Marsikdo se je v teh dneh v upanju, da bo videl letošnji najsvetlejši komet, oziral v nebo, vendar povečini neuspešno. Vremenske razmere za komet C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS so bile neugodne. Nebo nad Mariborom ali Ptujem so prevečkrat zakrivali oblaki. 

Komet se od Sonca oddaljuje

Kot je za RTV Slo pojasnil  dr. Igor Žiberna iz Astronomskega društva Orion, omenjeni komet, ki ga bomo menda lahko naslednjič opazovali šele čez 80 tisoč let, zahaja vsak večer vedno kasneje za Soncem, saj se sedaj od Sonca oddaljuje. Predstavil je tudi fotografije kometa, posnetega v okolici Maribora, ki so jih morali zaradi nejasnega neba narediti dokaj hitro. 

Marko Vidovič ga je posnel v okolici Ptuja

Albin Gradišnik, ljubiteljski astronom in lokalni amaterski vremenar iz Krčevine pri Vurbergu, nam je posredoval fotografijo kometa, ki jo je, potem ko smo vendarle dočakali razjasnitev, 20. oktobra zvečer posnel Marko Vidovič, član Skupine za astronomijo Kasiopeja, ki deluje znotraj Regionalnega strokovnega kluba policistov Štajerska. Fotografija je bila posneta v okolici Ptuja, in to s fotoaparatom Canon EOS700D, 15 sekund, ISO 800. "S prostim očesom se kometa žal ne da več videti. Njegova magnituda je namreč že več kot plus 4. V nekateri literaturi sicer navajajo, da naj bi se dalo s prostim očesom videti objekte na nebu celo do plus 6, vendar bi moralo biti nebo takrat res zelo temno in ne bi smelo biti nobenega svetlobnega onesnaženja," pojasnjuje Gradišnik. 

Nadaljuje, da bo komet mogoče videti še do začetka novembra z optičnimi pripomočki. "Mogoče bo ta fotografija še koga od bralcev vzpodbudila, da si ga v temni in jasni noči sam ogleda na nebu. Obrnite se proti jugozahodnem delu neba, proti ozvezdju Kačenosca. Mogoče še uspe kakšna zanimiva fotografija."