V ptujski splošni bolnišnici se v zadnjem času soočajo s pomanjkanjem dihalnih aparatov, težavo pa naj bi reševali tudi tako, da si jih takrat, ko jih potrebujejo več kot jih imajo na voljo, sposojajo v bližnjih sosednjih bolnišnicah. Nekatere paciente s težjimi dihalnimi težavami pa naj bi začasno premestili v druge zdravstvene ustanove, a je to zelo redko, saj se ponavadi tudi tam soočajo s prostorsko stisko.

Intenzivna enota ima predvidene štiri ventilatorje

Ali to drži, je za portal Maribor 24 odgovoril dr. Teodor Pevec, strokovni vodja Splošne bolnišnice Ptuj, ki je med drugim povedal, da ima tamkajšnja intenzivna enota, ki ima od 8 do 10 postelj, predvidene štiri ventilatorje (dihalne aparate, op. p.), občasno pa pride do večjih premikov v smer, ko jih je potrebno več. »Težava je večnivojska. Zadevo rešujemo tako, da si jih sposodimo, če jih kje dobimo, še bolj ustrezna rešitev pa je prevzem teh bolnikov v temu namenjenih ustanovah, ampak v realnosti teh premikov ni,« je pojasnil Pevec in nadaljeval, da je vsa Slovenija koncepirana na varčevanju. Obenem pa po njegovih besedah ni pripravljena niti za večje epidemije, denimo, tudi na staranja prebivalstva ter niti na večje nesreče, kjer bi se potrebovalo večje število ventilatorjev.

Šest ali več ventilatorjev preprosto ne morejo imeti

Sogovornik še poudarja, da takšna ustanova kot je njihova preprosto ne more niti fizično imeti v takem prostoru šest ali več ventilatorjev. Razkril je, kot pravi, tudi novo dimenzijo in se obenem spraševal: »V pripravi je pravilnik, po katerem praktično sploh ne bi imeli bolnikov z ventilatorjem. In kam bodo vsi ti bolniki šli, saj jih že sedaj nikjer ne vzamejo?«