Maribor

V Mariboru morajo študenti za najem stanovanja odšteti tudi do 250 evrov

Martina Lebar, 15.08.22 ob 03:20

Na portalu Kamrica je za območje Maribora trenutno aktualnih okoli 540 oglasov za študentske sobe in stanovanja.

Po zadnjih podatkih, objavljenih na Statističnem uradu RS (SURS), so bile stanovanjske nepremičnine 1. četrtletju na četrtletni ravni višje za 4,1 odstotka, na letni pa za 16,9 odstotka. Zaradi višanja cen nepremičnin nas je zanimalo, kakšno je stanje pri študentskih stanovanjih.

Kot so za nas potrdili pri Kamrici.net, ki je borza za študentske sobe in stanovanja, cene tudi pri študentskih stanovanjih rastejo.

Za najem stanovanj morajo študenti odšteti do 250 evrov

Kot so za nas pojasnili, se cene najema stanovanj v Mariboru gibljejo med 150 in 250 evrov. Medtem ko stanarina v študentskih domovih v povprečju znaša med 83 in 142 evrov. “V Študentski organizaciji univerze v Mariboru (ŠOUM), kot upravitelji storitve Kamrica, kjer lahko najemodajalci brezplačno objavijo oglas, zaenkrat za mariborsko območje nismo zaznali pretiranega zvišanja cen. Lahko pa pričakujemo, da se bodo v povprečju cene najemnim in samih stroškov zvišale, saj smo v obdobju, ko se dražijo energija ter ostale postavke, ki posredno in neposredno vplivajo na ceno najema,” so še dodali.

Veliko je seveda odvisno od same velikosti stanovanj, ali gre za enoposteljne ali dvoposteljne objekte ter same opreme stanovanja. Študenti najemojemalci naj bodo pozorni na višino varščine, preverijo ali cena najemnine že vsebuje obratovalne stroške, zelo dobro naj si pred podpisom preberejo najemno pogodbo.

Cene najemov sledijo splošnim trendom. Stanovanja z dražjimi najemninami so tako v centru mesta ter njegovi okolici in v neposrednih bližinah fakultet. Če so stanovanja nekoliko oddaljena od teh lokacij, so najemnine posledično nižje.

Na portalu Kamrica je za območje Maribora trenutno aktualnih okoli 540 oglasov. “Če primerjamo ta podatek s ‘predkoronskim’ obdobjem, je trenutno študentom na voljo celo večja ponudba zasebnih stanovanj, pričakujemo da se bo ob približevanju novega študijskega leta ta še povečala,” dodajajo.

Oglasi nepremičnin v Mariboru (stanje 9. avgusta 2022) Foto: Posnetek zaslona, Kamrica.net.

Študenti v Mariboru so nekoliko v boljšem položaju kot drugod po Sloveniji

V primerjavi z ostalimi univerzitetnimi središči, kot sta Ljubljana in obalni del Slovenije, so študentje v Mariboru vsaj malo na boljšem položaju glede samih cen stanovanj. “Število postelj v študentskih domovih je že nekaj let dovolj za vse študente, ki oddajo vlogo za bivanje, prav tako je v zadnjem obdobju možno opaziti porast ponudbe zasebnih študentskih postelj in stanovanj.”

ŠOUM že zadnjih nekaj let v sodelovanju s Solidarnostnim skladom – ustanovo za pomoč mladim, pomaga najranljivejšim študentom, ki si zaradi težke socialne in finančne situacije le stežka privoščijo kritje mesečnih stanarin: “V ta namen preko omenjenega Solidarnostnega sklada vsako leto doniramo nepovratna sredstva Študentskim domovom Maribor, kar pokrije stroške stanarine posameznih študentov, ki zaradi tehtnih razlogov tega stroška sproti ne uspejo pokriti.”

Pri Kamrici predvidevajo, da do večje rasti več ne bo prišlo

Kot so v nadaljevanju za nas še pojasnili, ŠOUM skupaj z ostalimi deležniki pozorno spremlja stanje na tem področju. “S tem namenom smo že večkrat pristopili tudi do pristojnega ministrstva, kjer jih pozivamo, da država zviša znesek subvencioniranega bivanja. Državna subvencija za nastanitev v javnih študentskih domovih znaša 21,50 evra, za nastanitev pri zasebnikih pa 32 evrov.” To se že leta ni spremenilo, zvišanje subvencije pa bi bil neposredni odgovor na splošne podražitve, ki so privedle do zvišanja stanarin in najemnin.

“Glede na napovedi na nepremičninskem trgu, predvidevamo, da do večjih rasti najemov ne bo več prihajalo, nemogoče pa je točno napovedovati kaj se bo zgodilo,” so pojasnili pri Kamrici glede prognoze cen v prihodnosti.

Na to so naj študenti pri iskanju stanovanj pozorni

Pri Kamrici študentom svetujejo, naj vedno vztrajajo pri sklenitvi najemne pogodbe. Ta mora biti sklenjena v pisni obliki, da je veljavna. Hkrati se morajo zavedati, kaj so bistvene sestavine tovrstne pogodbe, da pazijo pri opisu stanovanja, določanju plačila najemnine, odpovednih razlogov, načinu predaje ipd.

“V praksi se nemalokrat zgodi, da študenti preveč zaupajo ustaljeni praksi najemodajalcev in podpišejo pogodbo, ki jim jo najemodajalci predložijo, brez da jo preberejo ali razumejo. Vedno je treba prebrati, kaj se podpisuje in hkrati prebrano razumeti. Da se določila pogodbe pravilno ocenijo, pa je potrebno poznati pravice in obveznosti tako najemodajalca kot najemojemalca,” opozarjajo pri Kamrici.

V okviru Skupine ŠOUM deluje Zavod PIP, ki najemodajalcem ter najemojemalcem nudi celoletno brezplačno pravno svetovanje in pomoč. Študenti ter lastniki se lahko tako na njih obrnejo že ob pripravi pogodbe in v primeru nastalih težav.