Zdravstveni dom Adolfa Drolca Maribor je v letu 2024 zaključil  številne pomembne investicije. Med ključnimi projekti, ki jih izpostavlja direktor zdravstvenega doma, dr. Jernej Završnik, je prenova na področju nujne medicinske pomoči.

Nove pridobitve za urgentno medicino

Kupili so štiri nova vozila, s katerimi se zdaj na teren vozijo zdravniki urgentne medicine. »Zdravniki ne hodijo več na intervencije z reševalnim vozilom, ampak z ločenim vozilom, kar jim omogoča hitrejšo vrnitev v bazo. Dispečer tako lažje oceni, ali je potreben zdravnik ali zadostuje ekipa reševalcev,« pojasnjuje Završnik. Poleg tega so v novo opremo investirali tako za reševalce, kot za zdravnike nujne medicinske pomoči.

Med pomembne projekte spada tudi odprtje Zdravstvene postaje Magdalena, ki je že začela delovati, čeprav je nekaj prostorov še v fazi preselitve. Med storitvami, ki so tam na voljo, deluje tudi dežurna otroška ambulanta.

Na Ulici talcev so sanirali del nadstropja in s tem pridobili dve novi ambulanti družinske medicine. Prav tako so v zobozdravstvu posodobili 15 zobozdravstvenih ambulant, ki so zdaj opremljene z novimi zobozdravstvenimi stoli, kar zagotavlja sodobnejše in boljše pogoje za delo.

Letošnji proračun zdravstvenega doma je za približno 6 milijonov evrov višji kot prejšnje leto.

Načrti in investicije v letu 2025

S povečanjem proračuna se bodo povečali tudi stroški, predvsem zaradi višjih plač javnih uslužbencev. Med januarjem in novembrom 2024 so prihodki znašali 59,46 milijona evrov, odhodki pa 59,23 milijona evrov, pri čemer največji delež predstavljajo stroški plač.

Pomemben projekt v tem letu bo tudi digitalizacija zobozdravstva. Trenutno se zobozdravstveni odtisi še vedno jemljejo klasično, torej manualno in z mavčnimi modeli. Po novem se bodo uporabljali digitalni skenerji, ki bodo omogočili digitalizacijo zobovja pacienta in neposredno pošiljanje podatkov v laboratorij. Ta projekt so v zdravstvenem domu pripravljali že dalj časa. Pomemben korak k izboljšanju zobozdravstvenih storitev bo tudi prihod specialistke zobne protetike. "V marcu se med drugim zdravstvenemu domu pridružuje tudi specialistka zobne protetike, kar pomeni, da bo s tem imel zdravstveni dom tako vse specialiste zobozdravstva," pojasni Završnik.

[[image_2_article_74383]]

Novi prostori in infrastrukturne posodobitve

Na Sodni ulici želijo urediti nove prostore za radiologijo, kar bo izboljšalo diagnostiko in dostopnost storitev.

Prav tako zdravstveni dom v sodelovanju z Mestno občino Maribor pripravlja vso potrebno dokumentacijo za gradnjo Zdravstvene postaje Tezno. »Upamo, da bo izvajalec izbran v prvi polovici leta in da bo gradnja stekla po načrtih. Stavbo naj bi dokončali in predali v uporabo leta 2027,« pojasnjuje Završnik. Pri tem projektu sodeluje vseh 12 občin ustanoviteljic, ki so že dale soglasje in finančno podporo.

Med manjšimi, a pomembnimi projekti, ki so še v načrtu, so gradnja nadstrešnice za reševalna vozila, obnova prostorov v 3. nadstropju na Ulici talcev ter prenova zobozdravstvenih ambulant na Ulici kneza Koclja za specialiste. Ti projekti bodo prispevali k izboljšanju delovnih pogojev in kakovosti zdravstvenih storitev.

Številne kadrovske potrebe

V Mariboru že nekaj časa primanjkuje specialistov na določenih področjih, zato so v načrtu novi izobraževalni programi. Veliko pomanjkanje je na področju delovne terapije, logopedije in specialne pedagogike. »Na pedagoški fakulteti naj bi se tako v letu 2026 pričel študij logopedije. Potrebovali pa bi tudi študij specialne pedagogike in delovne terapije,« doda direktor zdravstvenega doma.

[[image_1_article_74383]]

Lani so že pridobili nove programe s področja fizioterapije, letos pa uvajajo še dodatna izobraževanja. »Če so v preteklosti morali naši fizioterapevti hoditi na draga in dolgotrajna izobraževanja v tujino, zdaj strokovnjake povabimo v Maribor in izobraževanja izvedemo pri nas, kar omogoča večjemu številu zaposlenih dostop do dodatnih znanj,« pojasnjuje Završnik.