Prihodnji teden bo v Mariboru potekal največji regijski dogodek na področju karierne orientacije in zaposlovanja: 9. Karierni sejem – sejem poklicev in izobraževanja 2024 pod že znanim sloganom »Vesolje priložnosti«.
»Že sam slogan za dogodek je odličen. To je pomemben dogodek, ki pomaga mladim v poklicni in karierni orientaciji in jim pokaže priložnosti v našem okolju. Želim si, da bi mladim pokazali našo regijo kot regijo priložnosti, kjer bodo lahko ustvarili družine, na podlagi tega, da bo tukaj seveda dobili delovno mesto,« je dejal mariborski župan Saša Arsenovič.
Sejem organizirata Območno obrtno- podjetniška zbornica Maribor in Štajerska gospodarska zbornica v partnerskem sodelovanju z Mestno občino Maribor, Zavodom RS za zaposlovanje – Območno službo Maribor, Univerzo v Mariboru, Fundacijo za izboljšanje zaposlitvenih možnosti Prizma in Mladinskim kulturnim centrom Maribor.
V letošnjem letu bo Karierni sejem potekal za osnovnošolce in srednješolce dva dni v Univerzitetnem športnem centru Leona Štuklja, v sredo, 13. novembra, med 8. in 17. uro in četrtek, 14. novembra, med 8. in 16 uro.
»V letošnjem letu se organizira 129 prostorov s 70 razstavljavci. Do tega trenutka imamo potrjenih 3.500 organiziranih obiskov osnovnih in srednjih šol. Verjamemo, da bomo presegli številko obiskovalcev lanskega leta,« je dejal Marko Gorjak, predsednik Območne obrtno-podjetniške zbornice Maribor. Zbornica se na sejmu predstavlja z Ulico obrti, kjer dajejo velik pomen obrtnim poklicem, ki so po besedah Gorjaka tisti, brez katerih v prihodnje ne bomo mogli razvijati slovenskega gospodarstva.
Kader je uspeh vsakega podjetja
»Čeprav so za gospodarstvo izjemno težki časi, nas veseli, da so se številna podjetja odločila za sodelovanje na kariernem sejmu, ki velja za enega izmed najuspešnejših načinov iskanja talentov za mnoge gospodarske družbe. Zavedamo se, da je kader uspeh vsakega podjetja,« je dejala mag. Aleksandra Podgornik, direktorica Štajerske gospodarske zbornice.
[[image_1_article_71577]]
Na sejmu bo Štajerska gospodarska zbornica predstavila tudi vajeniški program. »Vajeniški program je potreben ne samo v Podravju ampak tudi v celi Sloveniji. Vključeni smo v kar nekaj projektov, kjer tudi skupaj z avstrijskimi deležniki ugotavljamo, kaj imajo oni kar mi nimamo. Njihov vajeniški program je namreč veliko bolj razvit,« poudari mag. Podgornik.
Pridobivanje kompetenc izven formalnega izobraževanja
»Mladinski kulturni center Maribor je edini javni zavod, ki deluje na področju mladine, kar pomeni da smo promotorji neformalnega izobraževanja, pridobivanje kompetenc, veščin in znanj za mlade. S svojo prisotnostjo na sejmu želimo opozoriti na vrednost znanja, ki ga lahko dobijo mladi izven formalnega izobraževanja,« pove Doris Špurej iz Mladinskega kulturnega centra Maribor.
MKC Maribor se bo na sejmu predstavil s tremi vsebinskimi sklopi. Prvi sklop je Mladi Maribor, kjer se predstavlja enajst mladinskih organizacij, ki organizirajo prostočasne aktivnosti za mlade. »Pri tem lahko mladi dobivajo pomembne izkušnje in kompetence za uspešno integracijo na trg dela in hkrati veliko za osebno rast,« dodaja Špurej.
Že šesto leto zapored organizirajo Živo knjižnico znanj. »Gre sicer za posebno metodo, ki jo uporabljamo za preispraševanje predsodkov in stereotipov o posameznih življenjskih zgodbah. V tem primeru smo prilagodili na poklice, študijske smeri in srednje šole,« pojasnjuje Špurej.
Predstavili pa se bodo tudi s projektom Z mladinskim delom proti prekarnosti mladih.