Igor Plohl, eden najuspešnejših pisateljev na področju osveščanja invalidnosti, ki je po padcu z lestve postal paraplegik, je na Facebooku objavil zapis, v katerem se sprašuje, ali bo zaradi zdravniške stavke ostal brez vozniškega dovoljenja in posledično morda brez službe. 

"Bojim se, da bom kmalu ostal brez vozniškega dovoljenja, čeprav nisem naredil nič narobe. Po desetih letih mi v aprilu poteče. Za podaljšanje potrebujem zdravniško potrdilo, ki ga lahko dobim le v Ambulanti za voznike invalide v Soči v Ljubljani. Od tam sem dobil odgovor, da zaradi stavke zdravnikov nisem upravičen do pregleda. Za pregled bi moral biti mladoleten ali star nad 65 let. Vlada RS je sprejela Odlok po katerem mi ta pravica pripada, vendar tega na Soči ne spoštujejo," je zapisal Plohl, ki je po dolgotrajni rehabilitaciji samostojno zaživel v Lenartu. Kljub invalidnosti je športo aktiven, kolesari s prilagojenim kolesom ter piše za otroke, mladino in odrasle. 

"Mogoče bom celo izgubil službo"

Po izobrazbi je magister znanosti s področja geografije, zaposlen pa je kot profesor v bolnišnični šoli, ki je enota OŠ Bojana Ilicha in deluje na Kliniki za pediatrijo Univerzitetnega kliničnega centra Maribor. Nadaljuje, da otroke v šoli uči, da živimo v pravni državi: "Očitno jih zavajam. Odlok Vlade je končal na Ustavnem sodišču, ki bo o njegovi veljavnosti odločilo, ko pač bo. Glede na hitrost odločanja naših sodišč nisem prepričan, da bo to kmalu. Tudi če sodišče hitro odloči v korist invalidov, je malo verjetno, da bom prišel pravi čas na vrsto za zdravniški pregled, ker je pred mano že veliko drugih čakajočih. Mnogi invalidi so že ostali brez vozniškega dovoljenja."

Pravi, da ko bo ostal brez vozniškega dovoljenja, bo zelo verjetno neopravičeno izostal od dela. Mogoče celo izgubil celo službo. "Na avtobus ne morem, ker iz Lenarta v Maribor ne vozijo takšni, ki bi bili prilagojeni za invalide na invalidskih vozičkih. Naj pokličem taksi in plačam med 50 in 60 EUR na dan? Toliko na dan niti ne zaslužim. Vlak v Lenart ne vozi. Mogoče je rešitev avtoštop neglede na vremenske razmere, negotovost uspeha in zapravljen čas? Mogoče pa je rešitev, da tudi jaz več ne spoštujem zakonov in vozim brez veljavnega vozniškega dovoljenja. Ali veste kakšna je kazen? 500 EUR in zaseg vozila, če je pogoj za podaljšanje predložitev veljavnega zdravniškega spričevala! Kaj me čaka, če se vseeno podam na cesto in se mi zgodi nesreča? Mislim, da sem pravno formalno avtomatsko kriv. Mi bo zavarovalnica izplačala odškodnino, če se mi zgodi kaj hudega? Gotovo ne, ker bodo spoštovali zakonodajo! Prepričan sem, da mi v tem primeru ne velja tudi avtomobilsko nezgodno in kasko zavarovanje. Očitno drugi vozniki nimajo težav z zdravniškimi pregledi, ker nihče ne poroča, da ne morejo podaljševati vozniških dovoljenj. Problem je torej v tem, da sem invalid! Gre za eklatantno diskriminacijo."

Le ena ambulanta, ki izdaja potrdila za invalide

Sprašuje se, kako je mogoče, da imamo v celotni državi le eno ambulanto, ki izdaja tovrstna potrdila za invalide? "Kako je mogoče, da neka institucija v celoti prevzame monopol nad številnimi potrdili in izdajo eksistencialnih pripomočkov za invalide (inv. vozički, antidekubitusne blazine, pregled prilagoditve avtomobila za ročno upravljanje …)? Invalidi iz vse Slovenije se moramo vedno znova voziti v Sočo. Ali v naši državi res ni nobenega drugega specialista, ki bi bil ustrezen, da opravi pregled paraplegika zaradi vozniškega dovoljenja? Kaj mi torej preostane? Na koga se naj obrnem? Naj en dan pred pretekom vozniškega dovoljenja avto postavim na dvorišče Soče in začnem gladovno stavko? Mogoče bi bila boljša izbira FIDES ali kar Vlada RS?"