Ob smrti papeža Frančiška, ki je v 89. letu starosti zaradi možganske kapi umrl v ponedeljek zjutraj, je predsednik vlade Robert Golob napovedal razglasitev državnega žalovanja, ki bo, kot kaže zaenkrat, v Sloveniji potekalo od četrtka do sobote. Pogreba, ki bo v soboto v Vatikanu, se bosta udeležila tako predsednica republike Nataša Pirc Musar kot premier Golob. Udeležbo predsednice so potrdili v njenem uradu, Golob pa jo je napovedal ob robu seje Državnega zbora.

Posebna vez z Malečnikom

Papež Frančišek je imel sicer posebno vez s Slovenijo, tudi z Malečnikom - dvakrat se je nanj obrnil s posebno pozornostjo. Prvič leta 2021, ko je malečniškim otrokom poslal lastnoročno podpisano zahvalno pismo za risbe, ki so mu jih namenili, drugič pa leta 2023, ko je znamenito Marijino romarsko cerkev na Gorci z duhovno sorodstveno vezjo pridružil papeški baziliki Marije Velike oz. Snežne, kjer bo tudi pokopan.

V spomin nanj bo danes, v torek, 22. aprila 2025, ob 19. uri v Marijini cerkvi na Gorci potekala sveta maša zadušnica. Pol ure pred mašo bo molitev rožnega venca za rajnega papeža. Mašo bo daroval župnijski upravitelj dr. Sebastijan Valentan, zbrane pa bo ob sklepu nagovoril njegova magnificenca dr. Ludvik Toplak, rektor Univerze Alma Mater Europaea in nekdanji veleposlanik Slovenije pri Svetem sedežu.

V Italiji petdnevno žalovanje

Papeževo truplo so že v ponedeljek zvečer položili v krsto v kapeli njegove rezidence v Domu svete Marte. V sredo bodo krsto prepeljali v baziliko svetega Petra, kjer se bodo lahko verniki poslovili od njega pred sobotnim pogrebom. Z vsega sveta prihajajo izrazi sožalja ob smrti vrhovnega poglavarja Katoliške cerkve.

Italijanska vlada je medtem odredila pet dni žalovanja, ki bo trajalo do vključno sobote. Zastave na javnih stavbah visijo na pol droga, zaradi pogrebnih slovesnosti, na katerih pričakujejo visoke goste z vsega sveta, v Rimu veljajo poostreni varnostni ukrepi.

Podrobnosti pogreba so danes na prvi kongregaciji dorekli kardinali. Od 252 se jih je doslej v Vatikanu zbralo okrog 60. 135, ki so mlajši od 80 let in imajo tako tudi volilno pravico, jih bo izbiralo Frančiškovega naslednika. Datum začetka konklava morajo kardinali še določiti, predvidoma se bo postopek začel v začetku maja. Na novem sestanku se bodo sicer kardinali sestali že v sredo popoldan.