Potem ko je 2018 poleti začela delovati anesteziološka ambulanta, namenjena bolnikom za podrobnejši pregled in pogovor pred operativnim posegom, s si leto kasneje v mariborskem kliničnem centru prizadevali uvedbo 24-urne epiduralne analgezije pri porodu. O svojih prizadevanjih so v UKC-ju spregovorili danes.
Spomnimo: Pred tremi leti so po besedah takratnega strokovnega direktorja Matjaža Vogrina namreč uspeli pregovoriti svoje anesteziologe, da s februarjem znova dežurajo.
To pomeni, da sta v dopoldanskem času na razpolago dva zdravnika te specializacije več kot doslej, ko niso hoteli, da bi bili tedensko v službi več kot 48 ur.
Če bo dogovor obveljal, bodo lahko sčasoma shajali brez zunanje pomoči. Potem ko so izpad hrvaških anesteziologov, ki so prihajali pomagati v UKC Maribor prek sporne pogodbe z Inštitutom za raziskave v medicini (IRM), uspeli lani nadomestiti z dodatnimi zaposlitvami na oddelku, zdaj prihajajo na pomoč le še anesteziologi iz drugih slovenskih bolnišnic. “V tem trenutku prihajajo dnevno v naš klinični center le še trije gostujoči anesteziologi, kar je bistveno manj kot pred časom,” je ob robu takratne seje sveta zavoda povedal Vogrin.
S težavami se srečujejo že kar nekaj časa
Že marca 2019 so opozorili, da je kriza v UKC Maribor zaradi pomanjkanja anesteziologov pred štirimi leti nastala prav zaradi umika soglasja o dežurstvu večine domačih anesteziologov. Ti so se za to odločili zaradi preobremenjenosti, ki je bila posledica kadrovske stiske na oddelku za anesteziologijo, intenzivno terapijo in terapijo bolečin.
2019 so uvedli anesteziološko ambulanto, za kar potrebujejo več ljudi. Več operacij teče vsakodnevno tudi zaradi tega, ker so enkratne dodatne programe prenesli v redne programe. Poleg tega so že takrat načrtovali uvedbo 24-urne epiduralne analgezije.
V UKC-ju si želijo tudi dežurno ekipo, ki bo skrbela za epiduralno analgezijo
Epiduralna analgezija za lajšanje porodnih bolečin je bila na voljo v UKC Maribor le ob delovnikih v dopoldanskem času. “Dodatna izobraževanja so izvedena. V postopku je nabava opreme, ki je potrebna za večji obseg epiduralne analgezije, in računamo, da bo na voljo od septembra,” je takrat dejal Vogrin.
Danes je v kliničnem centru potekal pogovor prav o epiduralni analgeziji. “Danes smo dosegli točko, ko lahko več kot 90 odstotkov nosečnicam ponudimo epiduralno analgezijo,” je dejal Faris Mujezinović, predstojnik Oddelka za perinatologijo. Ob tem je dodal, da je gre za najbolj učinkovit način za lajšanje bolečin pri porodu ter da si prizadevajo pridi do 100 odstotkov: “Smo že blizu tega ideala”.
24-urno epiduralno analgezijo so v UKC Maribor začeli izvajati 1. septembra 2021.
Kot so danes pojasnili, so na voljo tri ekipe, ki bodo skrbele za epiduralno analgezijo, in če bo treba bo na voljo še ena dodatna. Poudarili so tudi, da bi si v prihodnje želeli dežurne ekipe prav za ta namen, saj so v kliničnem centru lani zabeležili osem primerov, ko so si porodnice želele epiduralno analgezijo in je zaradi pomanjkanja osebja niso prejele. Letos je takih primerov bilo že šest.