Stopnja registrirane brezposelnosti v Sloveniji je, po podatkih mag. Bernarda Memona, vodje območne službe Maribor, blizu 4 odstotke, če govorimo o registirirani brezposelnosti v vzhodnem delu Slovenije pa nekako že dlje časa zaostajamo za eno odstotno točko (5,1 odstotka).
Manj dolgotrajno brezposelnih oseb
Kot je pojasnil, so (strukturno gledano) število brezposelnih v zadnjih letih znižali predvsem na nivoju dolgotrajno brezposelnih oseb, tistih, ki so v evidenci vpisani leto dni ali več. "To je pomembno dejstvo, saj smo imeli v preteklem obdobju ta blizu 50 odstotkov dolgotrajno brezposelnih oseb, morda celo nekoliko več. Danes smo pa smo to znižali na 33 odstotkov," je poudaril sogovornik.
Ob tem je dodal, da so prav tako znižali povprečno obdobje brezposelnosti na nivoju območne službe Maribor, ki je bila v preteklosti blizu 26 mesecev. Danes je nekje 18 mesecev. "Tudi to je pomemben pokazatelj, da se poleg privabljanja tuje delovne sile tudi intenzivno ukvarjamo s strukturo brezposelnih oseb, ki je že skoraj na nivoju t.i. 'naravne brezposelnosti'," je izpostavil.
Izredno zahtevna struktura
V nadaljevanju je sicer zagotovil, da je situacija na trgu dela stabilna, a, ob tem poudaril, da je sama struktura trga izredno zahtevna. "Zotraj tega je ogromno ranljivih oseb, ki jih brez intenzivnega ukvarjanja in posameznih delavnic težko vključimo na trg dela," je dejal.
"Želimo poudariti, da vzporedno, ko se odpiramo tujim državam, delamo tudi veliko na tem, da aktivno zaposlujemo tiste, ki so že dlje časa v naših evidencah," je izpostavil Memon in dodal, da bo prav v ta namen 8.5. v Mariboru potekal veliki zaposlitveni sejem.
Poleg delodajalcev, ki potrebujejo delovno silo, bodo na sejem povabili tudi srednje šole, dijake, osnovnošolce, študente in brezposelne osebe. "S tem želimo v celoti aktivirati delovni potencial," je zaključil vodja območne službe ZRSZ Maribor.