Ob slovenskem kulturnem prazniku so člani društva Ohranimo naravo čisto v Zgornjem Dupleku uredili večjo zbirko knjig. Izmenjevalnica vsebuje 120 knjig različnih avtorjev, tako slovenskih kot tujih. Mesto izmenjave je na hodniku v zgradbi Splavar v Zgornjem Dupleku, prosto dostopno vsem ljubiteljem branja od 10. ure dopoldne do 22.00 zvečer. Izmenjevalnica deluje po sistemu, da posameznik odda eno ali več svojih knjig na polico in si izbere poljubno novo. Torej po sistemu preberi, prinesi, vzemi, ponovi.
Na gradu Vurberk, pri Hudi Lizi, pa so dopolnili že delujočo prosto dostopno izmenjevalnico, in to s 33 knjigami iz zbirke Nobelovi nagrajenci Cankarjeve založbe iz 70 let prejšnjega stoletja. Dostop do izmenjalnice je možen od 10.00 do 22.00 ure. “Omenjeni lokaciji smo prvenstveno izbrali zaradi zagotavljanja primernih pogojev za hrambo knjig. Prav tako se lokaciji nahajata na vstopnih mestih v našo občino,” poudarjajo v društvu.
Borut Ludvik: Knjige so iz zbirke Mariborčanke Marije Ornik
Kot nam je povedal Borut Ludvik, predsednik društva Ohranimo naravo čisto, so o tovrstni izmejevalnici razmišljali že dalj časa, nakar so dobili informacijo, da je za Marijo Ornik iz Maribora, ki je pred časom umrla, ostalo veliko število knjig, ki so samevale v omarah. Marija je bila že od otroštva strastna bralka. Kot vzgojiteljica je otrokom velikokrat polepšala dan z zanimivimi zgodbami iz knjig, ki jih je prilagodila otroški domišljiji. “Gospa si ne bi želela, da bi se na dobro ohranjenih knjigah nabiral prah oziroma da bi šle celo v uničenje in bi s tem izgubile svoj namen. Iskreno povedano, si tudi sam ne želim, da stvari, ki nas izpopolnjujejo in širijo naše videnje sveta, gredo v nič.”
Ludvik je nato občanke in občane Dupleka prek Facebooka vprašal, ali podpirajo idejo o izmenjevalnici knjig v dupleški občini. “Večinoma so se odzvale ženske, ki so idejo podprle. Zato smo se v društvu hitro organizirali, kupili starinsko omaro in v šestih dneh v Splavarju postavili zbirko. V glavnem gre za knjige iz 70 let. Sprva smo sicer želeli knjižno omaro postaviti na vurberškem gradu, a nismo našli prostora. Ko pa smo izvedeli, da je tam že na voljo izmenjevalnica v obliki knjižnih polic, smo že obstoječo zbirko dopolnili s 33 knjigami.”
Podobne izmenjevalnice želijo postaviti tudi na druge lokacije v občini
Vse knjige je društvo pridobilo brezplačno in jih daje z današnjim dnem do nadaljnjega v prosto uporabo tako občankam in občanom kot obiskovalcem občine. “Starinska omara je v lasti društva. Naša želja je, da ob pogoju pridobitve dodatnih knjig in lokacije podobno izmenjevalnico postavimo v prihodnje tudi v Zimici, Zgornji Koreni in Spodnjem Dupleku. S tem bi vzpostavili mrežo izmenjevalnic, ki bi bile našim soobčanom čimbolj dostopne.”
Vabljeni, da uporabite prosto dostopne knjige za branje in dopolnite zbirko s knjigami, ki ste jih že prebrali in jih več ne potrebujete (v omaro bodo kmalu namestili še dve prazni polici). “Knjiga namreč ni le kos papirja, ampak širi pogled na naša življenja in nas dopolnjuje. Zato je smiselno, da s pomočjo izmenjevalnic eno knjigo prebere čim več ljudi. Naj sodelovanje občank in občanov vodi k lepšemu, človeka vrednemu in kulture polnemu življenju v naših krajih. Vsem občankam in občanom želim lep kulturni praznik in naj bo vsak dan, tako ali drugače, kulture poln dan.”