Občinski prostorski akt Mestne občine Maribor (OPN), ki je nastajal več kot dve desetletji in naj bi začrtal prihodnji razvoj mesta, je tik pred zadnjo obravnavo na januarski seji mestnega sveta ostal brez zelene luči Ministrstva za okolje, podnebje in energijo. Spomnimo, da je občina v postopku priprave OPN uspešno pridobila 30 mnenj državnih in lokalnih nosilcev urejanja prostora za različna področja, vendar ji je za končni sprejem še vedno manjkala odločba omenjenega ministrstva, ki mora potrditi, da so vplivi načrta na okolje sprejemljivi. Kot je pred sejo poudarjala Maja Reichenberg Heričko, gre le za formalno potrditev že znanih mnenj, a so želeli imeti po toliko letih dela pripravljene prav vse dokumente, ki bi omogočili hitro obravnavo in sprejem.
PREBERITE ŠE: Seja MOM: Brez dolgo pričakovanega OPN, a z novostmi na področju prometa in prenove Titovega mostu
Rok za izdajo odločbe se je sicer iztekel že v sredini januarja, pristojni pa so do zadnje minute čakali na še zadnjo kljukico pred obravnavo tega temeljnega prostorskega načrta občine, ki pa ni nikoli prišla. Kje se je zataknilo in ali je bila odločba do sedaj končno le izdana, smo preverili na pristojnem ministrstvu.
Postopek celovite presoje še ni zaključen
Na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo so vlogo mariborske občine glede sprejemljivosti v postopku celovite presoje vplivov na okolje prejeli 16. decembra 2024, a kljub temu, da so takoj pristopili k obravnavi kompleksne problematike, po pojasnilih ministrstva postopek celovite presoje še ni zaključen. »To je posledica vsebinske zahtevnosti in nekaterih vprašanj, ki so se ob preverjanju gradiva odprla v postopku. Poudarjamo, da je (prvi) OPN Mestne občine Maribor vsebinsko in strokovno zahteven akt, ki je nastajal dalj časa in doživel več sprememb. Zaradi tega preverjamo, ali te spremembe še ustrezajo že izdanim pozitivnim mnenjem posameznih nosilcev urejanja prostora,« dodajajo na ministrstvu.
MORDA VAS ZANIMA TUDI: Usklajeni občinski prostorski načrt pred mariborskimi mestnimi svetniki predvidoma še ta mesec: Kaj prinaša?
Ministrstvo je z namenom razjasnitve ključnih vprašanj 6. februarja 2025 za dodatna pojasnila zaprosilo Direkcijo RS za vode, 10. februarja 2025 pa še MOM. »Takoj ko bodo v postopku razjasnjene vse potrebne okoliščine - med drugim tudi vprašanje načrtovanja na območjih zaprtih odlagališč in na območjih starih bremen (gudronske jame) - ter bo ob upoštevanju veljavnih predpisov ugotovljena ustreznost vsebine akta, bo MOPE lahko sprejel končno odločitev,« pojasnijo.
Mariborski občini naj bi že lani pojasnili, da potrditev na januarski seji ne bo možna
Zanimivo je, da so po njihovih navedbah občini sicer že v lanskem letu jasno pojasnili, da zaradi nekaterih očitnih neskladnosti glede gradiva, ki se zdaj odpravljajo, in potrebe po njegovi temeljiti preučitvi, njegova potrditev na pretekli seji mestnega sveta ne bo možna.
Kljub vsemu poudarjajo, da vlogo na ministrstvu obravnavajo prioritetno in da glede na aktualne pogovore z občino pričakujejo, da bo postopek sedaj vendarle hitro končan.