Na naslednji seji mariborskega mestnega sveta bodo svetniki med drugim obravnavali tudi predlog o podražitvi grobnin na manjših pokopališčih, ki jih upravljajo krajevne skupnosti. Gre za uskladitev cen, ki po besedah upravljalcev ni bila spremenjena že vse od leta 2009.

Dvig cen za 45 odstotkov

Po gradivu, pripravljenem za mestne svetnike, krajevne skupnosti Malečnik - Ruperče, Kamnica, Bresternica - Gaj, Limbuš in Razvanje predlagajo novo ceno grobnin, ki temelji na "neposrednih letnih stroških upravljanja pokopališke dejavnosti za posamezno vrsto groba". Ključni razlog za predlagano zvišanje cen so višji stroški upravljanja pokopališč.

"Povečanje stroškov odvoza komunalnih odpadkov, vodarine, električne energije in vzdrževalnih del predstavlja pomemben dejavnik, ki vpliva na celotno ceno grobnine," piše v obrazložitvi. Predlagatelji opozorijo, da so se stroški odvoza odpadkov od leta 2018 do 2024 povečali za 100 odstotkov, višje pa so tudi cene storitev rednega vzdrževanja. Upravljavci opozarjajo, da gre za stroške, "ki so izven vpliva upravljalca, saj jih določajo zunanji izvajalci in sistemske spremembe v ravnanju z odpadki".

Zaradi vsega naštetega je predlagana nova cena grobnine za enojni grob 27,61 evra letno, kar pomeni povišanje za 8,67 evra oziroma 45,78 odstotka v primerjavi z zdajšnjo ceno.

Podražitev storitve pomoči na domu 

Predvidoma bodo dražje tudi storitve pomoči na domu. Center za pomoč na domu Maribor zaradi višjih stroškov predlaga dvig ekonomske cene storitve z 24,80 na 27,41 evra na uro. To ob sofinanciranju iz občinskega proračuna po poročanju časnika Večer pomeni, da bi uporabniki v Mariboru po novem med tednom plačevali 6,74 evra na uro (doslej 6,10 evra), ob nedeljah 7,44 evra ter ob praznikih in drugih dela prostih dnevih 7,97 evra.

Izgradnja objekta za energijsko izrabo odpadkov

V torek bo mestni svet med drugim sprejemal tudi strategijo razvoja mestnih četrti in krajevnih skupnosti za obdobje do leta 2030, javno podjetje in občinske strokovne službe pa bodo predstavile dosedanje in načrtovane aktivnosti za projekt energijske izrabe odpadkov v Mariboru.

Po besedah direktorja Energetike Maribor Jožeta Hebarja so po vladnem sprejetju uredbe za to področje v pričakovanju državnega razpisa za koncesijo, na katerega se bodo prijavili. Izgradnja objekta za energijsko izrabo odpadkov je po njegovih besedah izredno pomemben projekt tako za Energetiko Maribor kot mesto in regijo, ne le na področju urejanja problematike ravnanja z odpadki ampak tudi dolgoročno vzdržne oskrbe z energijo.

Izbrali podjetje za gradnjo nove Zdravstvene postaje Tezno 

Mestna občina Maribor je za gradnjo nove Zdravstvene postaje Tezno izbrala podjetje Pomgrad, ki bi dela skupaj z davkom izvedel za skoraj 15,2 milijona evrov. Če ne bo pritožb v postopku oddaje javnega naročila, bo po besedah župana "uvedba v delo v najkrajšem možnem času".

Na razpis za to dolgo pričakovano investicijo na področju primarnega zdravstva, ki se je iztekel sredi aprila, se je prijavilo 5 gradbincev, Pomgrad pa je podal najnižjo ponudbo. "Zagotovljena sredstva so za okoli milijon višja, kot smo dobili ponudbo. Če ne bo revizije na postopke, ki je sicer ne pričakujem, imamo veliko priložnost, da Pomgrad čim prej začne z delom," je na današnji novinarski konferenci povedal župan Saša Arsenovič, poroča STA.