Ko je konec junija zadnji stanovalec sprejel ponudbo države za odkup največjega stanovanja na Masarykovi ulici, se je zdelo, da se je dolgoletni spor med državo in stanovalci končno končal. A kot kaže, zgodba še ni zaključena.
PREBERITE ŠE: Preboj v Mariboru: UKC Maribor odkupil še zadnje stanovanje, rušenje objekta pri onkologiji je zdaj mogoče
Na uredništvo maribor24.si se je namreč obrnil stanovalec Masarykove 18, ki opozarja na perečo situacijo in občutek prevare. Kot navaja, se stanovalci počutijo zavedene, saj se zanje, kljub prvotnim zagotovilom, od leta 2023 ni premaknilo nič. Takrat so jim bili na sestanku z družbo DRI prvič predstavljeni načrti za odkup stavb v okolici mariborske onkologije in čeprav sta po sestanku sledila ogled in cenitev nepremičnin, do danes niso prejeli nobene ponudbe za odkup. Sprva naj bi jim bilo rečeno, da bodo ponudbe prejeli za stanovanja na hišnih št. 24 in 26, šele nato za njihove. Kasneje pa so pristojni kot razlog za zamude navajali upravni spor, ki so ga sprožili stanovalci omenjenih hišnih številk.
[[image_4_article_79069]]
Gradbena dela naj bi na stavbi pustila posledice
Medtem ko čakajo odgovore in ponudbe, se v okolici že kar lep čas odvijajo intenzivna gradbena dela. Rušenje nižje zgradbe ob Masarykovi 18 je po besedah bralca povzročilo močne tresljaje, ki so »na zgradbi pustile posledice.« Kljub temu nihče po končanih delih ni preveril morebitnih poškodb na stavbi.
»Glede na vso situacijo in vsa ravnanja odgovornih ter dejstvo, da že od leta 2023 živimo na gradbišču, smo zaradi vznemirjanja, hrupa in vseh posledic, ki jih za sabo potegne življenje v takšnem okolju, absolutno proti, da se rušita stavbi 24 in 26, medtem ko mi živimo v zgradbi čisto zraven. Gre za to, da smo bili zavedeni.«
Najbolj pa stanovalce Masarykove 18 skrbi napovedano rušenje sosednjih objektov v začetku leta 2026. »Nikakor se ne strinjamo, da se rušita ti stavbi, dokler se ne razreši situacija z odkupom na št. 18, saj na gradbišču živimo že od leta 2023 in tega ne moremo trpeti v nedogled, saj to močno načenja naše zdravje,« opozarja bralec in doda: »Od pričetka del v letu 2023 pa vse do danes, nam je okrnjena uporaba naše nepremičnine, med drugim se na balkonih ne moremo zadrževati, sušiti perila; vsakodnevno imamo nad glavo žerjav, na tedenski ravni se naša stavba zaradi del močno zatrese tako močno, da 'zvonijo' okna'.«
[[image_3_article_79069]]
Pogosto tarča grdih pogledov mimoidočih
Stanovalci Masarykove 18 so odločeni dobiti odgovore. »Zakaj so nas zavajali, zakaj smo z družbo DRI d.o.o. opravljali sestanke, zakaj se je torej opravljal ogled in fotografiranje naših stanovanj z namenom odkupa, če pa v dveh letih od opravljenega ogleda nismo prejeli ponudb? Kdo je odgovoren za to?« se sprašujejo.
MORDA VAS ZANIMA: Odkup stanovanj na Masarykovi: Bo nova ponudba končala spor med stanovalci in državo?
Poleg vsega so bili zaradi medijske izpostavljenosti sosednjih stavb pogosto »tarča grdih pogledov mimoidočih«, saj ravno pročelje Masarykove 18 gleda na območje UKC. »Pričakujemo odziv odgovornih in jasne odgovore, saj je sedaj več kot jasno, da nekdo od odgovornih namensko zavlačuje. Sprašujemo se, kaj je v ozadju in kdo ima od tega korist,« pa zaključuje bralec.
Bo do odkupa Masarykove 18 sploh prišlo?
Z vprašanji smo se obrnili na Ministrstvo za zdravje, kjer pojasnjujejo, da do odkupa stanovanj na Masarykovi 18 ni prišlo zaradi spremembe situacije na območju, kjer je bila predvidena gradnja objekta Patologije. V vmesnem času je bilo izdano gradbeno dovoljenje podjetju YAMACO d.o.o. – Pogrebne storitve. Posledično je treba za celotno območje UKC Maribor, vključno z lokacijo Masarykove 18, pripraviti novelirano idejno zasnovo oziroma idejni projekt. »Brez noveliranega načrta UNKIZ nima pravne podlage za nakup. Na podlagi nove zasnove bo mogoče sprejeti utemeljeno odločitev o smiselnosti odkupa Masarykove 18,« pravijo na ministrstvu.
Pritožb glede nevšečnosti zaradi gradbišča niso prejeli
Glede trditev o poškodbah in tresljajih ministrstvo odgovarja, da je nadgradnja in gradnja objekta Onkologije potekala »najmanj 30 metrov stran od stavbe na Masarykovi 18, vsa groba gradbena dela so bila že zaključena.« Poudarjajo, da »med gradnjo Onkologije na naslov nobenega od vključenih deležnikov – izvajalca GH Holding, inženirja DRI, uporabnika UKC Maribor ali investitorja UNKIZ – ni bila naslovljena nobena pritožba ali zahteva v zvezi s tresljaji, hrupom ali prahom.«
[[image_2_article_79069]]
Ministrstvo ob tem še spomni, da je bila pri gradnji objekta pogrebnega podjetja YAMACO uporabljena težka gradbena mehanizacija, kar potrjujeta tako dokumentacija kot slikovni dokazi. »Če so bili stanovalci Masarykove 18 izpostavljeni tresljajem, hrupu ali prahu, bi to lahko bila posledica gradbenih del podjetja YAMACO,« dodajajo.
Ministrstvo za zdravje še zagotavlja, da bo rušitev objektov Masarykova 24–26 izvedena strokovno, v skladu z vsemi pravili gradbene stroke, in ne bo vplivala na objekt na Masarykovi 18.