Število bolnikov s covidom-19 v UKC Maribor se še naprej znižuje, a ti po besedah strokovnega direktorja Matjaža Vogrina še vedno zasedajo deset odstotkov bolnišničnih zmogljivosti, zato ni možno povečevati obsega obravnav ostalih bolnikov. Prav tako se bojijo odsotnosti osebja zaradi omikrona. Zaenkrat še niso priča povečanemu številu karanten.
Pesti jih negotovost
“V celotni Evropi vedno bolj prevladuje različica koronavirusa omikron in ne vemo, v katero smer se bo situacija zasukala,” je na današnji novinarski konferenci v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor dejal Vogrin. Ocenjuje, da se bo to v bolnišnicah pokazalo čez približno teden dni.
Hospitalizirana ni bila zaradi covidne pljučnice ampak zaradi drugega medicinskega stanja. Slučajno smo ob testiranju ugotovili, da gre za omikron. Gre za osebo, ki je že prebolela covid-19.
Danes so v bolnišnico sprejeli osebo, okuženo z omikronom. “Hospitalizirana ni bila zaradi covidne pljučnice ampak zaradi drugega medicinskega stanja. Slučajno smo ob testiranju ugotovili, da gre za omikron. Gre za osebo, ki je že prebolela covid-19,” je še povedal Vogrin.
V skrbeh zaradi odsotnosti in izgorelosti zaposlenih
Najnovejša različica virusa jih skrbi predvsem zaradi verjetnosti večjega števila odsotnosti zaposlenih zaradi okužb oziroma odrejenih karanten. “V zadnjih dveh mesecih je bilo v naši ustanovi izdanih 106 karantenskih odločb zaradi okužb zaposlenih, približno do deset na teden. To ni velika številka, se pa bojimo, kaj se bo dogajalo v naslednjih tednih,” je dejal strokovni direktor.
Vodja enote za obvladovanje bolnišničnih okužb Lea Knez je pojasnila, da zaposlene redno spremljajo, testirajo in informirajo. V ponedeljek je bilo med testiranji odkritih devet okužb zaposlenih s koronavirusom, od tega tri osebe niso cepljenje proti covidu-19.
Skupno je v UKC Maribor cepljenih proti covidu-19 več kot 70 odstotkov zaposlenih. Cepljenih je 96,9 odstotka zdravnikov, medicinske sestre so blizu 70 odstotkov.
Skupno je v UKC Maribor cepljenih proti covidu-19 več kot 70 odstotkov zaposlenih. Cepljenih je 96,9 odstotka zdravnikov, medicinske sestre so blizu 70 odstotkov. “Smo zadovoljni, se pa bojimo omikrona, ki bi lahko ogrozil delovanje ustanove tudi na način, da bi se povečalo število karantenskih odločb za zaposlene,” je še povedal Vogrin.
V času najhujšega vala okužb je bilo dnevno odsotnih več sto zaposlenih. “Zdaj temu ni tako, se pa soočamo z odsotnostmi zaradi izgorelosti v preteklih mesecih in to je treba objektivno upoštevati pri načrtovanju dela. Tudi to nas ovira pri sproščanju kapacitet za obravnavo ostalih bolnikov,” je pojasnil.
Število hospitaliziranih upada
V UKC Maribor je trenutno hospitaliziranih 87 bolnikov s covidom-19, od tega 29 v intenzivni terapiji, kar je pol manj kot v največjem valu okužb.
V času najhujšega vala okužb so bolniki s covidom-19 zavzemali do 40 odstotkov postelj v tem kliničnem centru. Posledično je bila okrnjena oskrba ostalih bolnikov. Lani so v UKC Maribor izvedli okoli deset odstotkov manj obravnav kot v običajnih letih. “V številkah to pomeni približno 45.000 do 50.000 zdravstvenih obravnav manj na ambulantnem nivoju in približno 4000 do 5000 manj operativnih posegov oziroma obravnav, ki se izvajajo v bolnišnici. To je enormna številka, temu pa je treba prišteti še leto 2020. Zaradi tega je pritisk na ustanovo izjemno velik,” je povedal Vogrin.
Kirurgija še zmeraj močno okrnjena
Načrt je, da zmogljivosti za necovidne bolnike povečujejo takoj, ko je mogoče. “Na kirurgiji trenutno poteka delo v obsegu približno 60 odstotkov, kar je bistveno premalo. Glavna ovira je pomanjkanje anesteziologov, ki so še vedno razporejeni na oddelek za covidno intenzivno terapijo,” je pojasnil strokovni direktor.
za cepljenje se občani odločajo zaradi odlokov
V UKC Maribor že več mesecev deluje cepilni center, ki je namenjen tako zaposlenim kot občanom. Doslej so tu po Vogrinovih besedah opravili več kot 36.000 cepljenj proti covidu-19. Največ tistih, ki so se prišli cepiti sem, je prišlo po prvi odmerek cepiva. “Največ smo cepili v času, ko so se pojavljale nove spremembe v odlokih,” je pojasnila Knezova in dodala, da bo cepilni center obratoval tudi v prihodnje.
STA