Na območju Mestne občine Maribor je trenutno nameščenih 36 javnih pitnikov, vodo zanje pa zagotavlja Mariborski vodovod iz Skupine JHMB. Od skupno 36 pitnikov jih je 28 v celoti v upravljanju in vzdrževanju Mariborskega vodovoda, dva pitnika vzdržujejo interventno, preostalih šest pa ni v njihovi pristojnosti – ti so nameščeni pred šolami.
Pitniki so postavljeni na različnih lokacijah po mestu, tudi ob parkih in sprehajalnih poteh. Njihove točne lokacije so zbrane na interaktivnem zemljevidu, objavljenem na spletni strani Mariborskega vodovoda.
V holdingu pojasnjujejo, da so vsi pitniki zasnovani tako, da jih lahko uporabljajo tudi gibalno ovirane osebe. Več jih ima tudi možnost napajanja hišnih ljubljenčkov. "Veliko pa jih zagotavlja še napajanje hišnih ljubljenčkov, kar je dobrodošlo predvsem za lastnike psov, ki se poleti sprehajajo po mestu, parkih in rekreacijskih poteh. Z nudenjem brezplačne in široko dostopne pitne vode želimo v Mariboru krepiti načela trajnosti, zdravega življenjskega sloga in družbene enakosti – voda iz pitnikov je dostopna vsem, ne glede na starost ali socialni položaj," pravijo v Javnem holdingu Maribor. Ob tem dodajo, da širitev mreže javnih pitnikov trenutno ni predvidena.
[[image_1_article_79070]]
Trikrat na teden pregledajo in očistijo, dvakrat na sezono analizirajo vodo
Pitniki so v uporabi praviloma med 1. majem in 10. oktobrom, odvisno od vremenskih razmer. V tem času jih sodelavci Mariborskega vodovoda trikrat tedensko pregledajo in očistijo. Dvakrat na sezono se na vsaki lokaciji opravi tudi analiza vode, ki jo izvaja Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH). Po zadnjih podatkih letos niso zaznali nobenih odstopanj ali težav s kakovostjo vode.