res prednjači delta sev, vendar naveden podatek o premajhni občutljivosti v primeru 18. držav, ki so se priključile skupnemu naročilu, to ni bil razlog, da zdravila ne bi izbrali. Še več, Kyriakidesova je ob podpisu dogovora 21. septembra dejala: “Cepiva ne morejo biti edini odziv na COVID-19. Ljudje so še vedno okuženi in zbolevajo. Nadaljevati moramo prizadevanja za preprečevanje bolezni s cepivi in ​​hkrati zagotoviti, da lahko zdravimo s terapevtskimi sredstvi. Z današnjim podpisom zaključujemo svoje tretje naročilo in izpolnjujemo svojo zavezo v skladu s strategijo EU za terapijo, da bolnikom z virusom COVID-19 olajšamo dostop do najsodobnejših zdravil.

Z današnjim podpisom zaključujemo svoje tretje naročilo in izpolnjujemo svojo zavezo v skladu s strategijo EU za terapijo, da bolnikom z virusom COVID-19 olajšamo dostop do najsodobnejših zdravil.

Na voljo REGN-COV2

Žurnal še pojasnjuje, da je Slovenija že nabavila zdravilo REGN-COV2 ameriškega podjetja Regeneron. Gre za zdravilo, ki ga je ob okužbi s SARS-CoV-2 prejel nekdanji ameriški predsednik Donald Trump, Slovenija pa naj bi bila priključena tudi drugim pogajanjem, kar pa je še zaupno.
Na Fakulteti za farmacijo dodatno pojasnjujejo, da je mogoče pripraviti nevtralizacijska monoklonska protitelesa (ali še bolje njihov ‘koktejl’, s čimer zmanjšamo možnost, da bi se patogen z mutacijo izognil prepoznavi s strani protiteles), ki so neprimerno bolj varna.” Hkrati znova izpostavljajo, da tako zdravljenje ne more nadomestiti cepljenja.