Možganska kap nemalokrat udari kot strela z jasnega. Je ena tistih bolezni, ki je z vidika posledic zelo nepredvidljiva, prav tako tudi ne izbira let. Vsako leto prizadene vsaj 0,2% populacije in več kot 1% ljudi, starejših od 65 let.

V Sloveniji zaradi možgansko-žilnih bolezni umre preko 2000 oseb letno

Po podatkih Inštituta za varovanje zdravja se v Sloveniji v zadnjih letih zdravi zaradi možgansko-žilnih bolezni okoli 4.400 oseb na leto, približno 2.100 jih umre. Delež možganske kapi predstavlja 10% vseh smrti, v Sloveniji pa je možganska kap sicer na tretjem mestu glede na vzrok smrti. Po možganski kapi je tretjina ljudi odvisna od tuje pomoči in so trajno onesposobljeni. Samo tretjina pa jih lahko živi samostojno.

Na Almi Mater Europaea v Mariboru kot prvi v Sloveniji ponujajo revolucionarno terapijo

Na trgu se je pojavil nov način rehabilitacije po možganski kapi, ki pomaga bistveno izboljšati motorične okvare zgornjih in spodnjih okončin – tudi 10, 20 ali 30 let po možganski kapi je napredek klinično dokazan. RecoveriX je sistem, ki omogoča celovitejši pristop pri terapevtski obravnavi pacientov po možganski kapi. Deluje kot orodje za rehabilitacijo s ciljem obnovitve gibanja zgornjih in spodnjih udov oziroma hemipareze. Prva lokacija, na kateri se opravljajo terapije RecoveriX v Sloveniji, je Maribor, in to v sklopu visokošolske izobraževalne ustanove Alma Mater Europaea.

Sistem so se odločili pripeljati v Slovenijo po posvetu z drugimi strokovnjaki in glede na uspešne rezultate znanstvenih raziskav iz tujine. “Pobuda za vpeljavo sistema RecoveriX je bila podana s strani izr. prof. dr. Andraža Stožerja iz Medicinske fakultete v Mariboru ter Sergeja Prosena, direktorja mnogih startup podjetij, med drugim podjetja Biometrika in Armbeep. Nato se je po kontaktu raziskovalnega centra v Linzu ponudila priložnost, da se sistem RecoveriX, ki je sicer na trgu že 7 let, sedaj lahko uporablja tudi v Mariboru,” pojasnjuje Tatjana Horvat, mag. fizioterapije in vodja Zavoda Terapija Alme Mater Europaea v Mariboru. Sistem RecoveriX je v Mariboru sicer na voljo od konca oktobra 2021 in bo kmalu praznoval svojo prvo leto delovanja.

“Sistem RecoveriX v obliki vmesnika možgani-računalnik združuje tri zelo uveljavljene nevrofiziološke in fizioterapevtske koncepte, to so motorična predstava, navidezna resničnost in funkcionalna električna stimulacija v smiselno biološko povratno zanko, ki krepi plastičnost možganov oziroma njihovo sposobnost, da se po bolezni ali poškodbi prizadete funkcije nauči preostali zdravi del možganov,” še pojasnjuje izr. prof. dr. Andraž Stožer, dr. med., znanstveni svetovalec.

“Sistem RecoveriX meri možgansko aktivnost skozi samo razmišljanje o gibu, poda povratno informacijo in omogoči izvedbo dejanskega giba pri človeku, kar pomaga pacientu ponovno pridobiti izgubljene motorične funkcije zgornjega in spodnjega uda,” še doda Tatjana Horvat, mag. fizioterapije.

Prvi napredki so običajni vidni že po deveti terapiji

25 terapevtskih obravnav, od katerih vsaka traja približno 45-50 minut, je razdeljenih v sklope, kjer se v 10-minutnih intervalih izvajajo posamezne vaje. V začetnem obdobju se priporočajo vsaj 3 terapije na teden, po želji pa se jih lahko izvaja tudi vsakodnevno. Terapevti sicer tudi prilagajajo pogostnost samih terapij, predvsem glede na individualne zmožnosti bolnika.

“Prve izboljšave se glede na izkušnje pri bolnikih pokažejo že po devetih oz. desetih izvedenih terapijah. Kontraindikacij za izvajanje terapij praviloma ni, se pa vedno priporoča, da se bolniki pred začetkom izvajanja terapij posvetujejo še s svojim osebnim zdravnikom,” za Maribor24.si pove magistrica fizioterapije Tatjana Horvat.

Na terapiji se trenirajo bolnikovi možgani, prihaja pa tudi do neposredne stimulacije možganskih hemisfer. “Tako je mogoče bistveno izboljšati grobo motoriko, fino motoriko, lokomotorni sistem, hojo, tremor, spastičnost, občutljivost, spomin in koncentracijo – ne glede na starost bolnikov ali čas trajanja gibalnih omejitev oziroma, koliko časa je preteklo od možganske kapi,” še doda Tatjana Horvat. 

Pred prvo obravnavo se najprej izvedeta temeljita anamneza in usmerjen klinični nevrološki pregled. “Naredi se tudi splošna evalvacija stanja – pacienta ocenimo predvsem motorično, tj. moč in gibljivost rok, njegovo sposobnost hoje, opravijo se tudi dodatni funkcionalni testi, ki kasneje služijo kot osnova za vrednotenje uspešnosti terapije,” pojasnjuje Horvatova.

S terapijami pa se lahko izboljša tudi stanje bolnikov z motoričnimi okvarami zaradi možganske kapi, s kraniocerebralno travmo, z multiplo sklerozo, s poškodbami možganov zaradi drugih nevroloških boleznih, s hemiplegijo, z omejitvami gibanja, z bolečino, s tremorjem in spastičnostjo. Trenutno se v Mariboru zdravi že kar nekaj zadovoljnih pacientov, v Zavodu Terapija AMEU pa poudarjajo, da bi s sistemom želeli nadaljevati tudi v Ljubljani.

Pri ocenjevanju uspešnosti terapij so pomembna tudi individualna doživljanja bolnikov

V Zavodu Terapija nam povedo, da so dosedanji testi pokazali dobro uspešnost terapije, prav tako pa dobivajo veliko pozitivnih odzivov s strani bolnikov in tudi njihovih svojcev. Poudarjajo še, da je sistem pomemben doprinos tako za znanstvenoraziskovalno kot tudi za pedagoško dejavnost, saj v sam proces izvajanja terapij uspešno vpeljujejo tudi študente fizioterapije.

“Čeprav uspešnost terapije objektivno ocenjujemo na podlagi standardiziranih merilnih testov, ki se izvedejo na začetku terapije, med njenim izvajanjem in po koncu terapije, so nam pri ocenjevanju uspešnosti pomembne tudi individualne izkušnje bolnikov in bolnic, saj se lahko le z njihovo pomočjo terapije izboljšujejo in čimbolj prilagodijo individualnim potrebam bolnikov,” nam pove Tatjana Horvat.

“Šest let po možganski kapi sem se sedaj pri svojih 70. letih po priporočilu dobre prijateljice odločila za terapije s sistemom RecoveriX. Trenutno zaključujem svojo deseto terapijo zapovrstjo in sem z začetnimi rezultati že kar zadovoljna, zmanjšala se je predvsem spastičnost v rokah, prav tako je oprijem v prstih lažji ter bolj sproščen in mehak. Najtežje mi je bilo na začetku, ko nisem mogla vstati iz postelje, prav tako nisem bila zmožna samostojno izvajati osebne higiene. Vesela sem, da lahko sedaj nekaj korakov naredim brez palice, prav tako tudi moji domači opažajo, da se mi je izboljšala hoja. Napredek, četudi sprva manjši, mi daje motivacijo, da s terapijami nadaljujem,” še za Maribor24.si pove Lidija Topolovec.

Zavod Terapija AMEU, kjer se izvajajo terapije s sistemom RecoveriX, se nahaja na Slovenski ulici 17 v Mariboru, za naročanje pa jih lahko kontaktirate na telefonsko številko +386 70 44 66 99 ali preko e-pošte: [email protected]