Na nekaterih lokacijah je možno že slišati klopotce, zato nas je zanimalo, ali je klopotanje lahko vzrok za prijavo pri policiji.
Pojasnili so nam, da je treba vsako naznanitev eventualnega prekrška obravnavati posamezno. Na kraju samem policisti preverijo okoliščine dogodka in ukrepajo, če se potrdijo bodisi znaki uradno pregonljivega kaznivega ravnanja.
Ključ za prijavo je namen klopotca
Kršitve, povezane s hrupom poleg nekaterih drugih pravnih aktov, opredeljujeta predvsem Uredba o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju in Zakon o varstvu javnega reda in miru. Na policiji so opomnili, da so pristojni izključno za nadzor nad hrupom, ki pomeni kršitev javnega reda in miru, kamor ne spada hrup, ki izvira iz dovoljene kmetijske dejavnosti: “Pripominjamo, da se klopotci in podobne naprave običajno štejejo h kmetijski dejavnosti. Kar pomeni, da hrup klopotca z namenom varovanja kmetijskih pridelkov ne predstavlja kršitve javnega reda in miru po določilih Zakona o varstvu javnega reda in miru, zato se morajo občani obrniti na inšpekcijsko službo, pristojno za varstvo okolja”.
V nadaljevanju so še dodali, da bi bila uporaba klopotca sporna le, če se ne bi uporabljal v svoj namen, torej za varovanje pridelka, ampak na primer za zabavo ali za hrup v nasprotju z določili Zakona o varstvu javnega reda in miru.
V takem primeru se občani lahko neposredno obrnejo na najbližjo policijsko postajo ali dogodek prijavijo na telefonsko številko policije (113). Policisti bodo konkretno prijavo preverili, podali ugotovitve dejanskega stanja in v skladu s svojimi pooblastili ustrezno ukrepali. Na PU Maribor so dodatno pojasnili, da tovrstnih prijav na letos, po dosedanjem preverjanju, ne beležijo oziroma da problematika na tem področju ni izstopajoča.