Zavod RS za zaposlovanje Maribor je na današnji novinarski konferenci predstavil podatke o trenutnem gibanju brezposelnosti na področju območne službe Maribor, aktualne ukrepe aktivne politike zaposlovanja in Info točko za tujce.

Potreba po tuji delovni sili

Kot je uvodoma izpostavil mag. Bernard Memom, vodja območne službe Maribor, je situacija na trgu dela stabilna, napovedi pa še naprej optimistične. Meni tudi, da se bo rast zaposlovanja še nadaljevala, posledično bo naraščala potreba po tuji delovni sili. 

Nada Senada Plestenjak je v nadaljevanju predstavila delovanje info točke za tujce. "Infotočka je le še ena dodatkna aktivnost, ki teži k temu, da omogoča varno in pošteno zaposlovanje tujcev. Do sedaj smo na točki opravili več kot 100 osebnih svetovanj, zato bi v prihodnosti razmislili tudi o info točki v Mariboru," je povedala.

Jezikovni tečaj, ki tujce pripravi na trg dela, traja približno tri mesece

Direktorica Andragoškega zavoda Maribor, Irena Urankar, je pojasnila, da zavod tujcem omogoča številne programe, ki jim olajšajo učenje jezika in khrati predstavijo slovensko zgodovino ter kulturo. "Tujce je potrebno motivirati in redno nagovarjati," je poudarila in ob tem dodala, da oni to počnejo tudi s sodelovanjem z osnovnimi šolami, kjer ponujajo programe za starše priseljenih otrok. 

180-urni program Andragoškega zavoda, ki se opravi v približno treh mesecih tujcem omogoča, da se prijavijo na jezikovni izpit (na nivoju A1), a Urankarjeva ob tem poudarja, da je znanje odvisno od posameznika, ne od programa. "Nekateri pridejo k nam z določenim predznanjem, njim je na tečaju slovenskega jezika zagotovo lažje. Se pa seveda prijavljajo tudi tujci, ki se s slovenščino pravzaprav še niso srečali," pojasni.

V preteklem letu so imeli na jezikovnih tečajih skupno kar 800 udeležencev, poleg tega so izobraževali tudi 250 staršev otrok in približno 80 posameznih udeležencev v osnovnih šolah.

Največ tujcev je zaposlenih v gradbeništvu

Anka Rode iz službe za pravne zadeve, področje izdaje delovnih dovoljenj je za konec predstavila še trenutne demografske trende. Poudarila je, da se v Sloveniji soočamo z negativnimi demografskimi trendi in s premajhnim prilivom novih zaposlitev. Zavod RS za zaposlovanje to ureja predvsem skozi razne zaposlitvene dogodke na Balkanu, a zadostne delovne sile kljub temu ni. To pomanjkanje pa nato urejajo razni posredniki (Agencije). 

Največji odstotek tujcev, kar 50 odstotkov, je, kot pred leti, še vedno zaposlenih v gradbeništvu, nekaj manj pa v predelovalnih dejavnostih.