Če bodo mestni svetniki v četrtek na seji potrdili predlog mestne uprave, se bodo z mesecem majem cene avtobusnega prometa v Mariboru podražile. Medtem ko so večino cen za avtobusne prevoze povišali za nekaj centov, pa se bo občutno, in sicer za kar 80 odstotkov, podražila enkratna vozovnica, ki jo kupijo potniki pri šoferjih, saj želijo na ta način potnike spodbuditi, da si vozovnice kupijo še pred vstopom na avtobus.
Kot pojasnjujejo na Marpromu gre za prvo spremembo po skoraj desetih letih: “Nazadnje je bila sprememba tega cenika opravljena 1. maja 2008. Pri tokratnem predlogu dviga cen vozovnic v predprodaji gre v glavnem za minimalno centno izravnavo oziroma zaokrožitev, predvsem zaradi lažjega gotovinskega poslovanja.”
Želijo zmanjšati prodajo karte pri vozniku
Cena se bodo namreč spremenile tako: Karta za eno vožnjo, kupljena v predprodaji, se bo iz 78 centov podražila na 80 centov, cena dveh voženj bo dražja za 8 centov, z 1,52 evra se bo povišala na 1,6 evra, cena desetih voženj pa se bo pocenila, s 7,02 evra na 7 evrov.
“Z večjo podražitvijo vozovnic pri vozniku pa želimo postopoma zmanjšati prodajo vozovnic na avtobusu. Glavni razlogi za to so razbremenitev voznikov, hitrejši in bolj tekoč vstop potnikov in posledično tudi manj zamud pri vožnjah mestnih avtobusov. Pri voznikih je bilo v letu 2016 prodanih 725.863 vozovnic, kar v strukturi potnikov predstavlja približno 18-odstotni delež,” nam še pojasnijo na Marpromu. Cena te vozovnice se bo podražila iz 1,1 evra na 2 evra.
Brezplačni potniški promet za invalide
Bodo pa s spremembo upeljali še eno novost. Brezplačen potniški promet vse invalidne osebe in njihove spremljevalce. “Mesto Maribor kot mesto prijazno invalidom že vse od 2010 nosi naziv »Maribor – občina po meri invalidov«. Zato si v Mestni upravi prizadevamo vseskozi prisluhniti potrebam invalidnih oseb, pri premagovanju najrazličnejših ovir, s katerimi se invalidne osebe srečujejo v vsakdanjem življenju. Eden izmed ukrepov s katerimi želimo invalidom olajšati življenje in bivanje v našem mestu, je vzpodbujanje trajnostnih oblik mobilnosti med katere sodi tudi javni potniški promet. Invalidom želimo tako omogočiti da za svoja vsakodnevna potovanja v mestu izberejo tudi javni potniški promet, ter na ta način dodatno pripomoči k razbremenjevanju mesta z motornim prometom,” pojasnjujejo na občini.
V načrtu je, da se bodo cene vozovnic javnega mestnega potniškega prometa (JMPP) spremenile z majem; vendar je to odvisno od vsebine sklepa mestnega sveta, ki mora potrditi predlog spremembe cenika.