V Mariboru prihaja do velikih čakalnih dob za naročanje k logopedom. Kot imajo zapisano na spletni strani ZD Adolfa drolca Maribor, obseg dela logopeda vsebuje tako preventivo, kamor sodijo sistematski pregledi pred odhodom otroka v šolo ter kurativa, kjer gre za obravnavo oziroma terapijo.  

V zdravstvenem domu so zaposlene 3 logopedinje, dve sta na porodniškem dopustu

Po podatkih na spletni strani ZD Adolfa Drolca v Mariboru delujejo tri logopedinje. Dve izmed njih sta trenutno na porodniškem dopustu. Ena bi se naj vrnila v začetku meseca maja, druga pa okvirno konec julija. Tretja logopedinja, ki trenutno edina dela, pa zraven dela opravlja še specializacijo, tako da je v ambulanti zgolj dvakrat tedensko.

Sicer logopedske preglede izvaja tudi Center za sluh in govor Maribor, kamor se je mogoče naročiti z izdanim delovnim nalogom. Vendar pa tudi na njihovi spletni strani zasledimo, da so dolge čakalne dobe in veliko število že naročenih pacientov, ki k njim prihajajo iz številnih drugih regij. Čakalne dobe se gibljejo med 3 meseci, za stopnjo nujnosti zelo hitro in 18 meseci za stopnjo nujnosti redno.

Seveda pa je možnost naročanja v privatnih ordinacijah, kjer je čakalna doba precej krajša. Po pregledu nekaterih privatnih ordinacij v Mariboru, se cene gibljejo med 60 evri, kamor sodi začetni pregled z razgovorom, vsaka nadaljnja obravnava pa znaša 50 evrov. Logopedsko-defektološka diagnostika, ki traja med eno in dvema urama se giblje med 60 in 120 evri po terminu.

V ZD Maribor so sicer večkrat razpisali nadomeščanja odsotnih delavk, vendar se nanje ni nihče prijavil

Ker je zgodnja intervencija bistvenega pomena, saj takrat otroški možgani v zgodnjem obdobju hitreje sprejemajo in prilagajajo nove informacije. Logoped pomaga ne zgolj pri izboljšanju govora, temveč tudi pri razvoju celostne komunikacije, samozavesti in vključevanju v družbo. Zato je obisk logopeda priporočljiv takoj, ko se zaznajo težave.

Dano situacijo smo naslovili na ZD Maribor, kjer nam je vodja službe za otroško in mladostniško psihiatrijo in CDZOM Maja Krajnc Završnik pojasnila, da so imeli več razpisov za nadomeščanje odsotnih delavk, vendar se na razpis ni javil nihče: »V Službi za otroško in mladostniško psihiatrijo s CDZOM v ZD dr. Adolfa Drolca Maribor so zaposlene 3 logopedinje. Dve logopedinji trenutno koristita porodniški dopust, tretja opravlja specializacijo in lahko opravlja ambulantne obravnave otrok le 2 krat tedensko.« Sistematski pregledi 5-letnikov po besedah Krajnc Završnikove potekajo nemoteno. Pri tem jim pomagajo tudi logopedinje iz Centra za zgodnjo obravnavo ZD Maribor.

Vse starše sicer predhodno obvestijo o trenutnem stanju, ki presega dopustne čakalne dobe in so tako otroci na njihovo željo vpisani v čakalno vrsto ter seznanjeni, da bodo o terminu obveščeni, ko se odsotne delavke vrnejo s porodniškega dopusta. Kot še dodaja Krajnc Završnikova, se zavedajo stisk staršev: »Razumemo stiske staršev, zato se v največji možni meri trudimo, da staršem jasno obrazložimo trenutno situacijo.«

Razpis novega študija študijskega programa Logopedije

Rešitve na Univerzi v Mariboru iščejo v ustvarjanju novega enovitega magistrskega študijskega programa druge stopnje Logopedija Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru. Kot so pojasnili pred časom na Univerzi, bo uvedba novega študijskega programa nagovorila kadrovske potrebe vzgojno-izobraževalnih in zdravstvenih institucij ter organizacij institucionalnega varstva tako v regiji kot tudi širše. »Velik primanjkljaj logopedov je predvsem na področju vzgoje in izobraževanja, prav tako pa narašča pojavnost govorno-jezikovnih motenj pri predšolskih otrocih, učencih, dijakih in odraslih,« še pojasnjujejo na Univerzi v Mariboru.

Čeprav so čakalne dobe za logopede v Mariboru zelo dolge, stanje rešujejo z organizacijskimi prilagoditvami ter številnimi načrti za povečanje števila logopedov v prihodnosti. Sedaj starši rešitve pogosto iščejo tudi v zasebnem sektorju, saj sta dostop in obravnava hitrejša, vendar pa je cenovno bolj obremenjujoče.