Film Quo vadis, Aida? bosanske režiserke Jasmile Žbanić, je prejel nominacijo za najboljši mednarodni film akademije Oskar. To je druga nominacija za film iz Bosne in Hercegovine (BiH). Prva je bila leta 2001 za film No man’s land (Nikogaršnja zemlja), ki je zlati kipec tudi osvojil. Poleg omenjenega filma so v kategoriji za najboljši tujejezični film še Another Round (Danska), Better Days (Hong Kong), Collective (Romunija) i The Man Who Sold His Skin (Tunizija).
Tragedija, ki je pretresla svet
Tematika filma je vezana na dogajanje v Srebrenici julija 1995. Protagonistka Aida (Jasna Đuričić) je domačinka, ki med vojnim konfliktom opravlja delo prevajalke za Združene narode (OZN). Ko se v mesto začne zgrinjati srbska vojska, je kot prevajalka navzoča na napetem sestanku med visoko rangiranim polkovnikom ZN Thomom Karremansom (Johan Heldenbergh) in županom Srebrenice, ki je vidno vznemirjen. Združeni narodi mestu obljubijo, da bodo napadli srbske sile, če bodo te prekršile ultimat, a nihče zares ne verjame, da se bo to uresničilo.
Po padcu Srebrenice je bilo med 11. in 22. julijem 1995 pobitih 8372 Bošnjakov. Tudi otrok.
Ko Srbi dokončno prodrejo v mesto, se trideset tisoč prebivalcev odpravi proti velikemu hangarju Združenih narodov. A veliko jih ostane zunaj, vključno z njenim možem in sinovoma. Aida se tako znajde v jedru tragedije, ki pretresa svet. Po padcu Srebrenice je bilo med 11. in 22. julijem 1995 pobitih 8372 Bošnjakov. Tudi otrok. Haaško sodišče je ta zločin označilo za genocid.
Ženska ujeta v moški vojni igri
Režiserka Jasmila Žbanić je o filmu povedala, da govori o ženski, ki je ujeta v moški vojni igri.
Govori o pogumu, ljubezni in trdoživosti – ter o tem, kaj se zgodi, če se pravočasno ne odzovemo na svarilne znake. Vojno v Bosni sem preživela. Nekega dne imaš vse, že naslednjega dne pa večina stvari, ki si jih poznal, ne obstaja več. Samo zato, ker imamo nekatere stvari za nepredstavljive, še ne pomeni, da se ne morejo zgoditi.
“Govori o pogumu, ljubezni in trdoživosti – ter o tem, kaj se zgodi, če se pravočasno ne odzovemo na svarilne znake. Vojno v Bosni sem preživela. Nekega dne imaš vse, že naslednjega dne pa večina stvari, ki si jih poznal, ne obstaja več. Samo zato, ker imamo nekatere stvari za nepredstavljive, še ne pomeni, da se ne morejo zgoditi,” še o filmu pove režiserka.
V filmu igrajo še Izudin Bajrović (Nihad), Boris Isaković (Ratko Mladić), Johan Heldenbergh (polkovnik Karremans), Raymond Thiry (višji narednik Franken), Boris Ler (Hamdija), Dino Bajrović (Sejo), Emir Hadžihafizbegović (Joka), Reinout Bussemaker (polkovnik Robben) in drugi.
Film je bil nagrajen na festivalih v Benektah, Torontu in Hamburgu.