Čebelarsko društvo Ivan Jurančič Cerkvenjak organizira tradicionalni Jurančičev pohod od čebelnjaka do čebelnjaka. Ta bo potekal v danes, v soboto, 22. aprila, od 14. ure dalje. Start pohoda, ki spada v kategorijo nezahtevnih, bo v Andrencih pri kozolcu, dolžina trase je dobrih pet kilometrov, med potjo se bodo pohodniki ustavili pri društvenih čebelarjih.

Kot nam je povedal predsednik društva Anton Anžel, ki v svojih vrstah združuje 16 aktivnih čebelarjev, še več je podpornih in pridruženih članov, bodo pohodniki obiskali pet čebelarjev. Ti jim bodo predstavili delo s čebelami, čebelnjake, jim ponudili kakšen čebelji napitek in podobno. Poudarek bo na prijetnem druženju. Pohoda se lahko udeleži vsak, ki želi spoznati čebelarsko delo v osrednjih Slovenskih goricah.

Ivan Jurančič, slovenski čebelar in čebelarski učitelj, se je rodil  6. decembra 1861 v Vitomarcih v današnji občini Sveti Andraž v Slovenskih goricah. Leta 1885, ko se je poročil, se je preselil v Andrence v današnjo občino Cerkvenjak. Tam je začel čebelariti in raziskovati življenje čebel. Obiskal je številne čebelarje iz bližnje in daljne okolice, izumil stiskalnico za vosek in klešče za jemanje staja iz panjev. Po lastnem sistemu je oblikoval čebelnjak, izdelal več tisoč panjev, uvedel je takšne s premičnim satjem. Vpisal se je tudi na dunajsko čebelarsko šolo in postal čebelarski učitelj. Delal je kot predavatelj in terenski društveni učitelj takratnega Slovenskega čebelarskega društva za Spodnjo Štajersko in kot državni terenski učitelj za Štajersko. Udeležil se je številnih čebelarskih razstav v avstro-ogrski monarhiji in pozneje v kraljevini SHS. Bil je osrednji pobudnik za ustanovitev prve podružnice Slovenskega čebelarskega društva za Spodnjo Štajersko za župnije sv. Andraža, sv. Bolfenka in sv. Urbana v Slovenskih goricah ter prvi podpredsednik leta 1923 ustanovljene Zveze čebelarskih podružnic Maribor. (Vir: Obrazi slovenskih pokrajin)