Župnija sv. Jožefa na Studencih v Mariboru, ki se je letos pogumno lotila obnove svojega zvonika, je znova ostala brez prepotrebnih državnih sredstev. Razočaranje je toliko večje, saj jim je do uspeha zmanjkala zgolj ena sama točka. Na javnem razpisu za sofinanciranje kulturnih projektov so sicer iskali 80.000 evrov, ki bi jim omogočili začetek druge faze obnove – prenove fasade.
Podpora ostaja na plečih dobrih ljudi
»V obrazložitvi so pristojni zapisali, da je projekt obnove sicer prepoznan kot regionalno pomemben, saj cerkev sv. Jožefa sodi med najpomembnejše baročne spomenike na Štajerskem. Naš projekt je prejel 19 točk, za uvrstitev med prejemnike sredstev pa bi bilo potrebnih najmanj 20. Kljub izpolnjevanju pogojev vsebinske in strokovne kakovosti, projekt zaradi tega ni bil izbran za financiranje v okviru razpoložljivih proračunskih sredstev,« je ob novici povedal župnik dr. Stanislav Slatinek.
MORDA VAS ZANIMA ŠE: FOTO: Po letih prizadevanj se vendarle začenja temeljita prenova zvonika cerkve sv. Jožefa na Studencih
Poudaril je, da so v zadnjih šestih letih kar trikrat zaprosili za sredstva, a so bili vsi poskusi neuspešni. »Pogosto slišimo politike, kako z besedami izražajo spoštovanje do naše verske in kulturne dediščine, a ko pride do dejanske podpore, ta ostaja predvsem na plečih vernikov in dobrih ljudi, ki razumejo pomen ohranjanja sakralne kulturne dediščine,« je bil jasen. Velik izziv za župnijo predstavlja tudi dejstvo, da po odhodu kapucinov iz Maribora pred dobrimi štirimi leti niso več lastniki nobenih nepremičnin, ki bi jih lahko odprodali za pokritje stroškov.
Kjer zataji država, skupaj stopijo ljudje
Kljub vsemu je župnija uspela s pomočjo ljudi izpeljati prvo, iz vidika varnosti najpomembnejšo fazo obnove – statično utrditev zvonika. Delavci podjetja Saning iz Kranja so v stene zvonika vgradili kar 32 jeklenih palic, dolgih v povprečju 6,5 metra. Na zunanjih stenah so bile palice dodatno sidrane z jeklenimi sidri, za kar je bilo potrebno izvrtati tudi dva metra globoke luknje. Po zaključku sidranja so vse stene dodatno utrdili s posebno cementno maso, ki povečuje trdnost in stabilnost zvonika. Po prvih ocenah je bilo v stene nabrizganih približno štiri tone te mase.
Prva faza je bila izvedena izključno s pomočjo lokalne skupnosti, ki je stopila skupaj in zbrala potrebna sredstva. Verniki so prispevali tako finančna kot materialna sredstva, nekateri pa tudi svoj čas in pridne roke. Med številnimi akcijami je bil izjemno odmeven tudi dobrodelni koncert, ki ga je v studenški cerkvi prvič v svoji dolgoletni glasbeni karieri brezplačno izvedel nekdanji krajan te skupnosti, Alfi Nipič, in s tem pomagal zbrati štiri tisoč evrov. Ob tem so organizirali še peko in prodajo krofov, srečelov, izdelavo in prodajo presmecev ter druge manjše akcije.
Za obnovo fasade v nove dobrodelne akcije
Celoten projekt obnove cerkve znaša 208.000 evrov. Na razpisu so želeli pridobiti 80.000 evrov, ki bi jih namenili za drugo fazo – obnovo fasade. Ta vključuje čiščenje, kitanje, brušenje in preplesk zunanjih sten v skladu z navodili Zavoda za varstvo kulturne dediščine, ter obnovo številčnice, kazalcev ure in lesenih polken. Ker teh sredstev ni, bo druga faza torej morala počakati.
A v župniji se ne dajo. V sodelovanju z Mestno četrtjo Studenci že iščejo nove možnosti za pridobitev sredstev. »Kljub razočaranju nad negativnim odgovorom ministrstva bomo z obnovo nadaljevali. Z Božjo pomočjo in s podporo dobrotnikov verjamemo, da bomo uspeli dokončati obnovitvena dela,« je optimističen dr. Slatinek.