Nekateri virusi, ki povzročajo okužbe dihal, kot denimo covid-19 in rinovirusi že krožijo, za druge je pričakovati, da bodo začeli v prihodnjih tednih in mesecih.

Kot nam pojasni predstojnica Oddelka za infekcijske bolezni in vročinska stanja v UKC Maribor dr. Božena Kotnik Kevorkijan, se bo sezona gripe pri nas predvidoma začela v mesecu decembru »Zdaj imamo samo posamezne primere. Zdravili smo enega bolnika z dokazano gripo, seveda pa so lahko vmes tudi bolniki, ki niso bili pri zdravniku, tako ne vemo, da so imeli gripo,« pojasnjuje Kotnik Kevorkijan.

Se pa vse pogosteje pojavlja covid-19. »Imamo vse več ambulantnih bolnikov. Hospitaliziramo pa res samo tiste, ki potrebujejo zdravljenje s kisikom. Takšna situacija je že približno mesec dni, najbrž bo tega še več vzporedno z gripo, ko se bodo ljudje več zadrževali v zaprtih prostorih ter prenašali okužbi s sebe na svojce, sodelavce. Sledijo še prednovoletna druženja, kjer se bo preneslo veliko virusnih obolenj,« dodaja sogovornica.

Če je bilo pomladno obdobje precej kritično z vidika potrjenih primerov oslovskega kašlja, pa tudi na tem področju trenutno ni zaznavati porasta. »Oslovski kašelj pri nas vsaj med odraslimi ni problem. Že kar nekaj mesecev nismo imeli bolnikov. Več smo jih imeli v pozno zimskem oziroma pomladnem času. Seveda pa lahko vedno prizadene koga, ki ni imun, ni bil cepljen ali pa je že dolgo odkar je bil cepljen. Ne bo pa to prvi problem v prihodnjih mesecih,« pravi Kotnik Kevorkijan.

Kako prepoznati razlike med covid-19, prehladom in gripo?

Za gripo je značilna visoka vročina, bolečnine po vsem telesu, mišicah, sklepih, suh kašelj, glavobol, žrelo praviloma ne sme boleti. »Seveda pa vsi znaki niso razviti pri vseh ljudeh in tudi tisti, ki so bili cepljeni imajo lažje simptome, kot tisti, ki niso bili cepljeni.«

Covid pa lahko posnema skoraj vsako bolezen. »Lahko boli žrelo, vročina, glavobol, nekateri imajo drisko. Pri covidu je prvo vročina, nato pa iščemo naprej.«

NIJZ: Ostanite doma in preprečite prenos okužbe

Če ste zboleli z znaki okužbe dihal – vročina, kašelj, bolečine v žrelu, glavobol itd. – vam NIJZ svetuje, da ostanete doma, počivate in se izogibate stikom z drugimi osebami. Zlasti se izogibajte stikom z ranljivimi skupinami. To so dojenčki, nosečnice, starejši in kronični bolniki. S tem boste preprečili, da bi svojo okužbo širili na druge, pri katerih pa lahko bolezen poteka resneje. Če to ni mogoče, svetujemo, da uporabljate obrazno zaščitno masko.

NIJZ opozori tudi na vzdrževanje medsebojne razdalje: »Priporočamo, da se držite vsaj 1,5 m stran od drugih oseb, največkrat se okužbe prenesejo iz oseb v bližini«.

Če ste zboleli, je priporočljivo, da veliko počivate in pijete zadostne količine tekočin. Če se vam zdravstveno stanje poslabša, se posvetujte z izbranim osebnim zdravnikom.

Prezračevanje prostorov, higiena kašlja in čiščenje površin

Na NIJZ nadaljujejo, da v primeru, da ste zboleli, pogosto prezračite prostore, kjer se zadržujete, da zmanjšate količino virusov v zraku. Pogosto si umijte ali razkužite roke, ki ste ji ob kihanju in kašljanju onesnažili s kužnimi izločki dihal. Izogibajte se dotikanju oči, nosu in ustnih sluznic.

»Dosledno kašljajte in kihajte v rokav ali papirnat robček za enkratno uporabo, da zamejite širjenje virusov v prostoru. S kihanjem in kašljanjem v rokav bodo vaše roke ostale čiste in virusov ne boste zanesli na površine v vaši okolici. Če kihate ali kašljate v papirnat robček, ga po uporabi zavrzite in si nato umijte ali razkužite roke. Poleg tega pa poskrbite za čiščenje površin in predmetov,« še svetujejo.