V Mariboru se v kratkem odpira prva brezplačna trgovina (Free shop) z oblačili, imenovana Iz roke v roko. Projekt, ki ga je omogočil program Banka idej pod okriljem Mladinskega kulturnega centra (MKC), bo zaživel 23. novembra v prostorih Kulturnega inkubatorja. Sama trgovina bo odprta vsako soboto med 9. in 14. uro, obiskovalcem pa bo omogočala, da prinesejo oblačila, ki jih ne potrebujejo, ali pa si brezplačno izberejo nova.

Ustanoviteljica je navdih našla v seriji

Navdih za ta koncept je ustanoviteljica Vanela Kostjerevac našla v seriji Maid, kjer je podobna trgovina predstavljena kot prostor, ki odstrani stigmo socialne pomoči.

"Dejansko je izgledalo kot vse ostale 'normalne' trgovine z oblačili. Vsi artikli so imeli etikete brez cene, v trgovini je stala blagajna, ki ni bila v uporabi, imeli pa so tudi navadne nakupovalne vrečke in garderobe. Ustvarjeno je bilo na tak način, da se obiskovalci niso počutili nelagodno in, da so v trgovino vstopili brez sramu," pove in doda, da je iz lastnih izkušenj in objav na spletu, ki jih je vedno več, ugotovila, da je tudi v Mariboru prisotna socialna problematika in, da želi pomagati skupnosti. 

Projekt je nastal v sklopu Banke idej

Kostjerevac izpostavi, da je bila glavna težava pri izvedbi njeno finančno stanje. "Kot študent težko sam ustvariš projekt v tako velikem merilu. Potem pa sem zasledila razpis za Banko idej pod okriljem MKC-ja in Mestne občine Maribor. Prvič sem se prijavila avgusta, a so bila mesta žal že zasedena, me je pa čez nekaj mesecev kontaktirala Katarina Kocbek in mi sporočila, da se je eno mesto sprostilo. Brez pomoči Katarine in MKC-ja bi ta projekt zelo težko vzpostavila."

[[image_2_article_71806]]

Kot pojasni Katarina Kocbek, samostojna strokovna sodelavka Mladinskega kulturnega centra, v sklopu Banke idej iz leta v leto uresničujejo oz. mentorsko in finančno podpirajo ideje, iniciative in projekte mladih med 15. in 29. letom, ki imajo pozitiven vpliv na lokalno skupnost v Mestni občini Maribor.

"Do sedaj smo realizirali že kar nekaj projektov, ki temeljijo na solidarnosti. Med njimi so skupnostne shrambe na treh lokacijah v Mariboru in Rdeči val na fakultetah Univerze v Mariboru," pove in izpostavi, da bodo zdaj dodali še trgovino "Iz roke v roko", ki bo v Kulturnem inkubatorju skozi solidarnost in deljenje dobrin gradila bolj trajnostno in povezano skupnost. 

Če imaš, prinesi. Če nimaš, odnesi

Čeprav se tudi v Mariboru čuti socialna neenakost, se nekateri še vedno spopadajo z izzivi prekomernega potrošništva. "Zdi se mi, da imamo zadnje čase vsi preveč stvari v omarah. Sama vsaj trikrat na leto pospravljam omaro in stvari v večini primerov doniram ali jih komu podarim. Vem, da imajo tudi znanci podobno dilemo - imajo preveč oblačil in ne vedo kaj bi z njimi," ugotavlja Kostjerevac. Doda tudi, da je stvari težko donirati na tak način, da bodo res prišle v prave roke

[[image_1_article_71806]]

Trgovina bo odprta vsako soboto, od 9. do 14. ure v Kulturnem inkubatorju na Koroški cesti 18. Otvoritev je v soboto, 23. novembra.

Ustanoviteljca ob tem naproša vse donatorje, da premislijo, če je izdelek v takšnem stanju, da bi ga tudi sami kupili in oblekli. Oblačila naj bodo čista in v dobrem stanju. "Verjamem, da se bo kdaj tudi zgodilo, da bo kdo pomotoma doniral kak artikel, ki je umazan ali raztrgan. V tem primeru bom poskušala stvar popraviti, če bo to le mogoče. Oblačila bomo, preden jih obesimo ali zložimo v trgovino, zlikali in pregledali. Donacij pa seveda ne bomo zavračali."

Izdelki so brezplačni

Vsa oblačila v trgovini bodo popolnoma brezplačna, saj gre pri tem za donirane izdelke, ki so namenjeni socialno ogroženim. Kot izpostavi Kostjerevac, želi s to trgovino vzpostaviti varno okolje za ljudi, ki to res nujno potrebujejo. "Nočem, da ljudje, predvsem zdaj v prihajajočem zimskem času, hodijo po mestu in prosijo za topla oblačila. Žalostno je, da si nekateri v današnjem času ne morejo privoščiti niti tople jakne," pove in doda, da sicer pričakuje obiskovalce iz Maribora in okolice, je pa trgovina namenjena vsem, ki so pomoči potrebni. Če se najde kdo, ki živi daleč vstran in nima možnosti trgovine obiskati lahko ekipo kontaktira tudi preko spletne strani ali socialnih omrežij.

Potrebno je poudariti, da v Sloveniji še ni trgovine, v kateri bi bili popolnoma vsi artikli brezplačni.

Trgovina temelji na zaupanju

[[image_4_article_71806]]

Kot pove Kostjerevac, bo vsak, ki bo vstopil v trgovino, v njej dobrodošel. Sama ne bo spraševala, zakaj določena oseba potrebuje oblačila ali kakšna je finančna situacija. "Menim, da bodo v trgovino prišli ljudje, ki to pomoč potrebujejo. Ne zanima me razlog, situacija ali zakaj," pove iskreno.

Doda tudi, da bodo ljudje v vsakem primeru tu in tam izkoristili koncept, a tega žal ne more preprečiti. "Zavedam se, da bodo trgovino obiskali tudi ljudje, ki pomoči zagotovo ne potrebujejo. Če bom to opazila, jim bom 'nakup' seveda preprečila in jim razložila, za kaj gre. Se mi pa zdi neprimerno, da bi obiskovalce zavračala, ker je moje subjektivno mnenje, da pomoči ne potrebujejo. To so osebne stvari, ki se nikogar ne tičejo," zaključi misel.

Tudi, če bo 10 odstotkov ljudi izkoristilo koncept in bom pomagala 'samo' 90 odstotkom, se mi še vedno zdi, da bom za skupnost naredila nekaj koristnega. 

Veliki načrti za prihodnost

[[image_3_article_71806]]

Ustanoviteljica ima velike načrte za prihodnost. Želi sodelovati z lokalnimi društvi in trgovinami, morda celo razširiti koncept na prehrambene in higienske izdelke. "Cilj je, da ljudje ne bodo več skrbeli, kaj bodo jedli ali oblekli, ko bo zunaj -10 stopinj," pravi in še enkrat doda, da želi ustvariti varen prostor, kjer bodo vsi obiskovalci dobrodošli.

"Všeč mi je, da lahko na tak način pomagam lokalni skupnosti in, da bodo donatorji točno vedeli, kam ti artikli gredo. Ne bo tistega pomisleka, ki ga imajo nekateri, ko donirajo velikim korporacijam," zaključi ustanoviteljica Free Shopa.