Mineva dobro leto odkar so e-vinjete na naših avtocestah zamenjale klasične vinjete. Toda, kako preveriti, kdaj poteče e-vinjeta?

Na Dars smo se obrnili z vprašanji, kakšen sistem obveščanja o poteku veljavnosti imajo.

Ob nakupu so uporabniki prejeli potrdilo

Uporabniki, ki so e-vinjeto kupili na fizičnem prodajnem mestu (na prodajnem mestu DARS, bencinski črpalki ali v drugi fizični trgovini) lahko informacijo o veljavnosti e-vinjete poiščejo na potrdilu o nakupu, ki so ga prejeli ob nakupu.

Uporabniki, ki so e-vinjeto kupili prek edine uradne spletne trgovine za prodajo slovenskih e-vinjet Dars.si, pa so potrdilo o nakupu prejeli na elektronski naslov, ki so ga navedli v postopku spletnega nakupa, če so nakup opravili kot registriran uporabnik, pa so ga prejeli neposredno v svoj e-vinjetni račun, so pojasnili na Darsu.

Kako preveriti veljavnost e-vinjete?

V nadaljevanju so na še pojasnili, da registracijo v spletni trgovini in odprtje e-vinjetnega računa svetujejo vsem uporabnikom. Sicer pa se lahko v spletni trgovini kadar koli registrirajo tudi uporabniki, ki so e-vinjeto kupili na fizičnem prodajnem mestu ali ki so jo kupili prek spleta kot neregistrirani uporabniki.

“Ko odprejo svoj e-vinjetni račun, nanj naložijo e-vinjeto na podlagi serijske številke, ki je zapisana na potrdilu o nakupu. V računu si nato preprosto nastavijo opomnik o poteku veljavnosti e-vinjete, ki ga bodo pred potekom veljavnosti e-vinjete prejeli na elektronski naslov ali prek SMS-sporočila,” so dejalo.

Preverjanje veljavnosti brez potrdila o nakupu je sledeča: Če uporabniki potrdila s fizičnega prodajnega mesta ne hranijo, če so informacije na potrdilu zbledele ali če so potrdilo izgubili oziroma založili, jim na Darsu svetujejo, da ob prihodnjih nakupih poskrbijo za rezervno hrambo potrdila v fizični obliki (fotokopiji) ali elektronski obliki (na primer kot fotografijo na mobilni napravi).

Veljavnost elektronske vinjete lahko uporabniki sami preverijo tudi tako, da v uradni spletni trgovini začnejo s postopkom nakupa nove e-vinjete. Ko bodo vnesli vse potrebne podatke (vrsto e-vinjete in njen cestninski razred, državo registracije in registrsko označbo vozila), jih bo sistem še pred vnosom podatkov o plačilni kartici (in nakupom) opozoril, če je na registrsko označbo vezana veljavna e-vinjeta, ter jim prikazal podatke o tej e-vinjeti in datum poteka njene veljavnosti.

“Ob tem dodajamo, da je preverjanje z vnosom reg. št. v podzakonskem aktu v povezavi z zakonom o cestninjenju določil zakonodajalec, DARS kot zavezanec pa že decembra 2021 omogočil na spletni strani. Na podlagi Odredbe Informacijskega pooblaščenca v inšpekcijskem postopku zoper DARS, ki je uveden po uradni dolžnosti, je bilo orodje za preverjanje veljavnosti e-vinjete na spletni strani do nadaljnjega nedostopno javnosti. Zakonodajalec naj bi ga z novelo področnega zakona o cestninjenju,” so še dodali.

Tudi za varnost podatkov je poskrbljeno

Sistem e-vinjeta upošteva standard informacijske varnosti ISO/IEC 27001 in ISO/IEC 27002, s čimer se zagotavlja celovit sistem informacijske varnosti in s tem zagotavljanje zaupnosti, celovitosti in razpoložljivosti celotnega sistema in podatkov v sistemu e-vinjeta.

Pomembno je, da uporabniki vnesejo pravilne podatke

Uporabniki naj bodo pri nakupu e-vinjete pozorni na pravilnost podatkov, opozarjajo pri Darsu. Če kupujejo e-vinjeto na fizičnem prodajnem mestu, morajo uporabniki prodajalcu sporočiti cestninski razred, vrsto e-vinjete, ki jo želijo kupiti, državo registracije in registrsko označbo vozila ter datum začetka veljavnosti e-vinjete. Zelo pomembno je, da prodajalcu sporočijo pravilne podatke, ki jih morajo pred zaključkom nakupa pregledati in potrditi s podpisom.

S podpisom uporabnik jamči, da so vneseni podatki pravilni, in prevzame vso odgovornost za morebitne posledice nepravilnosti podatkov. Na pravilnost podatkov morajo biti pozorni tudi uporabniki, ki vinjeto kupujejo prek spleta. Če se namreč registrska označba v sistemu elektronske vinjete ne ujema z registrsko označbo vozila, to pomeni, da cestnina ni plačana.

Med najpogostejšimi napakami, ki smo jih zaznali v prvem letu prodaje, je pomota pri vrstnem redu znakov. To pomeni, da uporabnik sicer vnese oziroma sporoči prodajalcu pravilne črke oziroma številke, vendar v napačnem zaporedju.

“Med napakami, ki se pojavljajo ob nakupu, je tudi zamenjava med seboj podobnih znakov (na primer črka “O” namesto številke “0”). Pri tem je dobro vedeti, da se po pravilniku o registrskih tablicah motornih in priklopnih vozil črka »O« na tablicah ne uporablja, uporablja pa se številka “0”, razen pri začetni oznaki registracijskega območja (“GO” za Novo Gorico ali “PO” za Postojno).”  Izjema so tablice, ki jih je voznik izdelal po naročilu. Te namreč lahko vsebujejo tako črko “O” kot številko “0”.

Nekateri uporabniki se zmotijo tudi tako, da navedejo prvo registrsko označbo v prometnem dovoljenju, pod katero je bil registriran njihov avto, čeprav ima zdaj lahko že drugačno registrsko označbo.