Severino Vučković so po pisanju portala hrvaškega časnika Jutarnji list na meji zaustavili v nedeljo zvečer in jo tam zadrževali štiri ure.

Med zaslišanjem so jo po navedbah časnika spraševali glede različnih političnih tem, med drugim tudi to, zakaj je na družbenih omrežjih ob fotografiji s protestov proti pridobivanju litija v Srbiji napisala, da ima rada takšno Srbijo. Po zaslišanju in po tem, ko so ji preiskali avto, so ji odobrili vstop v državo, a se je odločila za vrnitev na Hrvaško.

 

Vučković je danes v izjavi za medije pojasnila, da je v Srbijo potovala, ker bi morala nastopiti na praznovanju rojstnega dne. Na mejni prehod Bajakovo je prišla ob 19.45, nato pa se je začelo dolgotrajno pregledovanje avtomobila in zasliševanje.

Policisti so avto po navedbah pevke podrobno pregledovali 45 minut, na zaslišanju pa so jo spraševali o Srebrenici, hrvaški vojaški operaciji Nevihta, nekdanjem koncentracijskem taborišču Jasenovac, nekdanjem hrvaškem predsedniku Franju Tuđmanu in tem, zakaj je podprla proteste proti pridobivanju litija.

"Ko so me začeli spraševati, kaj mislim o posiljenih ženskah in o Srbih, izgnanih iz Hrvaške, sem dejala, da je vsaka žrtev težka, a da prekinjam to predstavo in da ne bom več odgovarjala na njihova vprašanja ter da naj mi vrnejo dokumente," je še zapisala Vučković.

Pri tem dodala, da jim je dejala tudi, da ne bo nikoli več prišla v Srbijo, dokler bo na čelu države "tisti diktator", pri čemer je mislila na predsednika Aleksandra Vučića.

Ne gre za prvo znano osebo iz regije, ki so jo zadrževali na meji

Srbski časnik Blic, ki se sklicuje na neimenovane vire, medtem piše, da je srbska policija v primeru Severine Vučković izvedla redni postopek tako kot pri vseh drugih, za katere srbski državni organi ocenijo, da so dajali sporne izjave v medijih.

To je pozneje potrdil tudi srbski notranji minister Ivica Dačić, ki je po poročanju srbske tiskovne agencije Beta najavil "ukinitev" popisov ljudi, "ko gre za vprašanje verbalnega delikta", saj da to ne predstavlja kršitev zakonodaje.

Blic pri tem navaja, da ne gre za prvo znano osebo iz regije, ki so jo zadrževali na meji. V začetku leta so tako na primer zadržali bosansko-hercegovsko pevko Selmo Bajrami, po rodu s Kosova, ter ji prepovedali vstop v državo, potem ko je na enem od svojih nastopov z rokami pokazala simbol dvoglavega orla. Velik del srbske javnosti prikazovanje dvoglavega orla z rokami razume kot simbol velike Albanije in provokacijo.