V Javnem podjetju Marprom je trenutno zaposlenih 27 voznic avtobusa in 118 voznikov. To pomeni, da delež žensk v celotnem voznem osebju dosega blizu 20 odstotkov. Ob ustanovitvi Marproma in prevzemu dejavnosti mestnega potniškega prometa avgusta 2011 je število zaposlenih voznic znašalo 14. Do danes je tako občutno naraslo in tudi v prihodnje bodo vrata JP Marprom odprta novim voznicam, zagotovijo iz skupine JHMB. Safeta Puškar, ki je pri Marpromu zaposlena že skoraj osem let, nam je z navdušenjem zaupala svojo zgodbo, pogled na delo in pomen žensk v poklicih, ki so bili dolgo časa domena moških.
"Potrebovala sem varnost, ki jo vsi iščemo"
Kot je uvodoma pojasnila, je v preteklosti delala na različnih delovnih mestih, kjer je pridobila raznolike delovne izkušnje, ampak je bilo vse to za določen čas. "Potrebovala sem varnost, ki jo vsi iščemo. Potem sem se pogovorila z Marpromovimi vodilnimi in izvedela, da bi me zaposlili za nedoločen čas in evo me," je povedala in dodala, da se je poleg tega tudi zelo natančno pogovorila sama s seboj. Želela je namreč ugotoviti, kaj je pravzaprav tisto, kar v življenju rada dela "in sem dojela, da rada vozim," se je nasmejala.
"Takrat sem dojela, da ogromno žensk že vozi avtobus. In sem si rekla, zakaj pa ne, grem 'probat'," je nadaljevala.
Pri vprašanju, ali je v tem 'tradicionalno' moškem poklicu naletela na kakšne predsodke, je odločno odgovorila: "Jaz ne!" "Verjamem, da so moje kolegice in sodelavke, ki so začele pred mano, bile priča temu. Jaz nisem doživela nič takšnega. Kvečjemu doživljam pohvale, da smo ženske zelo pazljive in prijazne. Skratka, radi nas vidijo za volanom," je še dodala.
Zaradi zdravstvenih težav je bila primorana zamenjati avtobus
Safeta je na začetku vozila na takratni liniji 17, torej Ribniško selo - Studenci, ki je bila, po njenem mnenju zelo zanimiva zaradi ljudi, ki so zelo prijazni in prisrčni. Potem pa je zaradi zdravstvenih težav bila primorana preiti na avtobus, ki nima ročnega menjalnika, torej na avtomatika. "In takrat sem začela voziti vse proge. Sem pa zaradi tega zelo srečna, ker sem spoznala naš Maribor iz vseh strani. Moram priznati, da je res čudovit in, da ogromno tega zamujamo, če nismo vozniki avtobusa. Vozniki avtobusa namreč marsikaj vidimo, saj imamo najboljši sedež," je poudarila.
Ob tem je izpostavila tudi eno zanimivo prigodo, ki se ji je zgodila na začetku dela pri Marpromu. "Vozila sem na eni progi - štirka striktno. In je na avtobus prišel vidno zaspan mladenič. Bilo je v soboto, zelo zgodaj zjutraj. Rekel je, da gre ven pri 'Štuhecu', šel nazaj in zaspal. Jaz nisem vedela, kje je 'Štuhec', kaj je 'Štuhec', na avtobusu pa ni bilo nobenega drugega potnika. No, na koncu me je rešila ena starejša gospa, ki mi je vse razložila. Dobila sem vsa pojasnila - Štuhec je bila nekdanja pekarna na Studencih. No, zdaj pa že vem, kje je 'Štuhec', in kje je bela zastava, hidromontaža, Slavija,...," nam je zaupala.
"Opravljajte tisto, kar imate radi, pa nikoli ne boste delali"
Safetin tipičen delovni dan se začne ob 3. uri zjutraj. "Rada se zbudim prej, ker želim v miru spiti kavico, ki jo jaz naredim, ne pa tisto iz avtomata. Potem kakšno uro sama 'kafetkam', se uredim in pridem v službo," se pošali sogovornica. Ko pride na delovno mesto, se prijavi v "njen" avtobus in, ko izpolni nalog, se že poda na pot iz garaže. In tako praktično izgleda cel dan - postaje, potniki, vožnja. Ko konča pa delo zaključi na začetnem položaju, kjer se odjavi in izpolni končne kilometre. "In to je to. Tukaj se poslovimo in dela ne nosimo domov. Zato sem tudi tukaj," izpostavi.
[[image_1_article_76815]]
"Da, si utrujen po opravljenem delovnem času, ampak nisi izčrpan. In to je velika razlika - da greš domov brez negativnih misli, ki bi vplivale skozi leta tudi na zdravje. Opravljajte tisto, kar imate radi, pa nikoli ne boste delali."
Dodala je tudi, da je pri tem delu vsak dan popolnoma drugačen, kar je tudi njen najljubši del pri opravljanju poklica. "Čeprav v nekaterih avtobusih piše "ne pogovarjajte se z voznikom", moram priznati, da jaz ne morem biti tiho. Rada s potniki spregovorim in jih vprašam kako so. En majhen trenutnik, lahko potniku pomeni vse. Določena prijaznost, čustvena inteligenca in nasmeh nas nič ne stanejo, a potnikom ogromno pomenijo," pove sogovornica.
Močne ženske premikajo meje
Kljub temu, da govorimo o tipično moškem poklicu, se, kot vidimo na primeru Safete, dogajajo spremembe. V Javnem podjetju Marprom je trenutno zaposlenih 27 voznic avtobusa, kar pomeni, da delež žensk v celotnem voznem osebju dosega blizu 20 odstotkov. A v skupini JHMB upajo, da se bo ta številka z leti še povečala - in morda bo prav naša sogovornica navdihnila tudi katero izmed vas.
"Sodelavkam pa tudi vsem tistim mladim ženskam, ki se mogoče še iščejo, priporočam, da se naj opogumijo in enostavno poskusijo. Tudi, če na neki točki odnehate imate eno izobraževanje in eno izkušnjo več. Mogoče pa celo vzljubite naše delo, tako, kot sem ga jaz," zaključi Safeta.