Mag. Franc Hočevar, predsednik Društva uroloških bolnikov Slovenije, je uvodoma povedal, da v Sloveniji letno umre več kot 400 moških zaradi raka prostate, letno pa odkrijejo 1600 tovrstnih bolnikov. Zlasti je pomembno, da je bolezen pravočasno odkrita in diagnosticirana. Društvo je staro 8 let, glavna naloga pa je osveščanje ljudi o tej bolezni. Leta 2019 je bil rak na prostati prvi po smrtnosti med moškimi.
Ključnega pomena je dostopnost do zdravstvenih storitev
»Dejstvo je, da je covid resna grožnja, vendar je potrebno ob tem poskrbeti tudi za druge bolnike, ki prav tako zbolevajo in katerih življenje je, če ni zdravljenja, ogroženo. Z epidemijo so se dodatno podaljšale čakalne dobe, s čimer se je dodatno zmanjšala dostopnost do zdravstvenih storitev.
Pričakujemo, da bi razširjeni strokovni kolegij, kot posvetovalni organ na ministrstvu skupaj z epidemiologi proučil, kako bi bilo potrebno izvajati nujne storitve, da ne bi poslabšali zdravstvenega stanja prebivalstva. Vsaka stroka naj opredeli nujne storitve, ki morajo biti nujne izvedene. Javnosti naj se predstavi natančen seznam storitev, ki se bodo še naprej izvajale.
V društvu menimo, da dostopnosti ni mogoče v enaki meri omejevati na vseh področjih zdravstva. Pričakujemo, da bi razširjeni strokovni kolegij, kot posvetovalni organ na ministrstvu skupaj z epidemiologi proučil, kako bi bilo potrebno izvajati nujne storitve, da ne bi poslabšali zdravstvenega stanja prebivalstva. Vsaka stroka naj opredeli nujne storitve, ki morajo biti nujne izvedene. Javnosti naj se predstavi natančen seznam storitev, ki se bodo še naprej izvajale«, izpostavlja Hočevar.
Moški v novembru nosijo brke
Dr. Martin Šala, predstavnik Mednarodnega gibanja Movember v Sloveniji je pojasnil, da podporo gibanju v novembru moški izkazujejo z nošenjem brkov. Gre za mednarodno gibanje za osveščanje moških o zdravju in boleznih, ki prizadenejo zlasti moško populacijo; rak na prostati, na testisih … »Od začetka akcije, pred 17 leti, se je registriralo več kot 5 milijonov ljudi, zbralo se je več kot 700 milijonov evrov za podporo več kot 1500 projektom”. Na njihovi uradni spletni strani je mogoča prijava za sodelovanje, tam zbirajo tudi donacije.
Urološka ambulanta v UKC Maribor deluje s polovično močjo
Niko Kavčič, dr. med., predstojnik Oddelka za urologijo UKC Maribor je dejal, da se v tem trenutku v Sloveniji zaradi raka prostate zdravi 14 tisoč moških. »Če imajo moški resne težave, kot so bula na modih, nepojasnjene bolečine v trebuhu, krvav urin, visok PSA, naj tudi v covid časih ne čakajo doma, ampak kontaktirajo svojega izbranega zdravnika. Urološka ambulanta v UKC Maribor deluje, napotene pod nujno in zelo hitro obravnavajo normalno. Napotene pod redno in pod hitro pa zdravnik pokliče po telefonu in jim svetuje, kako naprej«.
Med uslužbenci mariborskega urološkega oddelka ni še nobenega covid pozitivnega. Na področju kirurške dejavnosti delajo s polovično močjo, saj je bilo nekaj kadra prerazporejenega na druga delovna mesta. Trenutno na operacijo čaka 27 bolnikov s karcinom prostate, urološka ambulanta pa od 1. septembra deluje v urgentnem centru. Na voljo je 10 specialistov urologov, srečujejo pa se s pomanjkanjem medicinskih sester.
Če imajo moški resne težave, kot so bula na modih, nepojasnjene bolečine v trebuhu, krvav urin, visok psa, naj tudi v covid časih ne čakajo doma, ampak kontaktirajo svojega izbranega zdravnika. Urološka ambulanta v UKC Maribor deluje, napotene pod nujno in zelo hitro obravnavajo normalno. Napotene pod redno in pod hitro pa zdravnik pokliče po telefonu in jim svetuje, kako naprej.
Ob zaključku novinarske konference so opravili simbolno primopredajo fleksibilnega citoskopa, ki se uporablja predvsem pri diagnostiki raka sečnega mehurja in ga je Oddelku za urologijo doniralo Društvo uroloških bolnikov Slovenije.
Ob tem se je predstojnik Oddelka za urologijo Niko Kavčič, dr. med., spec. urolog naprej zahvalil Društvu uroloških bolnikov Slovenije, ki je UKC-ju podarilo ta instrument. »Gre za fleksibilni citoskop, ki se uporablja predvsem pri diagnostiki raka sečnega mehurja. Tovrstnih preiskav opravimo letno več kot tisoč. Trenutno imamo tri tovrstne aparature, ta pa je četrta. Do sedaj smo uporabljali tudi rigidne cistoskope, je pa razlika med obema instrumentoma očitna. Ta novi cistoskop je upogljiv, se prilagaja krivinam sečnice in zaradi tega je preiskava takorekoč neboleča in izvedljiva tudi pri nepokretnih bolnikih.«
Gre za fleksibilni citoskop, ki se uporablja predvsem pri diagnostiki raka sečnega mehurja. Tovrstnih preiskav opravimo letno več kot tisoč. Trenutno imamo tri tovrstne aparature, ta pa je četrta.
Ob citoskopu so prejeli tudi fleksibilne prijemalke, ki so del tega instrumenta in omogočajo odvzem vzorcev tkiva sečnega mehurja ali pa na primer odstranitev stentov iz sečevoda.