Mestna občina Maribor je v okviru evropskega projekta Ready4Heat vzpostavila brezplačni sistem obveščanja prebivalcev o toplotni ogroženosti. Opozorila v obliki SMS sporočil bodo prebivalce pravočasno opozorila na prihajajoče vročinske valove in jim omogočila ustrezno pripravo.

Za prejemanje sporočil se zainteresirani enostavno prijavijo tako, da na številko 051 228 777 pošljejo SMS s ključno besedo »Vrocina«, prijavo pa potrdijo z odgovorom »Vrocina da«.

Vročinski valovi predstavljajo resno tveganje za zdravje

Toplotni valovi, ki so zaradi podnebnih sprememb vse pogostejši in dolgotrajnejši, pomenijo vse večje tveganje za zdravje – predvsem pri ranljivih skupinah. Najbolj ogroženi so starejši, kronični bolniki, invalidi, nosečnice, dojenčki, majhni otroci ter ljudje, ki živijo v osami ali delajo na prostem.

Zaradi zmanjšane sposobnosti telesa za uravnavanje temperature in oslabljenega občutka za žejo so starejši še posebej izpostavljeni dehidraciji in toplotnim zapletom.

Občinska strategija za blaženje posledic vročine

V sklopu projekta je MO Maribor pripravila Strategijo in akcijski načrt za blaženje učinkov vročinskih valov, ki zajema kratkoročne, srednjeročne in dolgoročne ukrepe za zaščito prebivalcev. Med ključne kratkoročne ukrepe spada prav sistem SMS opozarjanja.

Prebivalci so o prihajajočem vročinskem valu obveščeni dva dni vnaprej, kar omogoča pravočasno pripravo – od opravljanja nujnih opravkov in nakupov do prilagoditve bivanjskih razmer.

Informacije in nasveti za ranljive skupine

Na spletni strani Mestne občine Maribor in v tiskani obliki je dostopen informativni letak, ki vsebuje koristne nasvete za zaščito zdravja v vročih dneh. Posebna pozornost je namenjena ranljivim skupinam, saj vročina pri njih lahko zelo hitro vodi v resne zdravstvene zaplete.

Kako ravnati ob vročinskem valu?

Strokovnjaki svetujejo naslednje ukrepe:

  • izogibanje dejavnostim na prostem med 10. in 17. uro,

  • redno pitje vode ali nesladkanih napitkov,

  • uživanje lahke hrane, kot so zelenjava, sadje in juhe,

  • nošenje svetlih, zračnih oblačil iz naravnih materialov in pokrival,

  • zračenje prostorov ponoči ali zgodaj zjutraj,

  • uporaba senčil in klimatskih naprav,

  • počitek v senci ali v ohlajenih prostorih (park, gozd).

Urgence kljub opozorilom še vedno preobremenjene

Kljub pogostim priporočilom in objavam v medijih so poletni meseci pogosto povezani z večjim številom obiskov urgence zaradi posledic toplotne obremenitve. Sistem pravočasnega obveščanja, ki ga uvaja Mestna občina Maribor, je tako pomemben korak k večji preventivi in zaščiti javnega zdravja.