Danes dopoldne so na Cesti XIV. divizije 18 na Pobrežju uradno otvorili 36. Mbajk postajo WOLT - GREENWICH. Postaja k mreži Mbajk doprinaša dodatnih 10 koles in 20 ključavnic, tako da vse skupaj v njej obratuje že kar 38 000 aktivnih koles, od začetka sistema pa so do sedaj zabeležili že več kot 1 618 000 izposoj, kot je dejal Dominik Ivančić, vodja poslovne enote podjetja Europlakat v Mariboru.

»To je res neverjeten rekord«

Zbrane je nagovoril mariborski župan Saša Arsenovič, ki je izrazil veselje in hvaležnost ob otvoritvi nove postaje. Povedal je, da je od skupno 36 postaj pri 17 krovni partner NLB, 19 pa je takih, ki jih spodbuja gospodarstvo. V bližini danes otvorjene postaje se nahajajo lekarna, pokopališče, banka, mlekarne, fitnes, vrtec, osnovni šoli, nogometni klub, dom starejših občanov, fitnes na prostem, zdravstveni dom ter rastoče stanovanjsko naselje.

»Mrežo širimo, odziv je vedno boljši, in to nas tudi motivira, da delamo naprej. 38 000 uporabnikov pri 113 000 prebivalcih, to je res neverjeten rekord,« je dejal župan. Kot odgovor na izjave občanov, da vsi ne morejo na kolo, ter da kolesarjenje pozimi ni rešitev, je sicer izrazil strinjanje z njimi, vendar nazaj vprašal:  »Kaj pa bi bilo šele s pretočnostjo prometa, če ne bi imeli koles, če ne bi imeli Mbajka, če ne bi spreminjali potovalnih navad? Prometni zamaški in zastoji bi bili še toliko večji, tako da tisti, ki uporabljamo kolesa, zmanjšujemo prometne zamaške in povečujemo pretočnost prometa, kadar za to seveda potrebujemo javni potniški promet ali pa avtomobile.«

[[image_2_article_77071]]

Kar 31 % dostav brez ali z nizkimi emisijami

Pri podjetju Wolt, ki je omogočilo postavitev postaje, verjamejo, da je deljena mobilnost ključ do prihodnosti, ne le zaradi razbremenitve prometa, temveč tudi zato, ker širjenje kolesarskih stez in vsakodnevna uporaba koles koristita lokalnemu gospodarstvu, je dejal Clemens Brugger, generalni direktor Wolt Slovenija. Tudi sami želijo biti del lokalne skupnosti, obenem pa tudi njihovi dostavni partnerji prehajajo na trajnostno mobilnost oziroma na vozila brez ali z zelo nizkimi emisijami.

»V Mariboru je kar 31% dostav ali z nizkimi emisijami ali pa popolnoma brez njih.«

Mednarodno so se zavezali, da bodo do leta 2028 za polovico zmanjšali emisije CO2 z dostavo, glede na trenutno stanje pa so na zelo dobri poti. Zaključil je, da bodo še naprej spremljali naslednje korake tega projekta.

Na Teznu si želijo vsaj 5 Mbajk postaj

Na širitev na območju Tezna so dobro pripravljeni, tako da kmalu pričakujejo odprtje več postaj, želijo si jih vsaj 5 ali 6. Začeli bi na križišču Ptujska – Tržaška, prišli pa bi vsaj do Hoferja. Pogodbe imajo podpisane že z OTP banko, Eurospinom in Hoferjem, želijo pa si pridobiti še vsaj dva partnerja. Župan je še poudaril, da zaradi velikega vložka partnerstva ni lahko najti, zato je še toliko bolj hvaležen vsem, ki ta projekt podpirajo.