Po dveh letih napovedi in dogovarjanj so včeraj na Dolu pri Hrastniku župani ustanovili Združenje neodvisnih županj in županov. Vanj so vključeni župani, ki ne delujejo v političnih strankah in so tako tudi šli na volitve. Prisotnih je bilo 32 županj in županov, kar že v tem številu pomeni največjo župansko skupino v Sloveniji, z dodatkom, da je veliko županj in županov, ki včeraj niso uspeli na zbor, izrazilo interes za sodelovanje v prihodnje.
Prvi predsednik novoustavnovljenega združenja je postal župan Občine Hrastnik Marko Funkl, podpredsedniška položaja pripadata Petri Vrhovnik, županji Občine Poljčane, in Tomažu Venclju, županu Občine Idrija. Nejc Smole, župan Občine Medvod, je postal tajnik, Tine Radinja, župan Občine Škofja Loka, blagajnik, člani upravnega odbora pa so: Matija Kovač (župan Mestne občine Celje), Renata Kosec (županja Občine Domžale), Matjaž Švagan (župan Občine Zagorje ob Savi), Marko Virag (župan Občine Beltinci) in Aleš Bržan (župan Mestne občine Koper).
[[image_1_article_62087]]
In še člani nadzornega odbora združenja: Marko Šantej (župan Občine Laško), Antonija Žumbar (županja Občine Cirkulane), Gregor Kovačič (župan Občine Ilirska Bistrica), Olga Urankar (županja Občine Lukovica) in Andrej Sila (župan Občine Sežana).
Združenje neodvisnih županj in županov (ZNŽŽ) je nastalo z jasnim namenom povezovanja in sodelovanja neodvisnih županj in županov, ki delujejo v okviru lokalnih skupnosti po vsej Sloveniji. Naša ustanovitev želi okrepiti glas neodvisnih županov v lokalni politiki ter prispeva k raznolikosti in bogastvu perspektiv v procesu odločanja na državni ravni. Poudarjamo, da ZNŽŽ ni še eno združenje občinskih združenj, pač pa samostojna entiteta, posvečena specifičnim izzivom in priložnostim županj in županov s ciljem, da imamo nekega dne eno močno reprezentativno združenje občin. Zavezani smo transparentnosti, učinkovitemu lokalnemu vodenju, decentralizaciji Slovenije ter odprtosti delovanja. Z velikim veseljem se odzovemo na morebitna vprašanja ali dodatne informacije.
Z našega konca so se včerajšnje ustavnovitve združenja udeležili Štefan Žvab, župan Občine Šentilj, Gregor Žmak, župan Občine Pesnica, Mitja Horvat, župan Občine Duplek, Marko Soršak, župan Občine Hoče - Slivnica, in Darja Vudler, županja Občine Sveti Andraž v Slovenskih goricah. Nekateri župani so svojo prisotnost opravičili.
Žvab: Ne želimo delovati kot konkurenca že ostoječim občinskim združenjem, pač pa si bomo prizadevali za povezovanje in enotnost
Šentljski župan Žvab poudarja, da to ni četrto združenje občin, ampak prvo združenje županj in županov. "Naša prioriteta je, da združimo vsa že obstoječa občinska združenja: Skupnost občin Slovenije, Združenje občin Slovenije in Združenje mestnih občin Slovenije. Do države smo do zdaj vedno nastopali neenotno, kar ji ustreza. Vsako izmed omenjenih združenj ima namreč svoje interese. To želimo spremeniti in se poenotiti. Ne želimo se ukvarjati z nobeno politiko, želimo delovati neodvisno." Žvab še poudarja, da ne želijo delovati kot konkurenca že ostoječim občinskim združenjem, pač pa si bodo prizadevali za povezovanje in enotnost. Ena od nalog združenja bo tudi ureditev statusa županov. Dogaja se, da ima skoraj tretjina zaposlenih na občinah višje plače od županov.
[[image_3_article_62087]]
Združenje neodvisnih županj in županov je na ustanovnem zboru obravnavalo tudi pripravo izobraževanj in posvetov za županje in župane, ki jih bo združenje v prihodnje organiziralo. Imenovana je bila delovna skupina, ki bo pripravila izhodišča za izboljšanje položaja županov, ki je vsako leto od 2008 naprej slabši in s tem predstavlja veliko razvrednotenje funkcije župana. Županje in župani so si zadali nalogo, da se aktivno organizirajo pri prizadevanjih za združevanje občinskih združenj (SOS, ZOS in ZMOS).
[[image_2_article_62087]]
Marko Funkl, predsednik Združenja neodvisnih županj in županov ter župan Občine Hrastnik: »Lokalne skupnosti predstavljajo največjo kontinuiteto in stabilnost v slovenskem političnem prostoru in v trenutku, ko je bilo izvoljenih kar 136 županj in županov, ki nismo kandidirali kot predstavniki političnih strank, je čas, da tudi županje in župani dobimo svojo organizacijo, ki bo skrbela za povezovanje, za krepitev položaja županj in županov ter za boljše sodelovanje med našimi reprezentativnimi organizacijami ter vsakokratno vlado. Prve aktivnosti načrtujemo že v naslednjih tednih, naslednje srečanje pa v mesecu marcu.«