Že od 80-ih let 20. stoletja je imela Splošna bolnišnica Maribor status učne bolnišnice. Sprva za Medicinsko fakulteto v Ljubljani, z ustanovitvijo Medicinske fakultete v Mariboru pa je v celoti postala klinična bolnišnica in učna baza za študente Medicinske fakultete, Fakultete za zdravstvene vede, Srednje zdravstvene in kozmetične šole v Mariboru ter drugih.
Dobro strokovno delo, številni vidni in v domačem okolju, pa tudi mednarodno, uveljavljeni strokovnjaki so tlakovali pot tako klinični bolnišnici kot nastanku Medicinske fakultete Univerze v Mariboru. Medicinska fakulteta Univerze v Mariboru je bila ustanovljena 2. oktobra 2003. Konec istega leta pa je Svet za visoko šolstvo potrdil študijski program Splošna medicina. Prav tako je pomembna tudi Fakulteta za zdravstvene vede Univerze v Mariboru, ki skupaj z Medicinsko fakulteto Univerze v Mariboru uporabljata UKC Maribor kot učno bolnišnico. UKC Maribor je tako učni zavod za vse poklice zdravstvenih in nezdravstvenih delavcev, dodiplomskih in podiplomskih študentov.
Zadovoljstvo študentov in učiteljev
»Sodelovanje z Medicinsko fakulteto Maribor in Fakulteto za zdravstvene vede Maribor je plodno, kakovostno, predvsem pa omogoča kvalitetni strokovni, pedagoški in publicistični ter raziskovalni razvoj naših kadrov. Z nastankom Medicinske fakultete v Mariboru je UKC Maribor postal učna baza študentom vseh zdravstvenih strok. Zdravniki so nosilci pedagoškega procesa, zato je pedagoški proces nadgradnja kvalitetnega raziskovalnega in kliničnega dela ob adekvatni publicistični dejavnosti. Pouk za obe fakulteti poteka brez zapletov in v zadovoljstvo tako študentov kakor učiteljev. Odgovornost zaposlenih v UKC Maribor ni samo na segmentu izvajanja pouka, temveč predvsem pri kreativnem sodelovanju in sooblikovanju študijskega programa, tako da bodo diplomanti obeh šol usposobljeni za izvajanje zdravstvenih storitev,« so nam povedali v UKC Maribor in dodali: »V organizaciji zdravnikov iz Univerzitetnega kliničnega centra (in v zadnjem desetletju tudi iz Medicinske fakultete Univerze v Mariboru) poteka niz strokovnih srečanj, simpozijev in kongresov, ki so že zdavnaj prerasli lokalne okvire, ugotovitve pa so pomembno vplivale tudi na razvoj stroke in zdravstvene dejavnosti kot celote.«
Sodelovanje izjemno pomembno
»Obstoj Medicinske fakultete Univerze v Mariboru, ki je v prvih dvanajstih letih delovanja dala več kot 450 diplomantov – zdravnikov in več kot 50 doktorjev znanosti, med katerimi so številni že tudi dosegli izvolitev v nazive visokošolskih učiteljev, pomeni pomemben dodatek v nadaljnjem razvoju Univerzitetnega kliničnega centra Maribor, ki bo v prihodnosti moral po poti mednarodnega ocenjevanja, saj se v tej smeri pripravljajo nove evropske direktive, kar bo izziv za obe soodvisni in tesno povezani instituciji,« povedo v nadaljevanju.
Opravljanje terciarne dejavnosti je v najtesnejši povezavi z nivojem delovanja klinične bolnišnice, kliničnih oddelkov ali inštitutov z visoko razvitim pedagoškim, znanstveno-raziskovalnim in publicističnim delom, ob trdni umestitvi znanstveno-raziskovalnih oddelkov in tesnim sodelovanjem medicinskih fakultet ali visokih zdravstvenih šol.