Kot smo že poročali, je decembra po tednih ugibanj postalo jasno, da srečni dobitnik, ki je novembra zadel Eurojackpot v vrednosti 11 milijonov evrov, prihaja iz Maribora. To je javnosti naznanil sam župan Saša Arsenovič in ob tem razkril, da je iz naslova dobitka mariborski občini na račun prikapljalo 1,7 milijonov evrov.
Pristojni so praktično takoj pričeli s premlevanjem idej, kam z nepričakovanimi sredstvi. »Želeli smo upoštevati potrebe čim več meščank in meščanov. Ugotovili smo, da smo v letu 2023 komaj uspeli izvajati obvezne naloge, kar pomeni, da nismo izvedli neobveznih nalog, kot je participativni proračun. Zato smo se odločili, da del sredstev namenimo prav temu,« je dejal župan Saša Arsenovič.
Prioriteta mariborske občine je realizacija vseh zastavljenih projektov
Trenutno je za okoli 500.000 evrov neizvedenih projektov, ti pa bodo po besedah župan izvedeni že leta 2025. Na seznamu še neizvedenih projektov so med drugim prenova degradiranega trga na Greenwichu na Pobrežju, obnova dotrajanega stopnišča v podhod na križišču Kardeljeva/Proletarskih brigad, fitnes na prostem ob Stražunskem gozdu in še bi lahko naštevali. Občina je namreč v tem ciklu uspešno izvedla zgolj šest od 86-ih izglasovanih predlogov, trije so trenutno v izvajanju, pri 19 pa so z izvajanjem šele pričeli.
Trenutno sicer skrbno preučujejo vse predloge in analizirajo obstoječe stanje projektov, saj si želijo zagotoviti, da bodo sredstva porabljena smotrno, odgovorno in skladno s potrebami občank in občanov. »Naša prioriteta je realizacija vseh zastavljenih projektov, ki so del participativnega proračuna,« nam pojasnijo na mariborski občini in dodajo, da so v fazi, ko pregledujejo izvedljive možnosti, pripravljajo posodobljene časovnice in ocenjujejo stroške posameznih projektov. »Zavedamo se pomembnosti teh projektov za lokalno skupnost, zato želimo zagotoviti, da bodo izvedeni kakovostno in v skladu z pričakovanji občanov.«
Zagotovijo še, da bodo o konkretnih projektih, vključno z njihovimi načrti in časovnicami, javnost pravočasno obveščali, saj je njihov cilj vključiti vse deležnike v proces in zagotoviti transparentnost pri izvajanju projektov. »Hkrati raziskujemo tudi nove ideje, ki bi lahko dodatno prispevale k razvoju občine in izboljšanju kakovosti življenja,« zaključijo.