Kot je Družba za upravljanje javnega potniškega prometa (DUJPP) večkrat poudarila, so novi vozni redi izboljšani in zagotavljajo 20-odstotno povečanje voženj po celi Sloveniji, a praksa in dejanske izkušnje uporabnikov v podravski regiji trdijo ravno nasprotno.

V podravski regiji ne manjka problemov, ki so jih povzročili novi vozni redi. Po mnogih pričevanjih so avtobusi prepolni in posledično otroci ne morejo priti na avtobus. Takšen primer  je Lenart v Slovenskih Goricah, kjer gruča otrok čaka na avtobusni postaji in posledično zamuja na pouk.

Povezali so se župani šestih občin

Zaradi nevzdržnosti in nesprejemljivosti novega sistema voznih redov so začeli ukrepati župani občin Benedikt, Cerkvenjak, Lenart, Sveta Ana, Sveti Jurij v Slovenskih goricah in Sveta Trojica v Slovenskih goricah, in sicer s Pritožbo zoper organiziranje javnega potniškega prometa na območju omenjenih občin, ki so jo naslovili na  Družbo za upravljanje javnega potniškega prometa in Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, ter zahtevali ustrezne rešitve. S pritožbo so seznanili tudi avtobusnega prevoznika Arrivo d.o.o. in Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj ter Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, s prošnjo, da se vključijo v reševanje problematike.

Čeprav je razdalja med Lenartom in Mariborom le 20 km, otroci zamujajo pouk

Župani poudarjajo, da ''mnogi srednješolci ne prispejo pravočasno do 7. ure v šolo v Maribor, ob vračanju domov pa ni avtobusov po 14. ali 15. uri, ali pa je potrebno dolgo čakanje. Zavedati se moramo, da območja naših občin gravitirajo na Maribor, javni avtobusni promet iz vseh občin poteka preko Lenarta v Maribor.  S spremembo organizacije javnih prevozov se dogaja, da zaradi zapolnjenosti avtobusov na postaji v Lenartu vsak dan ostane več deset otrok, ki ne morejo pravočasno v šolo v Maribor.''

Do sedaj so avtobusne povezave med Lenartom in Mariborom bile zelo dobre in zagotavljale učinkovit javni prevoz. ''Spoštovani, javni prevozi služijo vsem državljanom, z novo organizacijo ste diskriminirali tiste, ki ga najbolj potrebujejo -  otroke, srednješolce in študente. Predvsem pa ta sprememba pomeni diskriminacijo podeželja in državljanov, ki v teh občinah živijo.'' so še dodali župani. Z novimi voznimi redi je diskriminirano podeželsko okolje, prav tako pa so povzročene večje razlike v razvoju in infrastrukturi posameznih regij.

Spremembe so bile uvedene zgolj administrativno

Županom se zdi nesprejemljivo, da avtobusi koncesionarja iz Murske Sobote ne pobirajo potnikov v Lenartu, kar je bila stalnica. ''Ugotavljamo, da so bile vse spremembe uvedene brez poznavanja razmer na terenu, potreb lokalnih prebivalcev in administrativno, saj so novi vozni redi nelogični, ne upoštevajo krajevnih povezav in dejstva, da naše območje preko Lenarta gravitira na Maribor in da v naših občinah živi približno 20.000 prebivalcev,''  so še zapisali v pritožbi.

Predstojniki občine tako zloglasno in enotno zahtevajo ureditev javnega prevoza: ''Zahtevamo, da zadeve nemudoma uredite na način, da bo javni avtobusni prevoz organiziran na način, ki bo služil potrebam srednješolcev, da bodo lahko do 7. ure, brez dolgega čakanja pravočasno prišli v Maribor in ne bodo zamujali pouka, kot tudi, da se po zaključku pouka nemoteno vrnejo domov z javnim prevozom.''

Lenart z okolico ni edini primer nefunkcionalnosti voznih redov

Na nas se je obrnil bralec, ki pravi, da se ne more strinjati z izjavami za javnost v smislu, da je DUJPP omogočil več avtobusnih povezav. Iz prve roke nam je povedal, ''da so z Zgornje Velke v prejšnjem šolskem letu proti Mariboru peljali trije avtobusi, ki so se do Maribora napolnili, sedaj pa vozi le še eden.'' Poleg tega so slabe povezave za domov, avtobus namreč vozi le še do Sladkega Vrha, kar pomeni, da je na starše prevaljena skrb, da pridejo otroke iskat v 7 km oddaljen kraj.

Tudi na relaciji Radizel - Maribor otroci ne pridejo pravočasno v šoli. ''Sin in hčerka, ki obiskujeta srednjo šolo v Mariboru, zjutraj ne moreta priti na avtobus, saj je poln in pelje mimo. To se zgodi tudi po dvakrat na dan in tudi v obratni smeri v zgodnjih popoldanskih urah. Zaradi tega zamujata na pouk.'' Omenjen problem je naslovil tudi na Arrivo, saj ker so plačali vozovnice, pričakujejo, da bo prevoz organiziran v takšni meri, da bo po objavljenem voznem redu mogoče dobiti tudi prevoz.

Na relaciji Sp. Ivanjci v Gornji Radgoni v smeri Sv. Jurij ob Ščavnici - Maribor AP, se dogaja, da avtobusi na postaji sploh ne ustavijo. ''Zjutraj ob 6.35 se je avtobus odpeljal brezbrižno mimo postaje, poleg tega pa se vozni redi spreminjajo sredi meseca. Kar naenkrat je namreč bil ukinjen avtobus ob 5.35 za prej omenjeno relacijo,'' nam je razočarano sporočila bralka.

V zvezi z vsemi zgoraj omenjenimi problematičnimi situacijami smo se obrnili na DUJPP, ki pa nam na zastavljena vprašanja še ni odgovoril.