Pogrebno podjetje Maribor je upravljavec dveh največjih pokopališč v Mariboru: Pobrežja in Dobrave. V podjetju opravijo približno 1.000 pogrebov letno. Kot povedo na Pobrežju močno prevladujejo žarni pokopi in jih je v strukturi pokopov že kar 94 odstotkov, klasičnih oziroma pokopov s krsto je le še šest odstotkov. Medtem na Dobravi opravijo 59 odstotkov žarnih, 10 odstotkov klasičnih in kar 31 odstotkov pogrebov z raztrosom pepela.

»Še vedno prevladujeta predvsem dve obliki pokopa: pokop z žaro in pokop s krsto. Novejša oblika je raztros pepela na za to posebej določenem prostoru na pokopališču Dobrava, ki ga vodimo posebej od leta 2012 in narašča,« povedo ob tem.

Možen anonimni pokop

Na željo umrlega ali njegovih svojcev, se lahko opravi anonimen pokop. »Anonimen pokop se lahko opravi bodisi s pokopom krste ali žare, bodisi z raztrositvijo pepela na posebej določenem prostoru brez označbe imena umrlega.« Na kraju pokopa ali raztrosa tako ni obeležja. Kraj je evidentiran le v evidenci umrlih, ki so pokopani na pokopališču. Anonimne pokope opravljajo tako na pokopališču Pobrežje kot na Dobravi, raztros pepela na pokopališču pa se lahko, skladno s Pokopališkim redom na območju Mestne občine Maribor, opravi samo na pokopališču Dobrava.

Osnovni pogreb vezan na višino izredne denarne pomoči

Leta 2017 sta Gospodarska zbornica Slovenije in Obrtno podjetniška zbornica Slovenije, v sodelovanju s pristojnim ministrstvom za gospodarstvo, uskladili osnovne standarde in normative za osnovni pogreb, ki jih morajo upoštevati vsi upravljavci pokopališč. »Hkrati je bilo sprejeto, da je »osnovni pogreb« socialna kategorija, vezana na višino izredne denarne pomoči. Namreč: z vlogo se lahko zaprosi za izredno denarno socialno pomoč kot pomoč pri kritju stroškov pogreba. Pogrebnino, gre za dva osnovna zneska minimalnega dohodka, trenutno 804,36 evrov za enkratno izredno denarno socialno pomoč po smrti družinskega člana – posmrtnino – en osnovni znesek minimalnega dohodka, trenutno 402,18 evrov oziroma skupaj 1.206,54 evrov,« povedo v pogrebnem podjetju.

Dodajo tudi, da vse tri načine najosnovnejših pogrebov zagotavljajo pod višino izredne denarne socialne pomoči, njihove cene pa so naslednje: osnovni pogreb z žaro je 822,66 evrov, osnovni pogreb s krsto je 892,55 evrov in osnovni pogreb z raztrosom pepela na pokopališču 759,18 evrov.

Cene bodo kmalu višje

Koliko višje bodo cene pokopov kmalu, še ni znano. »Na četrtkovem mestnem svetu potrjene nove cene pričnejo veljati z marcem, tako da so temeljitejši izračuni – postavke javno gospodarske službe, še v izdelavi,« pojasnijo v mariborskem pogrebnem podjetju.

Gozdno pokopališče na Dobravi

Pokopališče Dobrava ima možnosti širitve, med tem ko tovrstnih možnosti na Pobrežju ni. Na Dobravi so nam že v preteklem letu dejali, da imajo v planu narediti gozdno pokopališče. »Trudimo se ohraniti drevesa, čim več dreves, ne narediti goloseka in saditi na novo. Radi bi ohranili stara, zdrava drevesa, vmes pa bi se ustvaril nov del pokopališča oz. bi se ustvarilo gozdno pokopališče.«

»V roku dveh let se bo pojavila potreba po novih prostih mestih. Takrat je prva faza širitve urediti žarna polja na delu med upravne stavbe do Islamskega dela.«

Gozdno pokopališče pomeni, da bo zakupljen kvadratni meter gozda kamor se bo brez vsakega obeležja žara pokopala. »Za naše običaje je to nekaj nepojemljivega, tako je bilo včasih, ko je bilo govora, da se posmrtni ostanki potrosijo, tako verjamemo, da se bo prijelo tudi to. Še ena možnost kopališča je biorazgradljiva žara iz katere zraste drevo, v kolikor se kakšen del gozda ne bo ohranil.«

Raztros pepela na zasebnem zemljišču

Če to omogoča pokopališki red, se lahko na podlagi izdanega soglasja pristojnega občinskega organa, pepel iz žare raztrosi na določenem prostoru izven pokopališča ali morju. V preteklem letu 2019 so bila na mariborski občini izdana tri soglasja za raztros pepela izven pokopališča, in sicer eno za raztros pepela iz žare na Mariborskem Pohorju, na zemljišču, ki je v lasti MO Maribor in dve za raztros na zasebnem zemljišču.

Občina izda soglasje za raztros pepela pokojne osebe na podlagi prejete vloge. Pred izdajo soglasja za raztros na zasebni površini mora organ, ki odloča, razpolagati z dovoljenjem lastnika zemljišča in lastnikov mejašev. Izdaja soglasja je vezana tudi na dejstva, da gre za pokop, kjer je natančno določen čas in kraj pokopa (parcelna številka, katastrska občina) in da je vlogi priložen izpisek za pokojno osebo iz matične knjige umrlih. Vlogo najdete TUKAJ.

Na podlagi 18. člena Zakona o pogrebni in pokopališki dejavnosti (Uradni list RS, št. 62/2016) lahko občinski organ dovoli raztros pepela iz žare na določenem prostoru zunaj pokopališča ali na morju, če to omogoča pokopališki red. Mestna občina Maribor odloka, ki bi med drugim določal tudi prostor za pokop oziroma raztros pepela iz žare zunaj pokopališča, še ni sprejela. To pa ne pomeni, da izdaja soglasja ni možna, saj je občinski organ dolžan o izdaji soglasja za raztros pepela izven pokopališča odločiti neposredno na podlagi določb veljavnega Zakona o pogrebni in pokopališki dejavnosti, upoštevaje, da raztros ne sme biti v nasprotju z okoljevarstvenimi predpisi oziroma na sme predstavljati nedopustnega posega v pravice tretjih.

Porast zanimanja za raztros v morje

Pogrebno podjetje Maribor v sodelovanju s pogrebno službo v Kopru omogoča raztros pepela v morje. »V povprečju organiziramo dva do tri tovrstne pogrebe na leto.V preteklem letu je zanimanje nekoliko naraslo, organizirali smo štiri raztrose v morje.« Morski pogrebni obred se prične na pomolu v Valdotri. Ladja na krov sprejme okoli 30 ljudi in žaro prepelje na določeno območje morskega pokopališča. Po tem, ko opravijo raztros pepela, ladja naredi krog in se od pokojnika poslovi s sireno. Na željo svojcev se lahko v protokol vključijo še duhovnik, govornik, trobentač in pevci. Cena takšnega pogreba je okoli 900 evrov.

pogreb-ni-tabu.si

V morje je prepovedano metati cvetje in sveče je pa možno dodatno naročiti potopni žarni venček. Kdor želi ovekovečiti pokop na morju, lahko naroči obeležje v obliki ploščice z imenom in priimkom ter letnico rojstva in smrti, ki se pripne na kamniti steber na koprskem pokopališču v Škocjanu. Cena ploščice je 75 evrov.

Vse več alternativ

»Gotovo ste že tudi sami zasledili, da obstaja možnost, da se iz pepela umrlega naredi diamant, kot tudi, da obstaja možnost pokopa v biološki žari, iz katere nato zraste drevo,« so nam že pred časom pojasnili v pogrebnem podjetju HELP. A čeprav bi si pogrebna podjetja želela, da bi tudi pogrebne storitve postale okolju prijazne, pa slovenska zakonodaja to onemogoča.

Ameriško podjetje je iznašlo žaro – Urna Bios, ki omogoča, da iz pepela pokojnika zraste novo drevo. Sama žara je izdelana iz kokosove lupine. Spodnji del je namenjen za pepel, zgornji del pa za seme. Seme vzklije brez stika s pepelom. Stranke same izberejo vrste drevesa. Na voljo so med drugim tudi bukev, bor in hrast.

Pokojnega lahko ohranite v obliki diamanta

Švicarsko podjetje Algordanza že več let omogoča posebno ohranjanje večnega spomina.  So eden izmed prvih ponudnikov diamantnega pokopa na svetu. Se pravi: pepel pokojnika spremenijo v diamant s katerim omogočijo, da pokojnika ohranimo v svoji bližini. Cene diamanta so odvisne od karatov, vse od tri pa do deset tisoč evrov. Vaš diamant lahko pri draguljarju izdelate v nakit.

Za izdelavo potrebujejo najmanj 500 gramov pepela. Barva je odvisna od prisotnosti elementa bora v človeškem telesu.

Za izdelavo potrebujejo najmanj 500 gramov pepela. Barva je odvisna od prisotnosti elementa bora v človeškem telesu. V laboratoriju imajo posebne komore, v katerih diamant deluje kot seme. V komori raste od nekaj tednov pa do nekaj mesecev. Izdelava diamanta traja približno tri mesece od prejema pepela in predplačila.

VIR: pogrebne-storitve-babajic.si

V zadnjih letih so prejeli nekaj naročil iz Slovenije in tako diamante pripeljali iz Švice v Slovenijo. Poleg diamanta dobite certifikat. Ker pri upepelitvi nastane med 2 in 3 kilograme pepela, lahko preostanek pepela pokopljete v žari.

Kako poteka postopek od naročila do prejema diamanta, preberite TUKAJ.