Lokalno

V mariborskem zdravstvenem domu manjka zdravnikov specialistov

Uredništvo , 26.01.19 ob 12:52

Skupno bi po novih standardih potrebovali 30 dodatnih družinskih zdravnikov.

V Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor, ki skrbi za okoli 200.000 prebivalcev zgornjega Podravja, primanjkuje zdravnikov specialistov na področju specialistične dejavnosti, kot so zobozdravstvo, psihiatrija, pulmologija, radiološka dejavnost, urologija in nevrologija. Prav tako je primanjkljaj na področju klinične psihologije.

“Glede na aktualno zdravstveno stanje nam trenutno na področju primarnega zdravstvenega varstva ne primanjkuje zdravstvenega kadra, se pa bo to zgodilo pri zdravnikih specialistih družinske medicine, ko bo uresničena obljuba s strani ministrstva za zdravje za zmanjšanju števila glavarinskih količnikov pri zdravnikih družinske medicine,” je za STA povedal pomočnik direktorja za zdravstveno nego Aleksander Jus.

Glede na trenutno sprejeto sistemizacijo delovnih mest in obseg odobrenih zdravstvenih programov so kadrovske luknje le v specialističnih dejavnostih. Tako jim trenutno primanjkuje pet zobozdravnikov, dva specialista psihiatrije, trije s področja pulmologije, trije za radiološke dejavnosti ter po eden za urologijo in nevrologijo. Na področju klinične psihologije bi potrebovali še dva zaposlena.

Težav pri oskrbi bolnikov ni

Ta slika se preslikava v stanje čakalnih dob. Najdaljše čakalne dobe imajo na področju specialistične dejavnosti v zobozdravstvenem varstvu, psihiatrične dejavnosti in deloma v okulistiki, tako zaradi pomanjkanja zdravnikov specialistov, kot tudi zaradi premajhnega obsega programa v teh dejavnostih.

Drugod naj ne bi bilo težav, tudi na področju zdravstvene nege ne. “Trenutno nimamo težav pri oskrbi bolnikov oziroma jih sproti rešujemo,” je pojasnil Jus.

Na področju družinske medicine in pediatrije si pomagajo s starejšimi zdravniki. “Na področju pediatrije dela pet zdravnikov, ki izpolnjujejo kriterije za upokojitev ali pa so že upokojeni in reaktivirani,” je povedal direktor zavoda Jernej Završnik. “Dejansko bi torej potrebovali še pet pediatrov,” je dodal.

Letos imajo v načrtu zaposlitev šestih zdravnikov družinske medicine, ki bodo tu zaključili specializacijo. Upajo, da se bodo res vsi odločili ostati v Mariboru. Skupno bi sicer po novih standardih potrebovali 30 dodatnih družinskih zdravnikov.

Spodbude za specializacijo družinske medicine

Razlog za takšno stanje vidi Završnik v slabem načrtovanju specializacij v državi. Tu vidi tudi možne rešitve: “V ustreznem načrtovanju specializacij in ustreznem številu diplomantov medicinskih fakultet v Ljubljani in Mariboru, ki bodo pokrili te specializacije.”

Po njegovih ocenah bi bilo treba tudi spodbujati študente medicine za specializacijo družinske medicine. “To je izjemno zanimiva specializacija, morda tudi prezrta na obeh fakultetah. V Sloveniji je preobremenjenost zdravnikov in vse, kar se dogaja okoli družinske medicine, pripeljalo do tega, da se ljudje prestrašijo in ne odločajo za to. Naša dolžnost pa je, da poskrbimo za vzdržno in stimulativno okolje, da se bodo ljudje spet začeli odločati za to zelo lepo specializacijo,” je povedal.

Skupno je v zdravstvenem domu trenutno zaposlenih 998 ljudi. Pokriva Mestno občino Maribor ter občine Duplek, Hoče-Slivnica, Kungota, Lovrenc na Pohorju, Miklavž na Dravskem polju, Pesnica, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Starše in Šentilj.