V Medpodjetniškem izobraževalnem centru (MIC) TŠC Maribor se tega zavedamo in za odrasle osebe ponujamo zraven programov izobraževanja za pridobitev javno veljavne poklicne izobrazbe tudi vrsto programov usposabljanja in izpopolnjevanja za pridobivanje dodatnih poklicnih kompetenc.
V javno veljavne programe srednješolskega izobraževanja odraslih se vključujejo zaposleni, brezposelni oz. tisti, ki med rednim izobraževanjem niso bili uspešni in želijo dokončati šolanje, in tisti, ki želijo opraviti prekvalifikacijo za drugo poklicno področje.
Pridobijo si lahko poklicno kvalifikacijo v nižjem poklicnem izobraževanju, srednje poklicnem izobraževanju in poklicno-tehniškem izobraževanju na področju avtostroke, strojništva in mehatronike.
Institucionalni programi usposabljanj omogočajo odraslim vključitev v vseživljenjsko učenje za izboljšanje njihovih poklicnih kompetenc, ki jih potrebujejo tako na trgu dela, kot tudi zaradi večje zaposljivosti in mobilnosti ter tudi osebnega razvoja.
Pravkar sta objavljena RAZPISA za spomladanski del usposabljanj v institucionalnih programih in programih EU projekta, in sicer:
Operater/operaterka na CNC obdelovalnem stroju:
udeleženci spoznajo osnovne principe delovanja CNC strojev, orodja za obdelavo, vrste krmilnikov in njih upravljanje ter pridobijo znanje iz CNC programiranja in osnovna znanja obdelave na CNC stroju za struženje in frezanje z vsemi elementi dela (od priprave stroja, vnašanja in testiranje CNC programa, vpenjanja in nastavitev orodij, vpenjanja obdelovanca, testne obdelave, izvajanje korekcije do končne obdelave izdelka).
Prostorsko modeliranje s programskim paketom CREO PARAMETRIC: udeleženci se naučijo uporabljati programski paket Creo Parametric, kar pomeni 3D modelirati izdelke, sestavljati le-te v sklop, izdelati tehnično risbo ter ostalo tehnično dokumentacijo na osnovi računalniških modelov.
Prostorsko modeliranje s programskim paketom SolidWorks: udeleženci se naučijo uporabljati programski paket SolidWorks, kar pomeni 3D modelirati izdelke, jih sestavljati v sklop, izdelati tehnično risbo ter ostalo tehnično dokumentacijo na osnovi računalniških modelov.
Hidravlika I: udeleženci spoznajo fizikalne osnove hidravlike in hidrodinamike, hidravlična postrojenja in delovne komponente, osnovne hidravlične krmilne komponente, računalniška orodja za gradnjo in simulacijo hidravličnih krmilj ter se naučijo načrtovati hidravlična krmilja in prikazati krmilje na praktičnem primeru – vezavi na didaktični mizi.
Pnevmatika: udeleženci spoznajo fizikalne osnove pnevmatike, elemente za pridobivanje in pripravo stisnjenega zraka, delovne in krmilne gradnike pnevmatičnih krmilj, računalniška orodja za gradnjo in simulacijo pnevmatičnih krmilj in se naučijo pnevmatična krmilja načrtovati ter izdelati oz. prikazati krmilje na praktičnih primerih – vezave na didaktični mizi.
Programiranje FANUC industrijskih robotov: udeleženci se naučijo varnega dela z industrijskim robotom, spoznajo zgradbo industrijskega robotskega sistema in znajo sprogramirati robota za izbrano robotsko aplikacijo.
Osnove avtomatizacije s PLK, program obravnava vsebine o konfiguraciji strojne opreme za avtomatizacijo, uporabi in izbiri PLK - ja za avtomatizacijo določenega procesa, osnovne funkcije programiranja PLK – ja in programiranje PLK-ja na primeru praktičnih nalog.
Programi so vsi začetni in podajajo osnovna znanja pri posameznih vsebinah. So vsebinsko zasnovani na zadnjih dosežkih tehnologije in obsegajo zraven teoretičnega tudi praktično usposabljanje na novih modernih napravah oz. strojih. Usposabljanje izvajajo strokovnjaki z dolgoletnimi izkušnjami izobraževanja dijakov, študentov in odraslih oseb. Po osnovnih seminarjih sledijo nadaljevalni seminarji v jesenskem delu.
V okviru EU projekta MAKS, »Most do aktivacije kompetenc in spretnosti« (Temeljne kompetence 2023 – 2029), izvajamo BREZPLAČNA USPOSABLJANJA v dveh programih, in sicer;
Računalniško digitalno opismenjevanje, kjer se udeleženci učijo uporabljati informacijsko-komunikacijsko tehnologijo (uporaba računalnikov za iskanje, ocenjevanje, shranjevanje, predstavitev in izmenjavo informacij ter sporazumevanje in sodelovanje v skupnih omrežjih po internetu), spoznavajo glavne računalniške aplikacije Word, Excel in PowerPoint (obdelovanje besedil, razpredelnic, grafov, zbirke podatkov, shranjevanje …) in kako IKT podpira ustvarjalnost in inovativnost ter iskanje, zbiranje in obdelave informacij.
Sporazumevanju v tujem jeziku na ravni A2: (govorno, pisno, slušno in bralno razumevanje širšega nabora splošnih in strokovnih terminov). Program izvajamo za angleški ali nemški jezik, je nadaljevalni, stopnje zahtevnosti A2. V samem programu se lahko do 10 % vsebin prilagodi potrebam udeležencev ali pa se obravnavajo vsebine specifičnih strokovnih področij (npr. strojništvo, avtomobilska stroka, mehanske obdelave itd.).
Vsa usposabljanja se izvajajo v popoldanskem času od 16. do 19. ure, 2 – krat na teden v prostorih TŠC Maribor.
Opisi posameznih programov ter prijavnice so objavljeni na spletni strani zavoda, in sicer na povezavi: https://www.tscmb.si/mic-in-odrasli/mic-usposabljanja/;
pod naslovom:
- USPOSABLJANJA V INSTITUCIONALNIH PROGRAMIH
- USPOSABLJANJA V PROJEKTU TEMELJNE KOMPETENCE 2023-2029.
Dodatne informacije lahko dobite na elektronskem naslovu: [email protected]. in [email protected].