V Mariboru se bo kmalu začela ena večjih mednarodnih akademskih konferenc. Univerza Alma Mater Europaea pripravlja že 14. konferenco ''Za človeka gre'', ki bo združila več kot 300 govorcev iz več kot 40 držav. Razpravljali bodo o najpomembnejših izzivih sodobnega sveta –  od globalne varnosti in miru do umetne inteligence, zdravja ter prihodnosti družba. 

Konferenca bo potekala od petka, 13. marca, do srede, 18. marca, deloma v živo v Mariboru, deloma prek spleta. 

Maribor kot mednarodno akademsko stičišče

Rektor Univerze Alma Mater Europaea prof. dr. Ludvik Toplak  je na novinarski konferenci poudaril, da konferenca postaja pomembno mednarodno znanstveno srečanje, ki povezuje različne discipline in institucije.

Pri organizaciji sodelujejo tudi Evropska akademija znanosti in umetnosti ter Svetovna akademija umetnosti in znanosti, kar konferenci daje dodatno mednarodno težo. 

Kot je poudaril Toplak, je osnovno sporočilo konference postaviti človeka v središče razprav – zlasti v času hitrih tehnoloških sprememb, družbenih kriz in globalnih napetosti. 

»Človek je v ospredju in človek je tisto centralno vprašanje, s katerim se ukvarjamo – kako v teh turbulentnih časih najti odgovore za varovanje zdravja, dostojanstva in razvoja družbe,« je povedal.

Fokus letošnje konference: Mir in globalna varnost

Predsednik organizacijskega odbora izr. prof. dr. Luka Martin Tomažič je izpostavil, da živimo v času številnih kriz – od varnostnih do družbenih in tehnoloških.

»Živimo v svetu, ki gori. Zato bo fokus letošnje konference globalna varnost in prihodnost miru,« je dejal.

Med ključnmi govorci bo Jonatahan Granoff, predsednik Inštituta za globalno varnost in predstavnik sekretariata svetovnih vrhov Nobelovih nagrajencev za mir pri Združenih narodih. Govoril bo o geopolitičnih napetostih in vlogi akademske sfere pri iskanju poti do miru.

Na konferenci bo sodeloval tudi Donato Kiniger-Passigli, podpredsednik Svetovne akademije umetnosti in znanosti, ki sodeluje pri pobudi The Global Peace Offensive, globalni mirovni pobudi.

Teme od umetne inteligence do duševnega zdravja mladih

Program konference bo zajemal številna aktualna vprašanja, med drugim teme kot so umetna inteligenca in človekove pravice, duševno zdravje mladih v digitalni dobi, staranje družbe in digitalna prihodnost starejših, kulturna in akademska diplomacija ter demokracija in politična varnost v času dezinformacij.

Poseben panel bo vodil profesor Michael Pinto-Duschinsky, kjer bodo razpravljali o vplivu dezinformacij, deepfake tehnologij in digitalnih manipulacij na demokratične procese.

Medicina in tehnologija: Ali lahko robot nadomesti človeka?

Med govornikami bo tudi prof. dr. Alena Kobesova s Karlove univerze v Pragi, priznana strokovnjakinja za rehabilitacijo in fizioterapijo. 

V svojem predavanju bo govorila o vlogi rehabilitacije v času umetne inteligence in robotike ter opozorila, da tehnologija ne sme nadomestiti človeškega stika s pacientom.

»Tehnologija v zdravstvu je pomembna, vendar mora ostati v ospredju osebni stik med terapevtom in pacientom,« je poudarila.

Platforma tudi za mlade raziskovalce

Organizatorji poudarjajo, da konferenca ni namenjena le uveljavljenim znanstvenikom.

Posebno platformo bodo dobili tudi dijaki in mladi raziskovalci, med drugim dijaki II. gimnazije Maribor, ki bodo predstavili svoje raziskovalne projekte.

Konferenca bo potekala v hibridni obleki, kar omogoča sodelovanje govorcev z vsega sveta. Organizatorji pričakujejo, da se bo dogodkov v petih dneh udeležilo več kot 2000 sodelujočih.