V torek je na Univerzi v Mariboru potekal strokovni posvet z naslovom Mladi in gospodarstvo, na katerem so sodelujoči razpravljali o vključevanju mladih na trg dela. Prof. dr. Zdravko Kačič, rektor univerze je uvodoma izpostavil, da bodo mikrodokazila v prihodnosti izredno pomembna.

Mlade generacije zagotavljajo dodano vrednost

Univerza mora biti, po besedah Kačiča, sposobna ustrezno izvajati svoje poslanstvo z izobraževanjem, saj imajo odgovornost, da to izvajajo s čim večjo kakovostjo. "Univerza je odgovorna za to, da ustvari mehanizme, ki zagotavljajo čim večjo kakovost," je poudaril in dodal, da je predvsem potrebno ustvariti pogoje za učinkovit prenos znanja v okolje.

Nadaljeval je, da je "za preživetje naroda pomembno, da ima konkurenčno znanje, za kar je odgovorna univerza, hkrati pa je potrebno to znanje seveda posredovati v okolje in ustvariti konkurečnost ter dodano vrednost".

Ključni element spodbujanja "pravilnega" učenja so mikrodokazila

Rektor je v svojem nagovoru večkrat omenil, da je pomembno znanja, ne diploma. Rešitev, ki bi spodbujala učenje za življenje pa vidi v mikrodokazilih.

Mikrodokazila, ki naj bi predstavljala ključni mejnik v oblikovanju učenja, bodo gradili skupaj s podjetji. "Ni cilj, da ponujamo množico mikrodokazil, ampak da bo vsako nastalo s sodelovanjem podjetij, ki delujejo na enakem področju. Samo tako bodo omenjena dokazila tudi dosegla zadane cilje. Potrebno je upoštevati trenutne razmere na trgu dela in prav zato je potrebno sodelovanje in izkušnje," je pojasnil.

Na Univerzi v Mariboru tako že pripravljajo mikrodokazila ob upoštevanju:

  • Analiz potreb trga dela: izvajanje analiz potreb trga dela in povezovanje s posameznimi delodajalci pri opredelitvi potreb po posameznih specifičnih znanjih. 
  • Strokovnega razoja: izvajanje stalnega strokovnega razvoja kadrov na fakultetah. 
  • Strokovnjakov s praktičnimi znanji: priprava mikrodokazil in izvajanje izobraževanja bo vključevalo tudi strokovnjake s praktičnimi znanji in izkušnjami. 

Mikrodokazila kot nadgradnja znanja

Kot nam je kasneje pojasnil Kačič, gre pri tem za znanja, ki jih sicer ne uspejo v tolikšni meri vključiti v študijski program. "Mikrodokazila bodo sestavni del za možnost vključitve v gradnjo kariernih poti mladih v podjetih. Pomembno je, da nekdo dobi znanja, ki jih kasneje nadgrajuje z mikrodokazili. Samo tako bo vse to imelo smisel in ne bo samo navadna tržna priložnost," je dejal.

Mikrodokazilo bo podobno študijskemu programu. "Mikrodokazilo lahko ima recimo tri predmete (tri učne enote), ki so vezane na potrebno znanje, ki je bilo utemeljeno v sodelovanju s podjetji. Ko nekdo izkaže, da je znanje pridobil in, da stvari razume, mu lahko izdamo potrebno mikrodokazilo. To zagotavlja, da ima kandidat preverjeno znanje in, da se lahko vključi v proces dela," nam je razložil.