Dobri dve leti je tega, kar je vzpostavljena baza Tačka daruje, ki veterinarskim ambulantam omogoča, da zelo hitro najdejo primerne krvodajalce, ko kri potrebujejo za svoje pasje ali mačje paciente.
V registru okoli 200 krvodajalcev
Pred letom dni je bilo v registru krvodajalcev okoli 120 psov in mačk, trenutno jih je okoli 200, a želijo si, da bi jih bilo še več. Dr. Tino Roškar, dr. vet. med. je ob tem dejala: »Kljub našim naporom, da krvodajalstvo in bazo Tačka daruje predstavimo in približamo čim večjemu številu ljudi, se ljudje sami redko odločijo za registracijo svojega ljubljenčka v bazo. Večji porast zabeležimo, ko neka žival nujno potrebuje kri in steče obsežna akcija – navadno na Facebooku.«
Skladiščenje krvi precej drago in zahtevno
Zanimalo nas je, ali so kapacitete krvi, ki jo imajo zadovoljive ali večinoma delujejo na način, da v primeru potrebe pokličejo lastnika in prosijo za darovanje. »Tukaj ne govorimo o kapacitetah krvi. Dajalci so včlanjeni v bazo Tačka daruje, njihov veterinar jih testira za krvno skupino, nato pa jih klinika, kjer obravnavajo pacienta, ki nujno potrebuje kri, pokliče na odvzem krvi za transfuzijo.« Pojasni, da je skladiščenje krvi precej drago in zahtevno, hkrati pa bi potrebovali veliko krvodajalcev, ki bi zaloge vzdrževali, kar pa, kot doda, za tako majhen prostor kot je Slovenija, ne bi bilo smiselno.
Krvne banke so pogoste v tujini: »Tam imajo kolonije živali, ki so namenjene krvodajalstvu in tako lahko vzdržujejo zaloge krvi. Podobne baze v tujini nisem zasledila, so bili pa kolegi iz tujine zelo navdušeni, ko sem jih predstavila projekt. Naša baza Tačka daruje je namreč zasnovana tako, da je razdeljena po regijah in na ta način zagotavlja, da je krvodajalec lahko čim hitreje tam, kjer ga potrebujemo.«
»Tukaj ne govorimo o kapacitetah krvi. Dajalci so včlanjeni v bazo Tačka daruje, njihov veterinar jih testira za krvno skupino, nato pa jih klinika, kjer obravnavajo pacienta, ki nujno potrebuje kri, pokliče na odvzem krvi za transfuzijo.«
Točnega podatka koliko darovanj so zabeležili nimajo. Kot pove, so nekateri veterinarji zelo aktivni na tem področju, nekateri pa se v sam projekt še niso včlanili in nato paciente referirajo ustanovam, ki imajo več izkušenj s transfuzijsko veterino. Je pa zagotovo opaziti večjo potrebo po pasji kot mačji krvi.
Nekateri psi darujejo tudi štirikrat letno
»Nekateri psi so stalni dajalci. Predvsem s skupino DEA 1 negativna, ker jih je manj. Nekateri psi pa z veseljem darujejo tudi do 3-4 krat na leto. Na pomoč nam včasih priskočijo tudi naši lastni psi ali psi znancev, prijateljev. Zelo dobro sodelovanje imamo tudi s psi reševalci in psi, ki so šolani za vodnike slepih,« pove Roškarjeva.
In kako poteka odvzem krvi?
Pri psih krvodajalcih, ki so načeloma mirnega značaja, za odvzem ne potrebujejo pomirjevala, medtem, ko je pri mački sedacija obvezna. Obrijejo manjše področje na vratni žili in s sistemom za odvzem krvi počasi odvzamejo določeno količino krvi. »Po odvzemu se žival dobro počuti, odsvetujemo pa večje napore tisti dan. Za žival je boleč le vbod z iglo, večinoma ga dobro in pogumno prenesejo,« pojasni.
Želite rešiti življenje?
Ob koncu je Roškarjeva pozvala vse, ki se najdete kot lastniki primernega krvodajalca, kot je opisan na tackadaruje.si, da se v bazo vpišete, ter izberete ambulanto kjer želite, da se vaš pes ali mačka testira za krvno skupino.