Na ocenjevanju tekmuje goveja živina v različnih kategorijah, in sicer kategorija telic, ki se ocenjuje zgolj v Gornji Radgoni, kategorija prvesnic, ki je razdeljena na podkategorije glede na število mesecev po telitvi. Zvonec dobi najboljša v posamezni kategoriji, pri posamezni pasmi je samo en zvonec. Rozete so različnih vrst, in sicer zlate za prvo mesto, srebrne za drugo in bronaste za tretje. Vsi ostali sodelujoči dobijo nagrado za sodelovanje na razstavi. Letos so prva mesta zasedle telice črnobele, rjave in lisate pasme.  

Ocenjevanje je zmeraj bolj zahtevno

Igor Stanonik, vodja oddelka za živinorejo pri Kmetijsko gozdarski zbornici na zavodu v Kranju, na ocenjevanju opravlja funkcijo ocenjevalca za rjavo in lisasto pasmo. Na področju selekcije je pričel že leta 1988, na radgonskem sejmu pa je prvič ocenjeval že leta 1989. ''Iz leta v leto je ocenjevanje zmeraj bolj zahtevano, predvsem zaradi tega, ker so živali vedno bolj kvalitetne. Kolekcija posameznih skupin telic različnih pasem ima specifične lastnosti in te lastnosti v kolekciji so vedno bolj izenačene. Zato je rangiranje vedno bolj oteženo in odgovorno, saj rejec žival pripravlja od dva do tri tedne, in vsak si želi zmagati,'' je povedal Stanonik. Zmaga tista, ki ima največ zaželenih lastnosti pri telicah. ''Če je žival funkcionalna, torej da je okvir dober, so široke, globoke, ima korektne noge, križ in parklje, to pomeni, da bo ta telica ob začetku molže dlje zdržala v proizvodnji, kot tista, ki teh lastnosti nima,'' je razložil Igor Stanonik.

[[image_2_article_69331]]

Številni na ocenjevanju niso prvič

Številni govedorejci se na ocenjevanje vračajo in k svojim že prejetim nagradam postopoma dodajajo nove. Eden izmed takih je Alojz Brdnik, ki prihaja s kmetije in vasi z imenom Rajhenav sredi Kočevskega roga. Nagrado je prejel zaradi tega, ker imajo doma vzrejališče mladih bikov pasme limuzin. ''Imamo tudi čredo, ki je največja v Sloveniji in v krogu 500 kilometrov'', je navdušeno dejal. Vzrejališče se nahaja sredi Kočevskega roga. Kot pravi Brdnik, je na srečo lokacija precej odmaknjena od ostalih ljudi mestnega vrveža, saj tako lahko vzdržujejo karantenske pogoje, ki so potrebni za vzrejo tovrstne pasme.

[[image_1_article_69331]]

''Živali smo tukaj na sejmu Agra imeli že najmanj 10 let. Smo dobili že številna priznanja za živali, danes pa, kot vidite tudi pokal za vzrejališče. Ta pokal smo prejeli že leta 2008 in od takrat pokrivamo kar dve tretjini limuzin bikov za pasme v Sloveniji,'' pravi Brdnik, ki za nagrade upa še naprej. ''Je pa res, da se bom tudi jaz nekega dne upokojil in takrat bomo kmetijo prodali. Bom zelo vesel, če bo kdo moje delo nadaljeval,'' je zaključil.